Jedným z aktívnych iniciátorov pomoci takýmto vodným tokom je už niekoľko rokov mestská poslankyňa za obvod Vlčince Iveta Martinková, ktorá sa s niekoľkými dobrovoľníkmi na jeseň minulého roka začala vrátane Všiváka prameniaceho v katastri obce Rosina zaujímať aj o Framborský prameň. „Frambor je historické územie mesta Žilina, ktoré bolo stavbou estakády zničené. Hlboko sa to dotklo občanov a dovtedy nádherný prírodný priestor plný prameňov a pramienkov dostal obrovskú ranu. Na tomto mieste existovalo aj známe bulharské záhradníctvo. Dodnes sa tu húževnaté pramienky tlačia rôznymi cestami popod asfalt, okolo estakády a robia kaluže. Najdominantnejší je historický Framborský prameň, ktorého časť bola pri stavbe zatrubnená,“ hovorí poslankyňa Iveta Martinková. Prvý dôležitý krok sa vykonal na jeseň, kedy sa spolu s ďalšími dobrovoľníkmi rozhodla Frambor pod žilinskou estakádou očistiť. Pre zaujímavosť doplňme, že v súvislosti s prameňom dala mestská poslankyňa vykonať aj jeho rozbor, ktorý ukázal, že, rovnako ako pri Všiváku, ide o kvalitnú vodu.
Po očistení ožil
„Dovolím si tvrdiť, že toto okolie nebolo čistené roky rokúce. Nazbierali sme odpad, ktorý zaplnil takmer desať veľkokapacitných kontajnerov. Nebolo ľahké zorganizovať jeho odvoz a je s tým problém aj naďalej, pretože územie nepatrí mestu Žilina. Artefakty, ktoré sme vyťahovali z kríkov a trávy, hovorili o 30-ročných odpadkoch. Nešlo o povrchové čistenie, pretože pri vyťahovaní odpadu sa pod ním objavoval ďalší a ďalší. Na území sa uskutočnilo aj kosenie, ktoré odkrylo ďalšie množstvo odpadu,“ pokračuje poslankyňa Martinková. Ani dnes však nie je Frambor úplne bez odpadu, v lokalite pod estakádou je totiž bežné, že sa neustále hromadí. „Aj napriek tomu lokalita stále nie je vyčistená. Zistili sme však, že na priestor je nasmerovaná nefunkčná mestská kamera, a tak sme požiadali o jej opravu.“ Veľká akcia očisty Frambora sa podľa poslankyne chystá na jar. „Som vďačná každému, kto príde, pomôže či povzbudí. Najviac však ďakujem Jánovi Rzeszotovi a Dušanovi Feňovi, ktorí sa o Frambor nepretržite zaujímajú, monitorujú ho, sledujú nové skládky a informujú políciu. Pravidelne sa spolu v lokalite stretávame a zbierame odpad aj v zime.”
Vyústenia zmonitorovali
V uplynulom roku sa ďalšie kroky podnikli aj v súvislosti s vodným tokom Všivák, o ktorých sme vás v Žilinskom večerníku informovali už niekoľkokrát. Štátny vodohochranný dozor na potok bol vyhlásený ešte v novembri 2017 pre podozrenia z možného nelegálneho vypúšťania splaškov. Medzitým sa identifikovali vyústenia dažďovej kanalizácie OS Amfiteáter, kanalizácie Plaváreň Žilina a vyústenie fontány z Bôrického parku. Vyústenia vo svojej správe mala za úlohu identifikovať aj žilinská radnica. „Mestu Žilina sa podarilo identifikovať vyústenia vo svojej správe. Pre potvrdenie svojich zistení v teréne mali spracovať projektovú dokumentáciu, ktorú budú mať pre svoje potreby, s účelom presnej identifikácie vyústení v danom vodnom toku, a na základe ktorej budú vykonávať správu,“ informoval Okresný úrad Žilina, odbor starostlivosti o životné prostredie. Ten ďalej doplnil, že vyústenia dažďovej kanalizácie, kanalizácie Plaváreň Žilina a vyústenie fontány z Bôrického parku sú vyústenia legálne a schválené v zmysle ustanovení vodného zákona. Na základe iniciatívy poslankyne sa realizovalo na plavárni pripojenie bazénov na kanalizáciu, keďže táto v čase sanitárnych dní potok znečisťovala.
Ako dnes potvrdzuje, pre záchranu žilinského vodného biokoridoru požiada mesto aj o ďalšie kroky. „Vzhľadom na to, že mesto nedisponuje projektmi dažďovej kanalizácie v mestskej časti Bôrik, je nutná jej revízia a pasport. Existuje totiž dôvodné podozrenie, že na kanalizáciu sú niektoré domácnosti pripojené splaškami. Pozornosť však treba venovať aj iným možným znečisťovateľom napriamo z najbližšieho povodia,” uzatvára Iveta Martinková. Podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorý Všivák spravuje, sa vzhľadom na zimné obdobie v súčasnosti vykonáva iba monitoring mreží na vpusti do zatrubnenej časti toku a v prípade potreby ich čistenie. „Po ukončení zimnej prevádzky vykoná SVP, š. p., obhliadku toku, na ktorej sa zhodnotí stav koryta a v prípade potreby vykonáme ďalšie práce v koryte v spomínanom úseku,“ informuje hovorca SVP Marián Bocák.