Kedy ste spoločnosť založili?
Spoločnosť I. TRAN., s. r. o. Bratislava bola v roku 1994 pôvodne založená ako rodinný podnik (ja a manželka). V začiatkoch to bola sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu a výroby, poradenská činnosť v oblasti zahraničného obchodu, osobitne v spotrebnom priemysle. Činnosť v začiatkoch vychádzala z nadobudnutej odbornej praxe: skúsenosti moje (investičná výstavba a zahraničný obchod) a manželky (výroba zameraná na chémiu a textilné vlákna).
Aké ste si dali ciele? Ako prišlo k tomu, že ste začali s textilnou výrobou?
Spoločnosť I. TRAN., s. r. o. však od počiatku svojej činnosti si vytýčila víziu vytvoriť výrobný podnik. Z uvedených dôvodov sme vstúpili do rozbehnutého kolotoča privatizácie. Vypracovali sme privatizačný projekt s cieľom získať výrobný podnik textilného – pletiarenského charakteru. Získanie výrobného podniku takého charakteru nebolo jednoduché, nakoľko privatizácia v roku 1995 – 1997 mala svoje osobitosti, kde rozhodujúcu úlohu hrali lobisti - ľudia z nižších politických štruktúr.
Na základe víťazného privatizačného projektu spoločnosť I. TRAN., s. r. o. dňa 1. 10. 1996 prevzala Selanku, š. p. Turzovka (právny predchodca do 31. 12. 1991 Slovenka, B. Bystrica závod Turzovka). Prevzatie Selanky, š. p. (v uvedenom čase MH SR malo spracovaný návrh na likvidáciu) bolo šokujúce – neodpísaná technológia mala hodnotu 4,5 mil. Sk, úverové záväzky voči bankám, nevyplatené záväzky voči partnerom. Nebol stanovený krátkodobý ani dlhodobý výrobný program. Pri právnom prevzatí 1. 10. 1996 bola zároveň právna zmena sídla na spol. I. TRAN., s. r. o. Turzovka.
Na základe skutočnej reality som spracoval nový krátkodobý a náväzne dlhodobý výrobný a sociálny program založený na kvalite výrobkov a kvalite sociálneho programu. Cieľom bola spätosť nového výrobného programu s dôverou ľudí v stanovené ciele. Jediným predpokladom úspechu bolo presadenie sa v silnej konkurencii na zahraničných trhoch.
Snažili ste sa presadiť predovšetkým kvalitou?
Základom postavenej výrobnej filozofie je kvalita každého výrobku, promptnosť dodávok a samozrejme dohodnutá cena. Uvedená filozofia výroby je podmienená a podporovaná stálou inováciou technológie. Do inovácií textilnej pletiarenskej technológie, ako i do šijacej techniky, vkladáme každoročne relatívne veľké finančné sumy.
Na aký sortiment sa zameriavate?
Výsledkom uvedenej snahy je skutočnosť, že od prevzatia Selanky, š. p. má I. TRAN., s. r. o. na viac ako 90 % nový výrobný program – celý svetrový program, nový nosný výrobný program funkčnej termobielizne, nový program pletiarenského sortimentu do extrémnych poveternostných podmienok (-42,2 ˚C, +50˚C), pletiarenský sortiment odolávajúci 2. a 3. stupňu ochrany proti ohňu, pletiarenské výrobky s teflonovou ochranou proti vode a špine. Predsavzatím I. TRAN., s. r. o. je inovácia nielen výroby – ale i získanie si dôvery a lojálnosti zamestnanca k práci, t. j. inovácia výroby a inovácia myslenia zamestnancov musí ísť spolu.
Aké máte plány do budúcnosti?
Poslaním spoločnosti je vyrábať a zlepšovať kvalitné pletiarenské výrobky podľa požiadaviek zákazníkov v tuzemsku, trhu Európskej únie, trhu euroázijského teritória, ďalej rozširovať sortiment výrobkov do extrémnych podmienok, do podmienok prostredia ochrany proti požiarom. Riadime sa zásadou „kvalita je vtedy, keď sa vracia zákazník a nie tovar“.
Spoločnosť I .TRAN., s. r. o. bude vytvárať maximálne podmienky na to, aby boli jej výrobky konkurencieschopné a ešte viac sa zameriavame na aplikáciu náročných kritérií Európskej únie.
Kladiete dôraz aj na zamestnancov?
Kvalita starostlivosti o zamestnanca spočívala a i v súčasnosti spočíva v tom, že za 17 rokov spoločnosť I. TRAN., s. r. o. nemeškala v termíne ani deň s výplatami a odvodmi zamestnancov. Za uvedené celé časové obdobie sme už tretíkrát vyplatili 13. plat. Od začiatku I. TRAN., s. r. o. má každoročne uzatvorenú kolektívnu zmluvu, kde všetky dohody sa vzájomne splnili.
Osobne mne i celému vedeniu spoločnosti I. TRAN., s. r. o. veľmi záleží na vzájomnej úcte medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Vzťahy sme vzájomne utvrdili etickým kódexom spoločnosti, ktorý vyjadruje úctu nie podľa vzťahu vlastníctva, ale rozhodujúci je vzťah k človeku, za všetkým je nutné vidieť jedinca – zamestnanca, jeho rodinu s každodennými problémami.
Čo je vaším krédom, vaším podnikateľským vzorom?
Mojím osobným, morálnym krédom, ktoré sa snažím presadzovať v I. TRAN., s. r. o., je – nezúčastňovať sa na lži, nepodporovať lživé konanie. Vo výrobnej sfére sa snažím aplikovať citát PLATÓNA: „Dobré rozhodnutia sa zakladajú na vedomostiach a nie na číslach.“
Vychádzajúc z uvedených predsavzatí budujeme spoločnosť I. TRAN., s. r. o. ako stabilný ostrov zamestnanosti na horných Kysuciach. Vybudovali sme veľmi dobrý neformálny vzťah s mestom Turzovka. Máme dlhodobú zmluvu o spolupráci so Spolkom priateľov mesta Turzovka, ktorý podporujeme i finančne. Máme dobrú spoluprácu s Mestským úradom Turzovka, osobitne s primátorom mesta.
Veľmi si vážim a cením dlhodobú spoluprácu s VÚC Žilina, predsedom Jurajom Blanárom pre jeho odbornosť a snahu pomôcť pri mnohých problémoch dotýkajúcich sa podnikateľského prostredia. Pravidelne sa zúčastňujeme na inovačnom ocenení Inovácia Žilinského kraja – malé a stredné podniky. Účasťou na inovačnom ocenení dávame do pozornosti nové výrobky spoločnosti širokej verejnosti Žilinského kraja, t. j. dostávame trhové šance, môžeme mať malý, ale predsa len sociálno‑ekonomický vplyv na Žilinský kraj.
Uvedené vzťahy s mestom Turzovka a VÚC Žilinský kraj dávajú základnú podmienku dôvery v práci a cieľov spoločnosti na horných Kysuciach.
Osobitne veľkú pozornosť I. TRAN., s. r. o. venuje spolupráci s Kysuckou nemocnicou so sídlom v Čadci. Spolupráca nie je len v sponzorstve, ale spolupracujeme úspešne vo vývoji nových materiálov pre nemocnicu – menovite vhodné oblečenie pre chirurgov, ktorí pracujú viac hodín v neklimatizovaných priestoroch a pod.
Samozrejme, v rámci našich skromných finančných možností podporujeme charitu (väčšinou pre škôlky, deti).
Sponzorstvo využívame nie cez tlač, ale výlučne reklamou našich nových výrobkov pre možné využitie. Tento rok sme úspešne využili cestu pána Zdenka Brnoliaka na vrchol hory Mustag–Ata vysoký 7500 m na čínsko–tadžikistanskej planine. Sme hrdí, že náš výrobok bol tak vysoko ohodnotený. Naše výrobky využíva i reprezentačné družstvo biatlonistov na ZOH 2014 v Soči a pod.
Vo svojej praktickej podnikateľskej práci sa často vraciam k myšlienkam Forda a Tomáša Baťu, ktorí tiež začínali a pokračovali ako rodinné podniky.
Aká je súčasná situácia v textilnom priemysle? Ako sa na ňom odrazila kríza?
Krízu v textilnom priemysle pociťujeme viac ako 14 rokov. Osobitosťou v podmienkach Slovenskej republiky je žiaľ skutočnosť, že neexistuje ATOP ako právny zástupca výrobcov, obchodníkov a vedecké inštitúcie zastupujúce odevný a textilný priemysel. Nepracuje sekcia odevu, textilu a kože pri SOPK podľa požiadaviek EÚ a konkurencie vo svete. Jediným východiskom je obnovenie činnosti ATO!
Ako stredný výrobný podnik pletiarenského charakteru krízu riešime kvalitou a promptnosťou. Promptnosť znamená – výroba malých objednávok (30 a viac kusov v rôznych veľkostiach) – krátke termíny dodávok (2 – 8 týždňov podľa zloženia základného materiálu) – individuálne šitie na mieru (osobitne mimoriadne veľkosti a miery) – predaj na pracoviskách výrobných podnikov, verejnej správy, samosprávy, nemocníc, bánk a pod.
Ako hlavné riešenie je však zvyšovať kvalitu, permanentne inovovať výrobu so sústredením sa na export. I. TRAN., s. r. o. exportuje len v roku 2013 do viac ako 18 štátov a krajín. Veľmi úspešne využívame spoluprácu s veľkými podnikmi (ŽP Podbrezová a podobne).
Tri desaťročia globalizácie, päť rokov pokračujúcej krízy priniesli a stále prinášajú množstvo každodenných dôkazov, že dnešný výklad globálneho vládnutia neodborného zásahu úradníkov plodí morálny hazard na všetkých úrovniach riadenia. Osobitne pre mňa je bolestivá skutočnosť vysokého percenta nezamestnanosti v SR.
Chcel by som citovať Tomáša Baťu z roku 1932: „Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok. V našej zemi je mnoho ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok sa dá riešiť – sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. Potrebujeme mravné stanovisko k ľuďom, k práci a verejnému majetku.“
Vizitka
Firma: I. TRAN., s. r. o.
Počet zamestnancov: 150
Riaditeľ: Ing. Ivan Trančík
Vek: 76 rokov
Vzdelanie: Stavebná fakulta SVŠT Bratislava, Fakulta FERVO, VŠE Bratislava