Idete si po ulici a zrazu vás zastaví mladá žena, ktorá sa vás opýta, či nemáte záujem o značkovú voňavku za super cenu. Áno, „voňavkárski“ predavači opäť obsadili Žilinu.
ŽILINA. O čerstvú skúsenosť s predavačmi kvázi značkových parfumov sa s nami podelila Michaela zo Žiliny: „Stála som pri bankomate, chcela som si vybrať peniaze. V tej chvíli prešla okolo mňa mladá žena, nízka, hnedovlasá s dlhým vrkočom. Na chvíľu sa zastavila, otvorila predo mnou svoju tašku a pohybom tváre mi naznačila, aby som sa pozrela dnu. Potom sa ma spýtala, či nemám záujem o značkovú voňavku. Keďže nedávno sa takto na nej „okašľala“ moja známa, poslala som ju kadeľahšie.“
V Turecku za dve eurá
S inou a možno tou istou „voňavkárkou“ sa pred rokom stretla aj pani Magdaléna. Obchodníčka bola natoľko drzá, že prišla rovno do firmy, kde pracovala a začala jej i kolegom ponúkať pravé voňavky z Francúzska po 20 eur. „Ukázala nám krabičky parfumov svetových mien a niektoré nám dala aj ovoňať. Keďže jeden z nich som pred časom používala a naozaj voňal ako originál, kúpila som si ho. Nakoniec som cenu zjednala na 15 eur. Spokojná som si ho doniesla domov a skoro ma šľak trafil, keď za pár dní obľúbená vôňa z flakónu vyprchala. O to viac ma nahnevalo, keď som na dovolenke v Turecku zistila, že podobné „značkové“ voňavky tam predávajú po dve eurá,“ posťažovala sa.
Na ženu s „voňavými výrobkami“ upozornili ľudia aj mestskú políciu. Tá o predaji nelegálneho tovaru následne vyrozumela colníkov. „V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Žilina je ambulantný predaj mimo povolených trhových miest zakázaný, platí zákaz predaja na voľných priestranstvách pre všetky fyzické a právnické osoby s výnimkou predaja povoleného mestom Žilina,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície Žilina Peter Mišejka.
Aj zdraviu nebezpečný
Takýto typ obchodovania vraj prekvitá v Žiline najmä cez leto. Okrem „značkových“ parfumom ponúkajú pofidérni predajcovia aj súpravy príborov, elektrické náradie, hodinky či šperky. „Migrujúci pouliční predavači sú prevažne z juhu Slovenska, ale sú to aj občania napr. Rumunska, ktorí navštevujú mestá na Slovensku a snažia sa speňažiť veci, ktoré na prvý pohľad vyzerajú lákavo, napodobňujú značkový výrobok a hlavne takéto veci môžete kúpiť s veľkou zľavou,“ rozpráva Peter Mišejka.
Zo skúseností polície je síce výrobok, ktorý ponúkajú, pekne zabalený, ale po otvorení ide o falzifikát, veľakrát nefunkčný a dokonca aj zdraviu škodlivý.
Michala Stehlíková
Ilustračná snímka