Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -2°C

Z regiónu

Pohotovosti: Ak nebudú chcieť lekári slúžiť, budú platiť

Žilinská župa pripravila komplexný plán riešenia pohotovostí. Od 1. júla bude pre ľudí v celom regióne Žilinského kraja zabezpečená ambulantná pohotovostná služba, a to vďaka solidárnemu modelu služieb lekárov.

27.06.2018 | 09:34

Pohotovosti v Žilinskom kraji budú od 1. júla zabezpečené iba s minimálnymi zmenami oproti minulosti. Zo zákona sa však mení oficiálny názov pohotovostí – končí lekárska služba prvej pomoci (LSPP) a nahrádza ju ambulantná pohotovostná služba (APS). Do 1. júla malo Ministerstvo zdravotníctva SR obsadiť APS. Cez výberové konania sa mu však nepodarilo pokryť celú župu.

„Žilinský kraj sa už predtým začal dôsledne pripravovať na situáciu, ktorá mohla po 1. júli nastať. Rokovalo sa s lekármi, poskytovateľmi pohotovostí. Tam, kde sa nepodarilo získať licenciu, budeme mať zabezpečenú pohotovosť v župných zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku medzi krajmi sme lídrom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Preto aj všetky štyri župné nemocnice plus poliklinika v Námestove budú poskytovať ambulantnú pohotovosť,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Župa zároveň predstavila úplne nový solidárny model fungovania pohotovostí. Ten umožňuje lekárom „oslobodiť sa“ zo služby. Solidárny model pre lekárov bude súčasťou zmluvy medzi lekárom a APS v okrese. „Lekár, ktorý nebude chcieť slúžiť – z dôvodu vyššieho veku, z rôznych zdravotných alebo iných dôvodov, zaplatí pomernú časť za neodslúžené hodiny na APS. Prepočty realizuje solidárna kalkulačka,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková s tým, že Žilinská župa na túto tému diskutovala aj s praktickými lekármi a na základe toho s nimi pripravili tento model. Každý lekár bude mať zmluvu s poskytovateľom pohotovosti a na základe zmluvného vzťahu, ak nebude slúžiť, bude doplácať do balíka poskytovateľa APS. „Každý lekár bude mať možnosť participovať na systéme pohotovosti vybraným spôsobom. Buď bude slúžiť, alebo bude prispievať. Takýto model bude solidárny pre všetkých,“ dodala vedúca.

Podľa zákona, APS, o ktoré nemal nikto záujem, majú lekári slúžiť povinne. „Povinný nástup do služby tu bol už predtým, nie vždy však bol spravodlivý. Často sa však stávalo, že lekár do služby z rôznych dôvodov nenastúpil. Najmä takýmto situáciám chceme na Žilinskej župe predísť a lekári by mali mať možnosť rozhodnúť sa, či chcú alebo nechcú slúžiť na pohotovosti,“ dodala Silvia Pekarčíková.

Hlavný lekár ŽSK pre všeobecné lekárstvo Rastislav Zanovit tvrdí, že takéto riešenie navrhli samotní lekári a netreba za ním hľadať nič iné. „Ide o spoluprácu lekárov s krajom. Participujeme na tom spoločne a som rád, že sa nám to podarilo vytvoriť,“ uviedol.

Podľa zverejnenej interaktívnej mapy však kraj nepočíta s detskou pohotovosťou v Bytči. Prečo je to tak? „Každý z rodičov chodí s deťmi do zariadenia, kde je následne možná aj nemocničná starostlivosť. Deti, ktoré navštívili pohotovosť, boli teda poväčšine aj hospitalizované. Práve tu chceme zachovať kontinuitu, aby rodičia mohli ísť s deťmi priamo do nemocnice, kde budú môcť byť aj koncovo riešené,“ odpovedala Silvia Pekarčíková.

Ďalším bonusom, ktorý Žilinská župa prináša vo svojich zdravotníckych zariadeniach, je, že v čase trvania APS bude otvorená aj župná lekáreň v blízkosti pohotovosti a pacient si bude môcť zadovážiť predpísané a odporúčané lieky priamo v nemocnici a nebude tak musieť večer zháňať pohotovostnú lekáreň.

Ambulantné pohotovostné služby v Žilinskom kraji od 1. júla 2018

1. Čadca – dospelí, deti adorast: Kysucká nemocnica spoliklinikou Čadca
2. Kysucké Nové Mesto – dospelí: v rokovaní
3. Trstená – dospelí, deti a dorast: Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená
4. Dolný Kubín – dospelí, deti a dorast: Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín
5. Námestovo – dospelí, deti a dorast: Oravská poliklinika Námestovo
6. Liptovský Mikuláš – dospelí, deti a dorast: Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu
7. Bytča – dospelí: v rokovaní
8. Žilina – dospelí, deti a dorast: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
9. Martin – dospelí: ZDRAVIE MARTIN, s. r. o.
10. Martin – deti a dorast: Univerzitná nemocnica Martin
11. Ružomberok – dospelí: Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok
12. Ružomberok – deti a dorast: NOSKO Health Prevention, s. r. o.

Zdroj: -mr, mif-

Foto: - mr -

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod