S Kateřinou Karáskovou sme sa stretli v Rosenfeldovom paláci, kde mala prednášku s názvom Kde ženy vládnu. Účastníkov zaviedla svojím pútavým rozprávaním, doplneným o videá a fotodokumentáciu, do miest, kde sú za slabšie pohlavie považovaní muži. „Ženy nad nimi vynikajú v logickom uvažovaní aj v matematike. Sú schopnejšími obchodníčkami a manažérkami. Deti dostávajú priezvisko po matkách a majetok dedia výhradne dcéry,“ prezradila. Moderný človek by v dnešnej dobe nepovedal, že existujú miesta, kde vládnu ženy. Avšak Češka Kateřina Karásková vie o tom svoje. Spolu so svojím partnerom, Britom Simonom Birdom sa vydali po stopách matriarchátu a po desaťročnom úsilí a zbieraní materiálu pre projekt „Kde ženy vládnou“ vydali knihu s rovnomenným názvom. Dnes – ako na Slovensku, tak i v Česku – predstavuje Kateřina knihu i celý projekt.
MATRIARCHÁT? TO AKO FAKT?
Kateřina študovala právo, no ako prezradila, spoznávanie cudzích krajín ju vždy bavilo o niečo viac. A tak sa po dokončení školy vybrala na potulky po stredo-americkej Guatemale, kde stretla na vrchole mayskej pyramídy maliara Simona. „Vďaka nemu som začala maľovať a zistila som, že ma to baví,“ povedala. Spoznala pri ňom iný štýl života a ako prezradila: „Ukázal mi, že človek by mal robiť to, čo ho baví. Že vždy sa to dá nejako zariadiť, nech si hovorí kto chce, čo chce.“ Kateřina roky snívala o dlhodobom spoznávaní cudzích krajín, hľadala inšpiráciu pre svoje maľby. A práve jej partner Simon bol impulzom, prečo sa vydala po stopách ma-triarchátu. „Rozprával mi o jednom kmeni, na ktorý narazil pri svojich potulkách svetom a vravel, že v ňom majú hlavné slovo ženy, že majetok dedia výhradne dcéry po svojich matkách a rovnako tak po nich dostávajú aj priezvisko.“ Zaujalo ju to až natoľko, že sa rozhodla si o matriarcháte vyhľadať informácie. „V roku 2004 o tom veľa informácií na internete nebolo. Do vyhľadávača Google som zadala po anglicky slovo matriarchát, na čo sa ma Google opýtal: myslíte patriarchát? To ma pobavilo, ale aj trochu nahnevalo a vtedy mi napadlo vybrať sa na tie miesta a pozrieť si ich na vlastné oči.“ Objavila až sedem miest, ktoré so Simonom navštívili v priebehu piatich rokov. „Všade sme pobudli dva až tri mesiace. Načrtávala som si miestnych ľudí, zaznamenávala ich príbehy a študovala ich historicko-etnografické štúdie,“ prezradila. Na prednáške v Rosenfeldovom paláci sa zamerala na štyri krajiny, kde bol matriarchát najvýraznejší.
MEXICKÉ AMAZONKY
V južnom Mexiku, v štáte Oaxaca, konkrétne v Tehuantepeckej šiji žijú zapoteckí indiáni. „Ženy tu prekonávajú svojich mužov nielen inteligenciou, ale aj objemom,“ prezradila Kateřina, ktorej sa práve v tejto oblasti páčilo najviac. „Je ich asi pol milióna a ženy tu dominujú na rušných trhoch a na miestnych fiestach. Pyšne sa obliekajú do pestrofarebných krojov, sekírujú všetkých na okolí a tvária sa, že majú mužov na háku.“ Zaujímavosťou je, že ženy sú tu inteligentnejšie ako muži, čo pripúšťajú aj samotní muži. Ženy sa nazývajú Tehuány a považujú sa za racionálne bytosti, zatiaľ čo muži sa skôr nechávajú strhnúť emóciami. „Už malé dievčence sú vychovávané k sebavedomiu a pragmatizmu, aby boli nezávislé a vedeli sa postarať o chlapa, keď sa vydajú.“ Medzi mexickými amazonkami platí heslo Štíhlosť je znakom slabosti! Muž z teba musí mať strach! A tak sa miestne ženy neriadia žiadnymi módnymi trendmi. Ich ideál krásy je „klasická“ postava Venuše.
AJ MOSLIMOVIA MAJÚ MATRIARCHÁT
Ďalšia cesta Kateřiny a Simona viedla k národu Minangkabau do indonézskej Sumatry. „Ide o jediný moslimský matriarchát,“ povedala Kateřina. Znie to zvláštne, ale ženy v islamskom svete majú tiež hlavné slovo. „Minang-kabauovia sú majstrami kompromisov. Práve vďaka tomu sa im podarilo skĺbiť islam s matriarchátom. Bohyňa dala ich svetu rád, ktorý udržujú ženy. A muži sa im musia podriadiť.“ Dievčatá sa vzdelávajú, sú sebavedomé a idú za svojimi snami. Manželov si vodia do svojich domov a tí prichádzajú a odchádzajú – niekedy za prácou, niekedy navždy. „Rozvody sú tu bežné a manželky pri nich majú nárok na všetko – na majetok i na deti. Berú to tak, že ženy sú slabé, a preto potrebujú dedičstvo ako zábezpeku.“ Tento národ sa okrem toho považuje za najvzdelanejší a najpodnikavejší v celej Indonézii.
VOĽNÁ LÁSKA
Kateřina a Simon si spravili ďalšiu zastávku v čínskych Himalájach, kde je kmeň Mosuo. „Ženy tu hrajú hlavnú úlohu nielen v biznise, ale i sexe. Mosuovia sú prvá spoločnosť, ktorá celý matriarchálny potenciál využíva na turistické účely. A to veľmi efektívne.“ V západnej časti Himalájí v okolí jazera Lugu sa praktikuje tzv. voľná láska a inštitút nazývaný „navštevujúce manželstvo“. „Kedysi tu provinčná vláda postavila na brehu jazera hotelový komplex, ale neosobný komunistický rekreačný areál zostal prázdny, pretože turisti uprednostňovali ubytovanie v útulných mosujských penziónoch. Vraj preto pred pár rokmi otvorili úradníci mýtnu bránu – aby si zaistili podiel na zisku z turistiky.“ Ako vlastne funguje „navštevujúci vzťah“? „Najskôr to vyzerá ako sex na jednu noc alebo aj viac nocí a je prísne tajný,“ prezradila Kateřina, „čo znamená, že muža pri jeho nočnom dobrodružstve nesmie pristihnúť nikto zo ženiných príbuzných.“ Čo je prekvapujúce, milenci sa nestretávajú počas dňa, ani sa spolu nebavia na verejnosti. „Občas sa ale stane, že sa ,milostná aférka‘ zmení na trvalejší vzťah. Muž sa zoznámi s rodinou ženy a môže prísť na návštevu aj počas dňa. Obaja partneri však naďalej žijú oddelene v domovoch svojich matiek. Keď z tohto vzťahu vzídu deti, ostávajú iba ženám. Od ich biologických otcov sa vôbec nič neočakáva.“ Tento „vážny vzťah“ nie je viazaný sľubom vernosti, a tak sa môžu obaja partneri obzerať a stretávať aj s inými partnermi.
MUŽI BOJUJÚ ZA ROVNOPRÁVNOSŤ
Nakoniec predstavila Khasiyov žijúcich na severovýchode Indie, u ktorých došla ženská nadvláda až tak ďaleko, že za emancipáciu tu bojujú muži. „Hoci drobné Khasijky na to nevyzerajú, doma vládnu tvrdou rukou. Tu platí pravidlo, že keď sa narodí dcéra, všetci sú nadšení. Pri narodení syna iba pokrčia ramenami a povedia si, čo sa dá robiť.“ Muži sa tu tiež sťahujú po manželstve k ženám. Keď sa žene niečo znepáči, môže ho vyhodiť z domu a on stratí všetko. Neostane mu iné, ako sa vrátiť k matke a svoj žiaľ utápať v alkohole. Mnohokrát sa preto cítia menejcenne a opustene. „Akoby boli len chovnými býkmi, ktorých jedinou povinnosťou je plodiť dcéry,“ prezradila Kateřina. Nájdu sa tu však jedinci, ktorí bojujú za rovnoprávnosť. „Avšak je ich len niekoľ ko a nedokážu sa prejaviť so svojou nespokojnosťou verejne. Dokonca si nedávno uzákonili dedičské právo pre najmladšie dcéry a priezvisko po matke. Možno povedať, že tieto ženy si vychovali mužov tak, aby ich výhody nijako nespochybňovali.“ Existujú teda svety, v ktorých majú hlavné slovo ženy. Ktovie, možno by sa aj niektorým z nás páčilo žiť medzi nimi.