Úhrada faktúr a účtov patrí medzi bežné činnosti. Rôzne podvodne konajúce subjekty, ktorých pôvod je zložito vypátrateľný, stavili na nepozornosť platiteľov pri vykonávaní úhrad s cieľom zabezpečiť si neoprávnený prospech.
Medzi menej sofistikované konania patrí zasielanie „výziev na úhradu poplatkov“ a podobne nazvaných dokumentov, ktoré sa tvária ako korešpondencia verejnoprávnych inštitúcií. Názvy týchto subjektov vo výzvach evokujú v adresátovi dojem, že má zaplatiť určitý poplatok štátu, obvykle pod sankciou výmazu či vyradenia z evidencie.
V lepšom prípade je podobný list obchodnou ponukou. Po zaplatení príslušnej sumy budú vaše údaje zverejnené v reklamnej databáze bez reálneho prínosu. V horšom prípade ide o podvodnú správu, bez akéhokoľvek základu a protiplnenia.
Každú výzvu a úhradu súdneho alebo iného poplatku odporúčame preštudovať a zistiť, či jej autorom nie je obchodná spoločnosť tváriaca sa ako verejný subjekt. Poplatky v súvislosti s obchodným registrom sa totiž uhrádzajú len v prípade, ak sa vykonávajú zmeny v zápisoch. Ani obchodný, ani živnostenský register neúčtujú žiadne „priebežné poplatky“ za vedenie zápisu ani pod sankciou výmazu. Navyše v čase elektronizácie verejnej správy sa výzvy na úhradu poplatkov obchodným spoločnostiam doručujú do ich oficiálnych elektronických schránok, nie e-mailom ani poštou bez doporučenej zásielky.
Ak máte pochybnosti, kontaktujte úrad alebo inštitúciu, ktoré mali byť autorom výzvy na úhradu. Použite oficiálne dostupné údaje, nie údaje z doručenej výzvy. Možno zistíte, že konkrétny úrad alebo inštitúcia sa v skutočnosti volajú inak, ako je uvedené v doručenej výzve.
Spotrebitelia majú v týchto situáciách širšie možnosti obrany a podobné „reklamné ponuky“ by často neobstáli ako platné právne úkony. V prípade obchodných spoločností môže byť komplikovanejšie preukázať, že ide o neplatný právny úkon. Záleží od konkrétnych okolností prípadu.
Nebezpečnejší je neblahý trend vystavovania falošných účtovných dokladov. Dostanete faktúru, ktorá vyzerá ako riadne vystavený doklad. Obsahuje všetky údaje, je graficky spracovaná ako všetky faktúry, ktoré ste dosiaľ od obchodného partnera dostali. Všetko vyzerá hodnoverne až na to, že číslo účtu nepatrí vášmu obchodnému partnerovi a on vám faktúru buď vôbec nevystavil, alebo ju vystavil s uvedením iného čísla účtu, na ktoré sa má platiť.
Platbu vykonáte podľa faktúry. Následne zistíte, že vaše peniaze odišli nevedno kam, resp. váš obchodný partner žiadnu úhradu nežiadal alebo nedostal.
Hlavnou prevenciou je zavedenie kontrolných postupov. Čísla účtov si s obchodným partnerom dohodnite vopred písomne. Dohodnite sa na postupoch oznamovania zmeny čísla účtu – ideálne v listinnej podobe. Stretli sme sa aj s podvodnými e-mailmi, ktorými sa oznamujú nepravdivé zmeny platobných údajov. Zmenu účtu si preto preverte telefonicky s osobou, ktorú u obchodného partnera poznáte. Pred úhradou každej faktúry skontrolujte, či platíte na dohodnuté číslo účtu.
Ak ste vykonali platbu na podklade falošnej faktúry, zastavte, resp. reklamujte platbu v banke. Vec je vhodné oznámiť policajnému zboru, ktorý vie byť nápomocný. Do úvahy prichádza vymáhanie chybne zaslanej úhrady v súdnom konaní. Pri úhrade na zahraničné účty neznámych subjektov mimo EÚ je však vymáhanie prostriedkov komplikované a reálne neúčinné.