Na vlastnej koži sa o tom presvedčila päťčlenná rodina z Poľska, ktorá koncom augusta prišla za turistikou do Malej Fatry.
Rodičia s troma deťmi sa rozhodli pre výstup na Malý Rozsutec. Počas cesty späť však zablúdili... „V lokalite Zákres odbočili z červeného turistického chodníka mimo, za Malý Rozsutec smerom na Biely Potok. V tomto úseku sa nachádzajú strmé skalné zrázy, ktoré je problém bezpečne prekonať aj za bieleho dňa. Nakoľko turisti nastúpili na túru neskoro, zastihla ich tma a nemali potrebné osvetlenie, požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu (HZS),“ uviedol k nedávnej udalosti v našom najbližšom národnom parku náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.
ZÁCHRANNÚ AKCIU URÝCHLILA APLIKÁCIA
Vzhľadom na neznáme prostredie a tmu nevedeli poľskí turisti presne určiť, kde sa nachádzajú. Po viacerých telefonátoch s operátorom HZS a službukonajúcim záchranárom na oblastnom stredisku sa im do mobilu podarilo stiahnuť aplikáciu Horskej záchrannej služby, prostredníctvom ktorej zaslali núdzovú SMS správu s údajmi o svojej polohe. To prácu záchranárom značne zjednodušilo. „Rodinu našli cca 300 metrov v žľabe pod Malým Rozsutcom a pomocou lanovej techniky ich dostali z nebezpečného terénu a zišli do osady Podhorskovia na Biely Potok,“ dodal k úspešnej záchrannej akcii náčelník.
Aplikácia HZS funguje dva roky a bola osožná už v mnohých prípadoch. „Pomohla už nespočetnekrát, a to najmä pri pátracích akciách, kde je poloha strateného človeka prioritnou informáciou. Každý človek, ktorý chodí do hôr, si môže túto aplikáciu dobrovoľne a bezplatne stiahnuť, pretože najmä pri zimných akciách je presná poloha človeka v núdzi, ktorý sa môže nachádzať kdekoľvek v teréne, život zachraňujúca informácia. Podmienkou je, samozrejme, nabitý telefón. V ideálnom prípade, najmä v zime, je dobré mať v batohu aj power-banku pre prípad, že by sa batéria v extrémnych podmienkach rýchlo vybila,“ podotýka Juraj Ondruš.
ŠIKOVNÁ A UŽITOČNÁ POMÔCKA
Ako si aplikáciu môžete stiahnuť? V mobilnom telefóne (v smartfóne) nájdite službu na sťahovanie nových aplikácií (Android – Obchod Play, iOS (Apple) – App Store). Do vyhľadávača zadajte Horská záchranná služba. Následne vám vyskočí aplikácia s logom HZS – červený záchranársky kríž na tmavomodrom podklade so zasneženým štítom v pozadí. Stlačte možnosť „získať“, sťahovanie potvrďte svojím heslom a počkajte, kým sa vám aplikácia stiahne na obrazovku mobilného telefónu (trvá to pár sekúnd – samozrejme, musíte byť online, na internete).
Ako ju použiť, keď sa ocitnete v núdzi? Otvorte na svojom mobile aplikáciu HZS a zvoľte možnosť SMS. Po kliknutí sa vám na obrazovke otvorí malý dotazník, kde v krátkosti opíšete druh vášho zranenia alebo iný problém, ktorý vás počas turistiky zastihol, vaše meno, pohlavie, vek, váhu, prípadné alergie alebo ochorenia. Pozor, musíte vyplniť všetky kolónky, aj keď nemáte problém so zdravím (do okienka alergie a ochorenia napíšte „žiadne“) a dajte „odoslať“. Následne bude mobil od vás pýtať povolenie na GPS lokalizáciu. Keď ho potvrdíte, odošle sa na operačné stredisko HZS núdzová SMS s vašimi GPS súradnicami a informáciami, ktoré ste uviedli do dotazníka. Po pár sekundách vám príde potvrdzovacia SMS, že vás úspešne lokalizovali. Následne vám volá operátor HZS a informácie o vás posúva na konkrétny dispečing v oblasti, kde sa nachádzate. V tej chvíli vám horskí záchranári vyrážajú na pomoc...
„Mobilná aplikácia pomáha nielen strateným, ale najmä horským záchranárom, pretože nám dokáže na meter presne lokalizovať, kde sa postihnutý v teréne nachádza a na základe tejto informácie sa následne záchranári rozhodujú o počte nasadených záchranárov, najrýchlejšej možnosti prísť k zachraňovaným, voľbe transportných prostriedkov, potrebe použitia lanovej techniky, možnosti nasadenia leteckej techniky atď.,“ vysvetľuje náčelník HZS Malá Fatra Juraj Ondruš.
Navyše vďaka tejto šikovnej aplikácii, určenej aj pre nepočujúcich, máte vždy po ruke aktuálne informácie o situácii na horách
(lavínové nebezpečenstvo, výstrahy v jednotlivých pohoriach Slovenska), kontakty na jednotlivé oblastné strediská, užitočné rady pre pohyb vo vysokohorskom prostredí a v neposlednom rade krátky návod na poskytnutie prvej pomoci. Súčasťou aplikácie je aj svetlo.
Význam mobilu na turistike určite nepodceňujte. Nemusí zachrániť len vás, ale možno vďaka nemu privoláte pomoc iným ľuďom v núdzi. „Áno, mobilný telefón na horách zachraňuje životy. Doslova,“ súhlasí oblastný náčelník horskej služby.
TENTO ROK UŽ TRI UŠTIPNUTIA VRETENICOU
Posledné roky je v Malej Fatre badať cez letné mesiace evidentný nárast turistov, čo sa priamoúmerne odráža aj na úrazovosti. Od skončenia zimnej sezóny zasahovali horskí záchranári v Malej Fatre 69-krát. „Vďakabohu, tento rok nemáme doposiaľ smrteľný úraz. Tých bežných bolo dosť, ale neboli to, až na pár výnimiek, život ohrozujúce stavy. Medzi tie vážnejšie patrili uštipnutia vretenicou, ktoré boli túto letnú sezónu až v troch prípadoch,“ poznamenal Juraj Ondruš.