Ľubomír Chobot, riaditeľ Združenia za záchranu Lietavského hradu: „Máme nového sprievodcu o zrúcanine Lietavského hradu. Nie je to žiaden historický artefakt, sú to čerstvé informácie získané z archívneho, architektonicko-historického a archeologického výskumu.“ Ide teda o publikáciu, ktorá prezradí najnovšie informácie o hrade. Na ruinu stredovekého a ranonovovekého Lietavského hradu zamerali svoje výskumy štyria autori. Michal Šimkovic, Martin Bóna, Tomáš Janura a Mário Bielich.
MNOŽSTVO VÝSKUMOV A BÁDANIA
Michal Šimkovic, výskumník na voľnej nohe, si vzal na starosť architektonicko-historický výskum hradu, ktorému sa venuje už niekoľko rokov. „V brožúre sú len čiastočné výsledky, lebo je to nekonečný proces bádania, a to sa ešte neskončil,“ povedal. Tomáš Janura z Historického ústavu SAV sa venoval archívnemu výskumu a podarilo sa mu nájsť a odhaliť množstvo nových faktov o histórii Lietavského hradu. „Zistil veľa o počinoch jeho rôznych vlastníkov,“ povedal Miloš Dudáš, riaditeľ Krajského pamiatkového ústavu v Žiline. „Fakty, ktoré sme nepoznali a ktoré obohacujú naše poznanie.“ Rovnako i archívny výskum bude pokračovať aj naďalej. O archeologický výskum sa postaral Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV. „Archeológii na hrade a činnosti, ktoré súvisia s jeho obnovou, sa venuje už dlho a každý rok sa mu podarí niečo nájsť,“ povedal na margo autora Miloš Dudáš. „Aj archeológia skrýva tajomstvá a verím, že budú ďalšie krásne nálezy.“
NÁCVIK NA VEĽKÚ KNIHU
Autori sa snažia v knihe predstaviť hrad z viacerých pohľadov. „Hovoríme o jeho majiteľoch, potom o jeho stavebných premenách a nakoniec je kapitola, ktorá umožňuje návštevníkovi, tak ako cez hrad prechádza, priblížiť hradnú zrúcaninu a formou kresieb a starých fotografií mu priblížiť, ako sa hrad menil, čo tam kedysi bolo, čo dnes nie je zachované,“ vyslovil Michal Šimkovic. Tomášovi Janurovi sa vďaka jeho hlbokému poznaniu dejín hradu podarilo zrekonštruovať na istej časti miestnosť po miestnosti a popísať ich tak, že vieme, v ktorej miestnosti bola aká funkcia. Prostredníctvom archeologických nálezov na hrade zase Mário Bielich priblížil každodenný život na hrade. „Priblížil ho až do tej miery, že je možné nazrieť do stravného lístka vtedajších pánov, čo je jedinečný prínos, čo na iných hradoch chýba, resp. sme sa nedostali až tak ďaleko v poznaní,“ povedal Michal Šimkovic. Ako dodal, táto útla knižka je len nácvikom na veľkú knihu o Lietavskom hrade. „Dúfame, že v horizonte 5 rokov bude na svete a zosumarizuje v nej všetky tieto poznatky podrobnejšie.“