Sušená levanduľa bude v skrini fungovať aj zabalená v obyčajnej látke, ale prečo z nej neurobiť štýlový doplnok, ktorý vám bude pripomínať letné večery na dovolenke v Grécku.
VRECÚŠKA DO ŠATNÍKA
Tak sme ju pri našom tvorení využili aj my. „Aby nám, čo najdlhšie vydržala a odovzdávala svoju vôňu, môžeme ju uskladniť do vrecúšok, či v podobe bábik, ktoré si vyrobíme,“ povedala na začiatok Zuzana Szabová, lektorka kreatívnych kurzov. Materiál na vrecúška môžeme použiť rôzny. „Od bavlnených látok, typická farba je fialková, táto kombinácia navodzuje levanduľový efekt. Ale môžeme použiť čokoľvek. Na zdobenie môžeme využiť čipky, rôzne stužky, pečiatky, transfer, alebo umelé levanduľové kytičky, povrázky, mašle. Fantázii sa medze nekladú. Efektné sú z ľanu, vrecoviny, alebo aj so syntetických materiálov. Okrem vrecúšok sú pekné aj levanduľové bábiky. My si vyrobíme dva druhy,“ povedala k príprave.
Levanduľa rastie už aj u nás. „Poznáme množstvo druhov. Sú rôzne odrody, niektoré sú voňavejšie niektoré menej voňavé. Ja sadím levanduľu v Kolároviciach a bez problémov mi prezimuje. Treba sa poradiť v záhradníctvach,“ poradila.
VYDRŽÍ NÁM DLHO
Zbierame ju ešte nie v stave úplného rozkvitnutia, aby nám rýchlo nevyschla. „Sušíme ju zavesenú v zväzkoch a dole hlavou. Veľká sila silice je v stopkách, preto odporúčam nastrihať aj tie.“ Postup na bábiku je jednoduchý. Potrebujeme látku, kúsok čipky, hlavičku (tú môžeme kúpiť v kreatívnych potrebách už aj s tváričkou), vlnu, výplň z vaty a, samozrejme, levanduľu. „Vystrihneme si kruh z bavlnenej látky, ja som použila čajovú podšálku. Obšijeme ju dokola vytvorí sa nám vrecúško. Naplníme vatou a levanduľou a stiahneme. Na vrch nalepíme golierik z čipky a ten stiahneme tak, aby nám ostali ručičky. Na golierik nalepíme hlavičku, ktorú predtým ozdobíme vláskami. A máme hotovo,“ vysvetlila jednoduchý postup. Druhá bábika je tvorené z kytičky levandule , ktorá je ozdobená látkou a hlavičkou. (viď foto.)