Po africkom more ošípaných a koronavírusu striehne na nás ďalšia hrozba, a to v podobe vtáčej chrípky. Prvý prípad nákazy už evidujú v susednom okrese Čadca. Z toho dôvodu Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiline vymedzila dve pásma dohľadu, kde budú až do odvolania platiť prísne opatrenia, ktoré majú zabrániť možnému šíreniu nebezpečného vírusu.
Ako sa uvádza na stránke obce Terchová, ide o tieto dve lokality v našom okrese:
- katastrálne územie obce Horná Tižina: celé katastrálne územie
- terchovské osady - Mihovci, Panská Lúka, Bukovina, Jankovci, Vyšní Repáňovci, Kvočkovci, Šípková
Ako sa ďalej píše v ozname, Regionálna veterinárna a potravinová správa Žilina nariaďuje fyzickým osobám vlastníkom chovov hydiny a vtákov chovaných v zajatí vykonať nasledovné opatrenia pri zistení a potvrdení choroby - vtáčej chrípky, ktorá môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat a ľudí:
1. Vykonať do 5. februára 2020 súpis všetkých chovov hydiny a vtákov chovaných v zajatí v písomnej forme a tento zaslať na RVPS Zilina do 05.02.2020.
2. Zabezpečiť umiestnenie hydiny a vtákov chovaných v zajatí v uzavretých priestoroch alebo v iných priestoroch v chove tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu chovanej hydiny alebo iných chovaných vtákov s voľne žijúcim vtáctvom.
3. Zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí, predovšetkým:
a. dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky chované v zajatí,
b. zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi (predovšetkým s vodnými druhmi),
c. voda používaná na napájanie chovaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu,
d. bezodkladne oznámiť‘ na RVPS Zilina (tel. 041/7631235. 0907305202, 0907120483, 0907829796 ) akékoľvek príznaky vtáčej chrípky u hydiny a iných vtákov chovaných v zajatí podľa kritérií: pokles príjmu krmiva a vody o viac ako 20%, pokles v produkcii vajec o viac ako 5% trvajúci dlhšie ako 2 dni, týždenná miera úmrtnosti vyššia ako 3%, akýkoľvek klinický prejav (výtoky z očí, zo zobáka, silná vodnatá hnačka, ospalosť, opuch lalokov a hrebienkov) alebo posmrtnú zmenu, ktorá svedčí pre vtáčiu chrípku.
Zodpovední: chovatelia v pásme dohľadu.
4. Minimalizovať počet ľudí, ktorí prichádzajú do styku s hydinou a vtákmi chovanými v zajatí, viesť si záznamy návštev chovu a dodržiavať príslušné opatrenia biologickej bezpečnosti na zabránenie šírenia vtáčej chrípky každej osobe. ktorá do chovu vstúpi alebo z chovu odíde.
Ďalej RVPS ŽiIina zakazuje:
- Akékoľvek presuny živej a zabitej hydiny. vajec a iného vtáctva v uvedených obciach.
- Prísun a odsun hydiny, iného vtáctva žijúceho v zajatí a domácich zvierat triedy cicavce do chovov a z chovov bez povolenia RVPS Zilina.
- Vynášanie, rozhadzovanie a inú manipuláciu s použitou podstielkou. hnojom a kalom z chovov v uvedených lokalitách bez povolenia RVPS Zilina
Konanie trhov. výstav a iné zhromažďovanie hydiny alebo iných. - Vypúšťanie hydiny alebo iného vtáctva chovaného v zajatí za účelom zazverenia revírov.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky A(H5N8) na ľudí je nízke! Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A(H5N8) u ľudí sa v Slovenskej republike, ani nikde vo svete doteraz nevyskytli.
Zároveň obec Terchová vyzýva chovateľov v uvedených osadách aby najneskôr do 4. februára 2020 nahlásili na obecnom úrade počet všetkých chovov hydiny a vtákov chovaných v zajatí!