ŽILINA. Pre stromy, hádam, nie je väčšia pohroma, ako keď sa v nich udomácni lykožrút smrekový. Tento malý lesný škodca sa objavil aj v žilinskom lesoparku, kde jeho nevítaná návšteva spôsobila, že najvyšší lanový park na Slovensku museli dočasne zatvoriť.
„Po šiestich rokoch prevádzky sme sa v záujme dlhodobej udržateľnosti športoviska dohodli s vlastníkom, mestom Žilina, na presťahovaní lanového parku do novej lokality, len asi sto metrov od tej pôvodnej. Dôvodom je akútne napadnutie stromov, na ktorých lanový park stojí, lykožrútom smrekovým a z toho vyplýva povinnosť vlastníka odstrániť tieto stromy,“ vysvetľuje Vladimír Randa z občianskeho združenia (OZ) Preles.
V súčasnosti sa lanový park demontuje a zároveň sa pracuje na výstavbe nového aj s altánkom a ďalším občianskym vybavením. Nový lanový park už síce nebude najvyšší, ale získa iné prvenstvá. Napríklad bude mať najdlhšiu zostavu lanoviek na Slovensku. „Veríme, že s poslednými letnými dňami budeme aj my môcť privítať návštevníkov v obnovenom a rozšírenom lanovom parku,“ hovorí Vladimír Randa.
Lanový park vybudovali v lesoparku v roku 2009 členovia občianskeho združenia Preles v spolupráci s mestom. Mal 22 prekážok, s jednou lanovkou a skokom odvahy. V novom športovisku pribudne o osem prekážok viac, spolu bude mať šesť lanoviek. Budú ho môcť využívať deti od šesť rokov, mládež a dospelí. „Keďže opakovane dostávame otázky, či nemáme niečo aj pre menšie deti, tak zvažujeme vytvoriť prekážku, ktorá by bola bez potreby istenia určená aj pre tých najmenších,“ uzatvára Vladimír Randa z OZ Preles.
Občianske združenie Preles vybuduje nový lanový park na vlastné náklady a bezplatne ich prevedie do majetku mesta.
Michala Stehlíková, Snímka archív LPP