Čitatelia zo Žiliny a okolia už jedenásť rokov rozhodujú o tom, ktorá kniha ich za uplynulý rok najviac zaujala. V súťaži Kniha horného Považia, ktorú každý rok organizuje Krajská knižnica v Žiline, si ľudia vyberajú knihy z dvoch kategórií – beletria a odborná literatúra. Tento rok bolo v súťaži 56 knižných titulov. A kniha Ľuba Bechného 12 statočných si vybojovala prvenstvo v kategórii odborná literatúra. V spomínanej knihe patrí priestor dvanástim ľuďom. Prináša dvanásť pútavých rozhovorov, na ktorých Ľubo Bechný spolupracoval s novinármi, ľuďmi, ktorí pracujú so slovom.
ĽUDIA SÚ OCHOTNÍ RISKOVAŤ
12 statočných vyjadruje počet osobností, ktoré prejavili statočnosť za dobrú vec, bojovali proti zlu a bezpráviu. Ako povedal sám zostavovateľ knihy Ľubo Bechný: „Prišiel som na to, že ľudia, ktorí sa snažia robiť dobre, sú ochotní riskovať aj dostať sa do problémov.“
Ani jeden z oslovených sa nebál vystúpiť zo sivej zóny a postaviť sa za pravdu a spravodlivosť. „I za cenu, že si tým mohol spôsobiť rôzne nepríjemnosti. Sú medzi nimi muži a ženy rôznych generácií.“
Dobrým príkladom bol prípad novinárky Jany Teleki, ktorá sa stala známou vďaka ostrej kritike mocenských štruktúr v Považskej Bystrici a poukázala na praktiky vtedajšieho primátora tohto mesta.
HRDINOVIA
Knihu otvára Anton Srholec. Pravdepodobne je to jeho posledný publikovaný rozhovor. „Krátko po vyjdení knihy Kristovci mi priatelia hovorili, že im v nej chýbal rozhovor s pátrom Srholcom. Pohrával som sa s myšlienkou na ďalšiu knihu, a tak rozhovor s ním som urobil ako prvý,“ prezradil. „Strávil som s ním takmer celý jeden deň a doteraz na to rád spomínam,“ doplnil.
Anton Srholec sa, žiaľ, už vydania knihy nedožil. Rovnako sa ho nedožil ani profesor Tadeusz Zasepa, ktorého rozhovor knihu uzatvára. Do večnosti medzitým odišiel aj kardinál Miloslav Vlk, ten v období socializmu statočne stál za svojím presvedčením, keď mu vzali súhlas na vykonávanie duchovnej činnosti a nehanbil sa ani za prácu umývača okien.
Priestor v knihe dostali aj Vladimír Krčméry, Juraj Kudiak, Zuzana Števulová či Zuzana Melicherčíková. Ozvláštňujú ju i zahraniční hostia. Maďar Iványi Gábor, ktorý sa dokázal ponížiť až na samé dno pri preukazovaní služby núdznym. Uznávaný ruský profesor Andrej Zubov si dovolil povedať, že „kráľ je nahý“ a vzápätí prišiel o zamestnanie. Rozhovory s Čechmi, kardinálom Vlkom i profesorom Jakubom Schwarzom Trojanom, sú dokonca pre lepšiu autenticitu v ich materinskom jazyku – češtine.
STATOČNÝCH ĽUDÍ JE VIAC
Hrdinovia knihy zohrali svoje zápasy často na malom území, vo svojej malej komunite. Niektorí z nich sa zriekli lukratívnych zamestnaní a bojujú za lepšiu krajinu cez rôzne občianske združenia.
„Niekedy je statočnosť v krátkej situácii, niekedy je zase dlhodobým zápasom s mocou. A nemusí pritom ísť o momentálne ohrozenie života,“ vyslovil Ľubo Bechný. A doplnil: „Napríklad členom Charty 77, ktorí bojovali proti režimu, tiež hrozilo väzenie, ale nebol to okamih. V súčasnej dobe je to občianska aktivistka Zuzana Wienk, ktorá bojuje so súdnou mocou, ale aj Zuzana Števulová, ktorá bojuje s úradníckou byrokraciou pri pomoci utečencom.“
Ktorýkoľvek z týchto 12 statočných mohol svoj život prežívať v pokoji. Ale nie. Oni sa pustili do neľahkých zápasov, ale ako povedal zostavovateľ knihy: „Trápi ich, že žijú v takej krajine, ktorá má všetky predpoklady na pekné spolunažívanie a rozvoj, no nájdu sa tu jedinci, ktorí to kazia. Či už krajinu rozkrádajú, alebo ničia život iným jednotlivcom. Je úžasné, že sa nájdu ľudia, ktorí sa proti tomu postavia a chcú to zmeniť. Presne takí sú aj v tejto knihe.“
Netreba však zúfať, že ich je iba dvanásť. Ľubo Bechný je presvedčený, a určite nielen on, že: „Statočných ľudí je okolo nás oveľa viac.“
Uvedenie knihy sa uskutočnilo na dvoch miestach. V Bratislave bola krstnou mamou expremiérka Iveta Radičová, v Žiline poslanec MZ a občiansky aktivista Peter Ničík.