Šancu na nový a krajší život dostal psík, ktorého prednedávnom našli zraneného a veľmi vyčerpaného pod Starým hradom. Tam ho uväznil pravdepodobne obrovský strach, keďže v tele mu našli niekoľko brokov. Dnes sa aj vďaka dobrým ľuďom opäť teší zo života.
NEZBUDSKÁ LÚČKA. To, čo si Bubko, ako ho jeho záchrancovia nazvali, za posledné týždne prežil, bolo hotové peklo. Niekoľko dní bol bez jedla, navyše vážne zranený a sám. Záchrana prišla pravdepodobne v poslednej chvíli... Jeho smutný príbeh, našťastie s dobrým koncom, nám priblížila starostka obce Nezbudská Lúčka Adriana Vraňanová Kubičková.
Náročná, ale úspešná záchrana
Zúfalé kňučanie Bubka začul ako prvý 17‑ročný Marek Kopásek zo Strečna, keď splavoval na plti Váh. Chcel ho vyslobodiť, preto si na pomoc zavolal aj svojho kamaráta Romana Poláka. K vystrašenému psíkovi sa však chlapci nevedeli dostať, bol zakliesnený medzi dvoma skalami priamo pod Starým hradom. Po niekoľkých neúspešných pokusoch o záchranu, do ktorých zapojili aj rodičov, sa obrátili na Obecný úrad v Nezbudskej Lúčke. „Nie je pravda, čo sa tvrdí, že dnešná mládež sedí len za počítačmi. Príkladom sú títo dvaja chlapci, ktorým psíka prišlo ľúto a rozhodli sa ho zachrániť,“ začína rozprávanie starostka obce a pokračuje: „Išli sme sa tam teda spolu pozrieť. Avšak ak by sme sa chceli k nemu dostať, museli by sme ísť po pás vo vode a bahne. Je to tam naozaj veľmi ťažko prístupné. Vieme, že ako obec máme my zabezpečiť odchyt, ale za pomoci kompetentných osôb, ktoré sú na to určené... Začali sme preto obvolávať políciu, hasičov, slobodu zvierat, veterinárov, útulky, ale nikto nám nechcel pomôcť. Nakoniec sme oslovili záchranárov z K-7, ktorí poslali svoje dve dobrovoľníčky, Dominiku Jandzíkovú a Ivanu Pazderníku,“ rozpráva starostka Nezbudskej Lúčky.
Pre dievčatá z občianskeho združenia K-7 Psovodi záchranári SR zo Žiliny to bola prvá takáto skúsenosť, keďže sa združenie zameriava najmä na pátracie a záchranné akcie po nezvestných osobách. „Naše dve pracovníčky sa ku psíkovi prebrodili cez Váh. Psík bol mimoriadne vyplašený, ale aj hladný, preto sa dal nalákať na kvalitnú konzervu mäska. Spočiatku sa správal veľmi opatrne a bolo možné ho iba pozorovať. Bolo jasné, že má zranenia na hlave aj na celom tele. Avšak napriek týmto ťažkostiam bol schopný pohybu aj kontaktu. Kynologičky mu založili ohlávku, zabalili ho do transportného postroja, ktorý používame na transport psa záchranára vo výškach. Takto ho bezpečne preniesli cez rieku ku autu,“ opisuje náročnú záchrannú akciu Peter Bátory, riaditeľ K-7 Psovodi záchranári SR.
Počas cesty do veterinárnej nemocnice bol Bubko už pokojný, pravdepodobne k tomu prispelo aj dobré jedlo. „V nemocnici bol už úplne socializovaný a manipulácia s ním bola možná už aj bez náhubku. Bol mimoriadne vďačný a doľahla na neho únava,“ spomína Peter Bátory.
Strieľali naň brokovnicou
Vyčerpaného Bubka sa následne ujali veterinárni lekári. „Pacient bol výrazne podvyživený s mnohopočetnými povrchovými a hlbokými otvorenými ranami postihujúcimi oblasť hlavy a predných končatín. Vo väčšine otvorených rán bola evidovaná prítomnosť lariev múch,“ uviedol k stavu Bubka Martin Mitra z veterinárnej nemocnice Anima v Žiline.
Röntgenom u neho zistili strelné poranenia po brokovnici. Veľký počet nábojov mal najmä v oblasti hlavy. „Časť brokov sa podarilo našim lekárom makroskopicky identifikovať a chirurgicky odstrániť. Po hospitalizácii bol pacient prepustený do domácej starostlivosti,“ dodáva Martin Mitra.
Keďže psíka nebolo kam umiestniť, nechala si ho starostka Nezbudskej Lúčky. „Bubko je veľmi vďačný a životaschopný. Pomaly sa zotavuje. Neviem si ani predstaviť, čo zažíval, bol minimálne týždeň bez jedla, zranený... Chcela by som veľmi poďakovať všetkým ľuďom, ktorí pomohli pri záchrane: dievčatám a vedeniu z K‑7 Psovodi záchranári SR, lekárom z veterinárnej nemocnice Anima a obom hlavným záchrancom Marekovi a Romanovi a ich rodinám. Majú veľké srdce, pretože neváhali podať pomocnú ruku bez akýchkoľvek výhovoriek,“ konštatuje Adriana Vraňanová Kubičková.
Situácia s odchytmi je vraj vážna
Oslovili sme aj jeden zo žilinských útulkov s otázkou, prečo sa Bubkovi nedalo pomôcť. Ako nám vysvetlila Soňa Orčíková z mestského útulku pri Mojšovej Lúčke, útulok nie je kompetentný robiť odchyty, to pre nich robí mestská polícia. O túlavé zvieratá nájdené v rámci katastra obce sa má postarať príslušná samospráva. „Jednoducho obec musí zabezpečiť odchyt osobou na to určenou, mať záchytný koterec a ak sa nenájde pôvodný majiteľ, obec by mala mať zmluvu s nejakým útulkom, kde by psa odovzdali. My z kapacitného hľadiska nemôžeme zobrať každého psa z obce, sme útulok najmä pre mesto Žilina. Napriek tomu, keď máme miesto, zoberieme aj psa z obce, a to často bez poplatku. Už veľa starostov si zvyklo, že psov „vychytáme“ my, ich to nič nestojí, ale situácia je už vážna a takto sa nedá postupovať do nekonečna,“ vysvetlila.
Michala Stehlíková
Snímka K-7 Psovodi záchranári SR