S revitalizáciou mestského bloku Elektrárne začal investor už na jeseň minulého roka. Ako prvé boli asanované objekty trafostanice a garáže vo dvore, následne dvojpodlažná administratívna budova na Ulici republiky, ktorá donedávna stála medzi Považskou galériou umenia a hlavnou budovou Elektrární. Búracie práce pokračovali aj v priebehu minulého týždňa, konkrétne na prístavbe administratívnej budovy, ktorá ako ostatné už nejestvujúce objekty nebola zapísaná do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu. „Táto časť, ktorá opticky pôsobí ako súčasť budovy Stredoslovenskej energetiky, resp. Elektrární, bola k pôvodnej budove od architektov F. E. Bednárika a F. Čapku pristavená v 60. rokoch minulého storočia. Tým, že sa nachádza na jednej parcele, nie je geometricky ani stavebne oddelená a má to isté súpisné číslo ako samotné Elektrárne, to evokuje u verejnosti a úradov dojem, že je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky, čo nie je pravda,“ vysvetľuje projektový manažér revitalizácie Elektrární Tibor Kéry.
So súhlasom pamiatkarov
Investorom projektu je developerská firma zo Žiliny, ktorá je zároveň aj vlastníkom hlavnej budovy Elektrární, vrátane asanovaného objektu. „Vo februári budeme pokračovať s asanačnými prácami na Štefánikovej ulici na ďalšom objekte pôvodne bytového domu z konca 20. rokov minulého storočia. Tento objekt je rovnako v našom vlastníctve a v rámci projektu bude nahradený novostavbou. Bude to posledný objekt, ktorý sa bude v rámci Elektrární asanovať,“ poznamenal Tibor Kéry. Keďže v samotnom areáli sa nachádzajú dve národné kultúrne pamiatky – Ciachovňa a hlavná administratívna budova Elektrární, všetky práce v súvislosti s revitalizáciou konzultuje investor s pamiatkarmi. „Ciachovňa patrí Žilinskému samosprávnemu kraju, zvyšok areálu z veľkej časti patrí inému subjektu, ktorý plánuje veľký developerský projekt – revitalizáciu celého bloku. Súčasťou tohto zámeru je adaptácia tejto administratívnej budovy na nové využitie, kde majú byť administratívne priestory, ale aj priestory na bývanie. Predmetom ochrany je naozaj iba ten objekt – nárožie, ktoré vzniklo v medzivojnovom období, respektíve počas druhej svetovej vojny,“ vysvetľuje Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
Ako podotýka, časť, ktorá sa momentálne rozoberá, bola k Elektrárňam pristavaná omnoho neskôr, až v druhej polovici 20. storočia. „Pôvodne sme uvažovali aj o tom, že by sme aj túto časť – rozšírenie pôvodnej stavby, zachovali. Avšak vzhľadom na jej technické vlastnosti a spôsob, ako je riešená – dvojité stropy, rôzne káblové vedenia, ktoré slúžili pre ústredňu, by boli akékoľvek snahy o zachovanie možno zbytočne drahé a efekt by bol dosť nízky. Autor nového projektu celej obnovy sa rozhodol, že optimálnym riešením bude asanácia tejto dostavovanej časti a výstavba nového objektu, ktorý bude vizuálne komunikovať s tým, ako sa bude ten objekt ďalej rozširovať. Pamiatka bude teda prezentovaná iba v tej pôvodnej hmote, na ktorú budú ďalej nadväzovať novopostavené objekty,“ poznamenal Vladimír Majtan.
Jedna z najpozoruhodnejších stavieb v Žiline
Revitalizácia Elektrární je rozdelená do troch etáp. Počas prvej etapy vybuduje investor pod celým blokom trojpodlažné podzemné parkovisko a pustí sa do výstavby dvoch nových bytových domov na Ulici republiky a na Štefánikovej ulici. „Druhá etapa bude pokračovať rekonštrukciou samotnej kultúrnej pamiatky – administratívnej budovy Elektrární, do ktorej chceme vniesť život mnohými funkciami – administratívne priestory, reštaurácia, wellness, právne, notárske služby atď.,“ priblížil projektový manažér Tibor Kéry. Počas tretej etapy plánuje investor asanovať jestvujúce nadstavby nad bytovými domami na Kukučínovej ulici a nahradiť ich novými priestormi určenými na bývanie. „Tento projekt je jedinečný, neopakovateľný a náročný v tom, že všetko sa bude vykonávať v absolútnom centre mesta Žilina, kde dotvoríme mestskú štvrť a uzavrieme celý jeden mestský blok. Momentálne postupujeme rýchlo a dobre. Projekt podlieha rôznym procesom a právnym konaniam, ale predpokladáme, že ak všetko pôjde hladko, s predajom prvých bytov by sme mohli začať v budúcom roku,“ uviedol Tibor Kéry.
Hlavná administratívna budova Elektrární bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2011. Impozantná funkcionalistická budova, ktorá je dielom dvojice významných architektov F. E. Bednárika a F. Čapku, je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších stavieb v Žiline. Bola postavená medzi rokmi 1941 až 1943. Na jej výstavbu bol ako prvý v Československu použitý železobetónový skelet.