Spoločnosť, ktorá zastrešuje revitalizáciu mestského bloku Elektrárne, uvítala do života v žilinskom kníhkupectve Artforum publikáciu o jej histórii. Časť z výťažku jej kúpy poputuje na dostavbu Novej synagógy.
V týchto dňoch vyšla zaujímavá publikácia, ktorá má priniesť osvetu medzi ľuďmi, aby si uvedomili, aké vzácne hodnoty máme v našom meste. Hovoríme o pozoruhodnej funkcionalistickej stavbe Elektrární na Ulici republiky pri Námestí Andreja Hlinku, ktorej rekonštrukcia sa uskutoční v najbližšej dobe. „Chceme knihu posunúť medzi širokú verejnosť, veríme, že si nájde správnych čitateľov, ktorí osvetu z nej budú posúvať ďalej,“ povedal Slavomír Bodis, predseda predstavenstva spoločnosti, ktorá zastrešuje revitalizáciu komplexu Elektrární.
Do knihy prispela aj verejnosť
Známy komplex Elektrární nesie v sebe históriu, ktorá významne prispela k technologickému a ekonomickému rastu Žiliny. A práve história vo forme faktov i spomienok je obsiahnutá v knihe. Na históriu samotnú sa zamerali autori publikácie Peter Štánsky, historik zo Štátneho archívu v Bytči, pobočka Žilina a Vladimír Majtán, metodik z Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Pre zaujímavosť, v roku 2011 bola budova Elektrární vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Do projektu sa však mohli zapojiť aj ostatní ľudia, a to svojimi príbehmi z tejto lokality alebo staršími fotografiami. „Je to seriózna publikácia, v ktorej je zmapovaná história objektu, dočítate sa tam o architektoch, nájdete v nej archívny materiál v podobe fotografií,“ vyslovil krstný otec knihy Marek Adamov, riaditeľ občianskeho združenia Truc sphérique a zároveň riaditeľ kultúrneho centra Stanica Žilina‑Záriečie. „Zaujímavé je aj to, že je tam nielen oficiálna história, ale aj tá súkromná.“
Do knihy prispeli ľudia, ktorí si túto budovu pamätajú, lebo tam niekoľko desiatok rokov pracovali alebo bývali. „Mňa vždy baví, keď sa spoja tieto dve veci dokopy. Nielen tá oficiálna história veľkých vecí, ale aj tých malých ľudí, lebo tí sú tiež dôležití,“ dodal Marek Adamov.
Na základe knihy zhodnotil, že projekt je dobrý a môže veľa zmeniť v našom meste. „Ja rekonštruujem menšiu budovu (Novú synagógu, pozn. autorky) a je s ňou veľa roboty. A dúfam, že my budeme takouto knižkou končiť.“
Krstenie sutinou
Kniha sa uvádzala do života stavebnou sutinou. Sprevádzali ju Marekove slová: „Nech sa knižka predá a nech sa rekonštrukcia dobre dokončí. Veď knižka je o tom, aby si čo najviac ľudí uvedomovalo, prečo sa rekonštrukcia robí a čo môže táto budova ešte Žiline priniesť – pripraviť ďalšie dobré miesto, ďalšie malé centrum, lebo to nebude len o ľuďoch, ktorí v nej budú bývať alebo si tam zariadia obchod, ale bude aj o návštevníkoch Považskej galérie umenia, ktorá je spojená priamo s dvorom komplexu (vlastní vo vnútri budovu ciachovne, pozn. autorky). Takže to bude taký poloverejný priestor.“
Kniha sa dá kúpiť v žilinskom kníhkupectve Artforum na Mariánskom námestí. „Časť peňazí z predaja venujeme na rekonštrukciu Novej synagógy,“ dodal na záver Slavomír Bodis.
Katarína Kvašňovská
Snímka autorka