Maľba vznikla na jednej z najvyťaženejších miest v Žiline, iniciátori preto podľa svojich slov s takýmto scenárom od začiatku rátali. Týždeň po incidente však priznávajú, že v súvislosti s dielom počítali s oveľa dlhšou životnosťou. „Ostali sme šokovaní, pretože sme si mysleli, že naša maľba mala veľmi moderný vzhľad. Pôsobila totiž presne tak, ako tradičné graffiti na ulici. Hoci sme s tým, že sa niečo takéto môže stať, počítali, mrzí nás najmä to, že ide o čistý vandalizmus a nie o zmysluplné graffiti,“ hovorí Dominik Hrtánek, študent Gymnázia Hlinská a jeden z iniciátorov projektu revitalizácie zastávky na Bernolákovej ulici. Úspešnú úpravu roky zanedbanej lokality vraj krátko po dokončení potvrdzovala aj veľká vlna komplimentov. „Bolo neuveriteľné, ako málo stačí na to, aby sa ľudia dokázali na nás mladých pozrieť aj trochu iným uhlom pohľadu. Určite sme ľudí veľmi potešili, pretože tá zastávka bola naozaj v dezolátnom stave. Zaujímavosťou bolo, že ľudia spočiatku presne nevedeli, či je na maľbe naozaj Anton Bernolák, no postupom času na to prišli sami,“ priznáva gymnazista, ktorý zároveň upozorňuje, že aj v tomto prípade platí 100 ľudí, 100 chutí. Našlo sa preto podľa neho aj pár takých, ktorí spokojní neboli.
Nápravu odhadnúť nevedia
O potenciálnom podozrivom vandalovi sa podľa Dominika Hrtánka v súčasnosti v tíme len povráva. Ako ďalej potvrdzuje, o znehodnotenom umeleckom diele sa dozvedel pred týždňom v pondelok práve v čase, keď na zastávku sám prišiel. „K poškodeniu muselo dôjsť minulý víkend (2. - 3. 2., pozn. red.), pravdepodobne z nedele na pondelok. Dozvedel som sa to osobne na mieste v popoludňajších hodinách,“ hovorí Dominik Hrtánek, podľa ktorého je odstránenie graffitu na maľbe zatiaľ otázne. „Pravdepodobne to len tak premaľovať nepôjde, pretože farba spreja je červená. Farba spreja a zelená farba maľby by po prekrytí ďalšou vrstvou zelenej vytvorili veľmi škaredý odtieň. Predbežne netušíme, ako by to šlo vyčistiť bez toho, aby sme nepoškodili našu maľbu.“ Počas revitalizácie zastávky na nej pred niekoľkými mesiacmi pribudli aj nové lavičky či osvetlenie.
Obnova v procese
Znehodnotenie kreatívneho projektu, ktorý sa zrealizoval aj rukami študentov Súkromnej strednej umeleckej školy (SSUŠ) v Žiline, však jeho iniciátori berú ako skúšku. Nepríjemná skúsenosť ich vraj dokonca neodradí ani od revitalizácie druhej strany zastávky, ku ktorej by malo dôjsť v marci alebo apríli. Na realizáciu obnovy ďalšej časti žilinskej Bernoláčky majú v súčasnosti gymnazisti vyzbieraný aj potrebný finančný príspevok. „Najdôležitejším faktorom je počasie. Potrebujeme, aby nepršalo a hneď, ako to bude možné, pôjdeme pracovať. Návrh bude nadväzovať na výzor dnešného Antona Bernoláka, samozrejme, bez toho graffitu cez neho (úsmev). Tentoraz sme chceli vytvoriť dve osoby z našich dejín a dotvoriť ich dominantami Žilinského kraja,“ načrtá budúce plány mladý gymnazista, ktorý ďalšie podrobnosti zatiaľ neprezrádza. Aj tentokrát budú podľa neho s návrhom a maľovaním diela pomáhať študenti strednej umeleckej školy.
„Paradoxom je fakt, že tento rok nám bol prisľúbený protigraffitový náter pre obe strany zastávky. Na druhej strane však určite bude. Čo sa týka kamier, žiadna elektrická či kamerová sieť cez mostnú konštrukciu nevedie, takže tie neprichádzajú do úvahy. Je však možné, že poprosíme mesto Žilina a mestskú políciu o častejšie kontroly a monitorovanie oboch strán zastávky, a to najmä v nočných hodinách,“ tvrdí Dominik Hrtánek. V rámci školy sa študenti žilinského Gymnázia Hlinská podieľali vrátane obnovy zastávky aj na ďalších aktivitách, zo všetkého spomeňme napríklad vytvorenie oddychovej zóny v priestore školy.