Areál žilinského športu, ktorý primátor Igor Choma sľuboval postaviť na druhej strane Váhu vedľa Ľavobrežnej, možno nikdy nevyrastie. Zastupiteľstvo totiž mesto zaviazalo, aby pred začatím projekčných prác najskôr vypracovalo tzv. štúdiu uskutočniteľnosti.
ŽILINA. „Požiadali sme mesto, aby pred tým, ako sa pustí do takej veľkej investície, akou je výstavba areálu žilinského športu, urobilo štúdiu uskutočniteľnosti. Na jej základe sa potom rozhodneme, akou cestou je najlepšie sa z hľadiska budovania športovej infraštruktúry rozumne posúvať. Nechceme nič brzdiť, ale chceme, aby prevládol rozum a aby sa komunikovalo,“ uviedol predseda klubu nezávislých poslancov Peter Fiabáne.
Za návrh okrem klubu nezávislých hlasovali aj poslanci klubu Sieť – NOVA. Jeho predseda Martin Kapitulík sa nechal počuť, že doteraz nemali od primátora relevantné informácie o tom, na akom mieste bude projekt stáť, aké bude obsahovať športoviská a aký bude dopad na rozpočet. „Ďalší rozostavaný skelet v Žiline nechceme, je ich tu už dosť. Chceme reálny projekt, ktorý sa dostavia a naplno bude slúžiť Žilinčanom,“ uviedol.
Primátor Igor Choma v tom problém nevidí. Štúdia uskutočniteľnosti totiž bola súčasťou projektu od samého začiatku. „Je úplne zrejmé, že pripravovať takúto veľkú investíciu nie je možné bez kvalifikovaného rozhodnutia poslancov. A to zas nie je možné vykonať bez kvalitných podkladov, bez analýz, bez štúdie realizovateľnosti. Už teraz som však nadobudol presvedčenie, že opozícia mestského zastupiteľstva riadená jedným neslávnym žilinským podnikateľom sa všemožne bude usilovať o to, aby výstavbu Areálu žilinského športu prekazila,“ odpovedal primátor na otázku Žilinského večerníka.
Podľa Petra Fiabáne bude mať štúdia za úlohu pomenovať aktuálny stav športovísk v Žiline, zhodnotiť všetky plusy a mínusy a zvážiť všetky návrhy a alternatívy po technickej stránke, finančnej stránke, aj z hľadiska ekonomiky prevádzky. Zohľadniť by sa vraj mali aj iné varianty, či nie je pre mesto výhodnejšie dostavať už rozostavané objekty, ako napríklad Karpatskú, na ktorú je mesto viazané nevýhodnou, avšak veľmi ťažko rozviazateľnou zmluvou so spoločnosťou podnikateľa Georgea Trabelssieho. Podľa poslanca sú aj ďalšie projekty na výstavbu športovísk v Žiline. Žilinská univerzita má, napríklad, hotový projekt na výstavbu atletického štadióna. „To všetko by sa malo zvážiť a ukáže sa, či treba ísť do takého veľkého projektu, ktorý bude stáť strašne veľa peňazí, pričom neviem o tom, že by sa na takéto projekty dali získať v ďalšom období prostriedky z eurofondov,“ uviedol Peter Fiabáne.
Primátor hovorí, že momentálne existuje projektová štúdia, na základe ktorej je možné rokovať so zástupcami žilinských športových klubov o vhodnom nastavení areálu. „Až potom budeme môcť pristúpiť k príprave projektovej dokumentácie, ktorá určí aj výšku rozpočtových nákladov na výstavbu. Súbežne budeme vyhodnocovať vhodné formy financovania, zdroje fondov EÚ, zdroje mesta, nevylučujem ani pomoc štátu a súkromného sektora, sponzorov. Ak sa nevyskytnú problémy a bude hotová projektová dokumentácia, s výstavbou I. etapy (plaváreň, atletický štadión), by sa mohlo začať koncom budúceho roku,“ uzavrel Igor Choma.
Michal Filek
Vizualizácia mesto Žilina