V Žiline opäť platí prísny zákaz vypúšťania ohňostrojov, delobuchov, petárd a inej zábavnej pyrotechniky, okrem prskaviek a konfiet, počas celého roka, s výnimkou Silvestra a Nového roka. Samosprávy totiž znovu nadobudli právomoc rozhodovať o tom, do akej miery sa na ich území môže používať zábavná pyrotechnika. Žilina sa zariadila po starom.
ŽILINA. Prvý zákaz používania pyrotechniky schválili žilinskí poslanci 19. decembra 2011 v rámci všeobecne záväzného nariadenia o udržiavaní všeobecnej čistoty, ochrany zelene a poriadku na území mesta. Zákaz platil celoročne okrem dvoch dní v roku, a to 31. 12. a 1. 1. V roku 2014 po novelizácii banského zákona časť o privilégiách samospráv, v rámci ktorých si cez vlastné uznesenia určovali, v akom rozsahu sa pyrotechnika na ich území môže používať, z legislatívy vypadla a nová sa neustanovila, čo mestám a obciam zviazalo ruky. „Na základe iniciatívy Združenia miest a obcí Slovenska došlo koncom minulého roka opäť k zavedeniu tejto možnosti do zákona o výbušninách,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Pyropatológia
Po nadobudnutí účinnosti „doplneného“ zákona mohli samosprávy nanovo konať. V Žiline opätovne schválili zákaz v polovici februára tohto roka. „Opäť sa zaviedlo to, čo tu dovtedy platilo – teda celoročný a celoplošný zákaz používania tzv. zábavnej pyrotechniky s výnimkou prvého a posledného dňa v roku,“ uvádza hovorca mesta.
Rezolútne obmedziť pyrotechniku odporučila mestu aj Komisia životného prostredia mesta Žilina. Jej členkou je poslankyňa Iveta Martinková. „Občania ma neustále oslovujú v zmysle väčšieho obmedzenia pyrotechniky. Vedia, že rozhodnutie o tom sa vrátilo do právomocí obcí a miest, a reagujú. Mám veľké množstvo podnetov od občanov, ktorí žiadajú alebo dokonca prosia o jej radikálne obmedzenia. Snažila som sa teda vysvetliť poslancom, prečo je časové a kvalitatívne obmedzenie pyrotechniky dôležité. Táto „pyropatológia“, ako ju nazývam, totiž nie je žiadnou tradíciou a každým rokom je agresívnejšia, “ hovorí Iveta Martinková.
Úplný zákaz?
Svojim kolegom – poslancom MZ predložila pred februárovým zastupiteľstvom materiál, v ktorom argumentovala, nakoľko je pyrotechnika nebezpečná a v ktorých krajinách úplne zakázaná. „V Šanghaji a ďalších 700 mestách v Číne bola zakázaná alebo výrazne obmedzená. V Šanghaji, kde je absolútny zákaz, polícia zorganizovala viac ako 300‑tisíc dobrovoľníkov, ktorí dohliadali na dodržiavanie zákazu. Rušitelia boli pokutovaní sumou vo výške 75 dolárov. Aj v Európe sa pyrotechnika postupne úplne zakazuje. Nesmie sa používať v Ríme, Florencii, Miláne a ďalších mestách. Vo Viedni sú zakázané dokonca všetky položky F2, čo sú napríklad rôzne petardy, rakety, rímske sviece a iné kategórie pyrotechniky, ktoré sú kvalifikované ako stredne nebezpečné. Viedenský magistrát to zdôvodňuje hlavne ochranou obyvateľstva,“ hovorí poslankyňa.
V Žiline platí počas roka zákaz používať pyrotechnické výrobky kategórie F3 a F2 (ohňostroje, petardy, delobuchy, rakety, rímske sviece, guľové bomby a iné). Obmedzenie sa nevzťahuje jedine na prskavky (do 45,5 cm) a vystreľujúce konfety, ktoré patria do kategórie F1. „Ja však v mene občanov, ktorí ma o to žiadajú, navrhujem obmedziť pyrotechniku na minimum. Časovo – prípadne kvalitatívne len kategóriu F1, ako je to napríklad vo Viedni,“ dodáva Iveta Martinková.
Michala Stehlíková
Ilustračná snímka