Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Spravodajstvo

Premávka na Vodnom diele je miestami prihustá

Návštevníci Vodného diela sú neraz svedkami kolízií, ba dokonca ich priamymi účastníkmi. Na tunajšej ceste a hrádzi treba dodržiavať isté pravidlá.

02.09.2013 | 15:27

ŽILINA. To, že sa v zákrute zrazí cyklista s protiidúcim cyklistom, korčuliarom alebo chodcom, nie je nič neobvyklé. Po ktorej strane by sa mali pohybovať, aby takýmto kolíziám predišli? Existujú pre pohyb cyklistov i korčuliarov nejaké pravidlá?


Na rozdiel od klasickej vozovky, tá na Vodnom diele je prvotne vybudovaná pre účely údržby hrádze. Správca diela, ktorým je Vodohospodárska výstavba so sídlom v Bratislave, ju práve vďaka vybudovanej vozovke môžu udržiavať v požadovanom technickom stave. „To, že ju na účely rekreácie využívajú cyklisti, korčuliari a podobne, je v podstate dobrá vôľa správcu,“ uvádza Pavol Čorba, hovorca mesta.


Komunikácie na Vodnom diele sú obe pešou zónou. V zmysle zákona o cestnej premávke ich chodci smú používať v celej jej šírke, a pod pojmom chodec sa rozumie aj osoba na kolieskových korčuliach. „Vodič jazdiaci v pešej zóne smie jazdiť rýchlosťou najviac 20 km/h, pritom je povinný dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom, ktorých nesmie ohroziť. V pešej zóne, čiže na Vodnom diele, sú však chodci (korčuliari) povinní umožniť vozidlám jazdu,“ hovorí. Pohybovať sa autom na Vodnom diele môžu len zamestnanci Vodohospodárskej výstavby a rybári s platným rybárskym lístkom.


Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov, a to vpravo. Ak tu cestička nie je, pre cyklistov platí, že sa majú pohybovať pri pravom okraji vozovky, avšak jednotlivo za sebou. Takisto sú povinní dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom a korčuliarom, a nesmú ich ohroziť.


Dodržiavanie pravidiel je hlavne na samotných návštevníkoch Vodného diela. Mestská polícia, a ani žiaden iný orgán, takéto priestupky neobjasňuje. Mestskí policajti riešia iba vjazd do pešej zóny na Vodnom diele, a vozidlá, ktoré tam nemôžu vchádzať. „Zo zákona a z ústavy môžu mestská polícia a štátne orgány konať len to, čo majú v zákone dovolené. A často pri takýchto zložitých právnych vzťahoch, ako je komunikácia na hrádzi, nie sú jednoznačne určené kompetencie pre objasňovanie právnych deliktov,“ dodáva hovorca.

 

Veronika Cvinčeková
Snímka autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod