Ničia ploty, ryjú brehy rieky, v záhradách, na cintorínoch, ležia na chodníkoch, dokonca sa voľne prechádzajú medzi domami. Akútny problém s výskytom diviakov v mestských častiach Žiliny je na pretrase už niekoľko rokov, za ten čas sa často riešil i v mnohých médiách, neraz sme o diviakoch písali aj my. Doteraz sa však zúfalí obyvatelia zmeny nedočkali, problém sa dokonca zintenzívnil. Zmeniť pre mnohých obyvateľov Závodia, Strážova, Bánovej či Hájika akoby neriešiteľnú situáciu sa ešte pred Vianocami pokúsil Branislav Delinčák, ktorý je poslancom za obvody Závodie, Bánová, Strážov a Žilinská Lehota. Práve v týchto častiach je výskyt divej zveri najalarmujúcejší. Poslanec inicioval verejnú diskusiu, ktorá sa konala na pôde Občianskeho združenia Proti korupcii. „Hlavným motívom, prečo som zorganizoval túto diskusiu, je problém v obvode, v ktorom som poslancom. Diviaky neustále ničia úrodu, ovocie, zeleninu, občania sa na mňa obracajú s prosbou o pomoc. Mám pocit, že táto kompetencia sa pohadzuje ako horúci zemiak. Chcel som dať dokopy troch zástupcov – mesto, poľovníkov a pozemkový a lesný odbor, aby z toho bola diskusia, z ktorej by viedla nejaká cesta, pretože mám pocit, že riešenie leží niekde v tomto trojuholníku,“ vysvetlil poslanec Branislav Delinčák. Do diskusie dostali pozvanie predseda Obvodnej poľovníckej komory v Žiline Peter Marčulinec, vedúci odboru životného prostredia Andrej Vidra a Štefan Macášek z pozemkového a lesného odboru. Peter Marčulinec z obvodnej poľovníckej komory a Andrej Vidra z mestského úradu podľa našich informácií najskôr pozvanie prijali, krátko pred stretnutím však svoju účasť odvolali. Diskusia sa na základe toho zmenila na neformálne stretnutie, na ktorom o probléme diskutovalo len pár zúčastnených.
JE V TOM NEOCHOTA?
Predseda Obvodnej poľovníckej komory v Žiline Peter Marčulinec v deň diskusie kontaktoval moderátorku s tým, že má informácie o tom, že pôjde o neodbornú diskusiu a ako zástupca poľovníkov sa stane terčom útokov zo strany občanov. Nám túto informáciu neskôr potvrdil. „Na diskusii som sa odmietol zúčastniť, pretože by som bol terčom, do ktorého sa budú ľudia na diskusii navážať, útočiť a budú chcieť, aby som hovoril to, čo chcú ľudia počuť,“ informoval nás predseda Peter Marčulinec. S dôvodom neúčasti Andreja Vidru z Mestského úradu v Žiline sme sa obrátili na hovorcu mesta, ktorý nám poskytol nasledujúce stanovisko. „Mesto nemá záujem rokovať na pôde politickej strany OĽANO,“ uviedol hovorca Pavol Čorba. Podľa zúčastnených takéto kroky navodzujú dojem neochoty niečo zmeniť či vyriešiť. „Problém je v tom, že každý sa vyhovára na toho druhého a tam, kde sa to dá riešiť, sa to nerieši,“ skonštatoval jeden z prítomných občanov. Podľa obyvateľa Závodia tento problém trvá už 8 rokov. „Ja tento terén poznám veľmi dobre, premnožené diviaky začali najskôr ryť kopce nad Závodím, divá zver potom začala schádzať smerom dole. Potrebujú svoju vlastnú plochu a sami seba vytláčajú a keď sa nestačia vystrieľať, premnožujú sa a takýmto spôsobom sa vyháňajú. Stav musí dospieť do štádia, že zver nebude musieť chodiť na nepoľovné pozemky,“ prispel svojím názorom do diskusie.
JE TO CITLIVÁ TÉMA
Podľa obyvateľa Strážova sa s podobným problémom v minulosti stretli aj v Hričovskom Podhradí, ktorý však dokázali vyriešiť. „V Hričovskom Podhradí to vyriešili tak, že pod lesom urobili záchyt a lovisko. Dostali súhlas na odstrel v danom revíri, urobili tam návnadisko a diviaky tam kŕmili asi mesiac. Následne urobili poľovačku a takýmto spôsobom odstrelili naraz 40 diviakov. Znížili stav a teraz do dediny už nechodia. V rámci prevencie ich chodia každý deň kŕmiť dvaja ľudia a divej zveri už nenapadne ísť do dediny, pokiaľ má žranie na konkrétnom mieste,“ podrobne vysvetlil Strážovčan. Podľa jeho slov treba v tomto prípade len chcieť, no tu akoby ni-kto nemá ochotu a každý má patent na to, ako sa to nedá. Na diskusii však padol aj ďalší možný dôvod, prečo sa diviaky opakovane vracajú do blízkosti ľudských obydlí. Podľa jednej zo zúčastnených je vážnou príčinou prikrmovanie. „Chodím okolo rieky denne, problémom je aj to, že ľudia tam hádžu pomyje. Priťažujú tým situácii, toto všetko tie diviaky jednoducho priťahuje,“ vysvetlila.
ĽUDIA SÚSTAVNE VYVÁŽAJÚ ODPAD
S uvedeným názorom sa následne stotožnil aj Peter Marčulinec z Obvodnej poľovníckej komory v Žiline, ktorého sme dodatočne oslovili. Ten dlhodobo prízvukuje, že príčinou súčasnej situácie je konanie ľudí. „Dennodenne na vlastné oči vidím, ako ľudia vyvážajú to veľké množstvo odpadu. Pri obydliach nájdu diviaky toľko jedla, že nemajú dôvod zostávať hore. My poľovníci robíme veci na hrane zákona, priam až za ním, aby sme dokázali zlepšiť situáciu. Terčom útokov však neustále zostávame len my. Už niekoľkokrát som sa vyjadril, že to má pôvod v ľuďoch. A potom sa čudujeme? Nehovorím o sústavných jazdách na motorkách a o hluku, na čo sme pred rokmi rovnako intenzívne upozorňovali, “ vysvetlil Peter Marčulinec. A výsledok stretnutia? Zúčastnení sa zhodli na jednom. Najúčinnejším možným riešením situácie je dosiahnutie navýšenia počtu odstrelov a požiadanie o vydanie súhlasu lovu na nepoľovných pozemkoch. Podľa našich informácií však môžu o lov na nepoľovných pozemkoch požiadať len užívatelia daných pozemkov. V zmysle § 56. ods. 7 zákona o poľovníctve, ak vznikne potreba obmedziť stavy niektorého druhu zveri na nepoľovných plochách okrem farmových chovov, povoľuje lov zveri na týchto plochách na žiadosť ich užívateľov príslušný okresný úrad. Zaoberať sa tým plánuje v najbližšej dobe iniciátor diskusie Branislav Delinčák. „Aj keď sa na diskusii nezúčastnili odborníci, považujem ju za prínosnú, pretože teraz vidím nejakú cestu. Určite oslovím príslušné urbariáty v prímestských častiach, aby s nami spolupracovali a zároveň budem tlačiť na to, aby mesto požiadalo o súčinnosť pri riešení problému. Taktiež sa obrátim na poľovníkov, no celková kompetencia je na okresnom úrade a tam neviem garantovať výsledok,“ dodal na záver.