Cieľom tréningového programu Kia Spirit Up, ktorý žilinská automobilka každoročne organizuje pre svojich zamestnancov, je podľa jej hovorcu detailnejšie priblížiť nielen chod prevádzok, ktoré spadajú do ich automobilovej skupiny, ale spoznať i pravú kórejskú kultúru. Od spustenia výroby spoločnosti Kia na Slovensku mohlo podľa Jozefa Bačého v rámci tohto programu vycestovať do Južnej Kórey už zhruba 500 zamestnancov. Tento rok bol ich tréningový program obohatený o zážitok z olympiády priamo v dejisku populárneho športového sviatku. „Ako značka sme využili jedinečnú príležitosť, kedy sa tohtoročné zimné olympijské hry odohrávajú v krajine, z ktorej Kia pochádza. Aj preto sme vstúpili do partnerskej podpory Slovenského olympijského domu, pretože sme v tom videli niekoľko prienikov. Vytvorili sme istým spôsobom priestor pre našich zamestnancov, aby sa tam cítili ako doma. Rovnako sme ako kórejská firma, ktorá pôsobí na Slovensku, chceli kúsok našej kultúry a domácej kuchyne priniesť aj Kórejčanom,“ prezrádza hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.
KÚSOK SLOVENSKA V JUŽNEJ KÓREI
„Program, ktorý bol pre nás pripravený, bol pomerne náročný. Pozitívom bol ale fakt, že sme si mohli užiť nielen miestnu kultúru, ale dostať sa aj na konajúce sa zimné olympijské hry. V prvý deň sme navštívili výskumno-vývojové centrum v Namyangu vrátane pilotných liniek či oceliarsku výrobu Hyundai Steel. Na pilotné linky však chodia zamestnanci pravidelne i na turnusy, pričom svoje poznatky a skúsenosti z výroby nových automobilových modelov následne odovzdávajú ďalším kolegom,“ hovorí Peter Gašinec z Kia Motors Slovakia. V nasledujúcich dňoch navštívili napríklad aj Kia Beat 360 zážitkové centrum či niekoľko kultúrnych pamiatok, ktoré im priblížili históriu Južnej Kórey. Podľa Petra Gašinca sa konali v čase ich pobytu oslavy Lunárneho nového roku, preto nemali počas návštevy výskumno-vývojového centra možnosť vidieť ukážku bezpečnostných nárazových testov či navštíviť testovací okruh. Hoci je spôsob automobilovej výroby na Slovensku a v Kórei podľa slov účastníkov veľmi podobný, určité odlišnosti postrehli najmä v rámci prístupu. „Kórejčania majú akoby určitý kontrolný systém, ktorý spätnou väzbou od zúčastnených hodnotí kvalitu ich práce. Všetci ľudia, ktorí sa tam o nás starali, si dávali pozor, aby niečo nezanedbali. Ich organizácia bola na veľmi vysokej úrovni,“ priznáva jeden zo zúčastnených zamestnancov Miroslav Pamula, podľa ktorého množstvo kultúrnych zaujímavostí o krajine zistili najmä vďaka sprievodkyni. „Už počas cesty autobusom sme sa dozvedeli, čo všetko znamená pre miestnych ľudí Lunárny nový rok či ako sa chcú počas neho duchovne spojiť so svojimi blízkymi, ktorí už nie sú medzi nimi. Videli sme budhistický chrám, kráľovský palác, no pozreli sme sa aj do múzea vojny či kórejskej dediny, ktorá je priamo v hlavnom meste.“ Kroky slovenskej výpravy však smerovali aj na iné populárne miesta, jedným z nich bol Slovenský dom v Pjongčangu. „Privítanie v Slovenskom dome bolo doslova „ako doma“, nechýbala ľudová hudba či tradičné domáce jedlá,“ hovorí Peter Gašinec. Podľa jeho slov viacerí účastníci tréningového programu neváhali ochutnať rôzne špeciality lokálnej kórejskej kuchyne. Ako ďalej prezrádza, v Slovenskom dome sa im podarilo zažiť i jeden výnimočný okamih. „Mali sme možnosť dotknúť sa zlatej medaily kanadskej reprezentantky v curlingu. Reprezentanti z krajiny javorového listu navštívili Slovenský dom ešte niekoľko dní predtým, ako sa stali olympijskými víťazmi. Cítili sa tam dobre a sľúbili, že pokiaľ vyhrajú, prídu aj s medailou do Slovenského domu a oslávia ju spoločne so Slovákmi,“ pridáva sa hovorca Kie Jozef Bačé.
NAD SLOVENSKOU BRÁNKOU
Suverénne najsilnejším zážitkom pre 60 zúčastnených zamestnancov bol však počas ich pobytu v Južnej Kórei hokejový zápas medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. S trénerom slovenských brankárov Jánom Lašákom sa dokonca stretli aj osobne. „Atmosféra pred zápasom aj počas neho sa niesla vo veľmi priateľskom duchu. Síce slovenskí hokejisti nevyhrali, no možnosť zúčastniť sa na takejto udalosti v nás zanechala veľký dojem. Spoločne sme sa fotili či menili si vlajky s americkými fanúšikmi. Veľkým zážitkom bol aj fakt, že sme hokejistov povzbudzovali priamo nad slovenskou bránou,“ dodáva na záver Peter Gašinec.