V rámci preventívnych prehliadok dorastu a dospelých sa do budúcnosti chystajú i novinky v podobe pečeňových testov. „Ochorenia pečene sa nikde nesledujú a veľakrát sa o nich dozvieme, keď už je stav vážny. Tí pacienti, ktorých čaká operácia, chodia na predoperačné vyšetrenia a vtedy sa zisťuje aj stav pečene. Až vtedy sa zistí, že človek trpí vážnym ochorením pečene, ale lekár nevie zistiť, či ide o dlhodobý proces alebo stav pečene ovplyvnilo iné ochorenie,“ hovorí všeobecný lekár pre dospelých z Polikliniky Falck JUH v Trenčíne MUDr. Tibor Guštafík.
Ďalšie zmeny, ktoré by mali nadobudnúť platnosť po schválení novely zákona o zdravotnej starostlivosti v parlamente, sa týkajú i stomatologických vyšetrení, kedy budú stomatológovia v rámci preventívnych prehliadok prehmatávať pacientom i uzliny. Podľa návrhu budú mať deti a dorast nárok aj na ošetrenie zubnej skloviny fluórom.
Zaujímavosťou v niektorých ambulanciách je i možnosť takzvaného vyskladania si ďalšieho vyšetrenia nad rámec zákonnej prehliadky, napríklad na základe rodinnej anamnézy. Pokiaľ sa u rodinných príslušníkov vyskytla rakovina, pacienti majú možnosť dať si vyšetriť nádorové markery či sonografické vyšetrenie orgánov.
I keď je v posledných rokoch rakovina krčka maternice veľmi diskutovanou témou, uplynulý rok sa na preventívnu prehliadku u gynekológa objednala len približne tretina žien. Pozitívnou štatistikou je však napríklad návšteva praktického lekára u detských pacientov, kedy preventívnu prehliadku absolvovalo až takmer 60 % detí do 18 rokov.
Okrem preventívnej prehliadky u všeobecného lekára má tiež každý občan Slovenskej republiky právo na prehliadku u stomatológa, gynekológa, urológa a gastroenterológa.
Odborník však upozorňuje, že je dôležité nemýliť si preventívnu lekársku prehliadku zo zdravotného poistenia a vo vzťahu k práci. Pokiaľ občan absolvuje prehliadku na základe požiadavky zamestnávateľa, stále má nárok na prehliadku zdravotného stavu u svojho lekára.
MUDr. Guštafík tiež upozorňuje, že preventívne prehliadky nie sú akousi povinnosťou. Je to právo každého a je len na ňom, či toto právo využije. Vďaka nim sa môže včas dozvedieť o svojom zdravotnom stave. Varovaním môže byť pre ľudí aj fakt, že každý rok pribúda veľké množstvo pacientov či už s problémami srdca, ciev, vysokého krvného tlaku, či vysokej hladiny cholesterolu a cukru.
Preventívne prehliadky
Všeobecný lekár
1x za dva roky, ľudia od 15 rokov
1x ročne darcovia krvi a zdravotne postihnutí
Gynekológ
1x ročne ženy nad 18 rokov (alebo od prvého tehotenstva)
1x mesačne tehotné
1x za dva roky – ultrasonografické vyšetrenie prsníkov
1x za dva roky – mamografické vyšetrenie, od 40 rokov
Urológ
1x za tri roky, muži od 50 rokov
Zubár
1x polročne, do 18 rokov
1x ročne, nad 18 rokov
2x v tehotenstve, raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva
Gastroenterológ
1x za 10 rokov, nad 50 rokov alebo ak sa v rodine vyskytuje rakovina konečníka či hrubého čreva (preventívne kolonoskopické vyšetrenie)
Odhaľte vysoký krvný tlak na preventívnej prehliadke
Krvný tlak sa kontroluje v rámci preventívnych prehliadok od detstva, špeciálne u detí, ktorých rodičia sa liečia na vysoký krvný tlak. Optimálne hodnoty krvného tlaku sú do 139/89 mmHg, pokiaľ má pacient hodnoty tlaku nad 140/90 mmHg (u pacientov nad 60 rokov tlak nad 150/90 mmHg), je potrebné si merať tlak trikrát denne na tej ruke, kde si nameral vyšší tlak. Vhodné je zapisovať si namerané hodnoty a následne ich konzultovať s praktickým lekárom.