Odkedy funguje Nadácia žilinský lesopark a čo je jej poslaním?
Nadácia vznikla okolo roku 2011 a založilo ju mesto Žilina s víziou rozvoja lesoparku. Správna rada bola najskôr zložená z primátora, úradníkov a asi jedného poslanca mestského zastupiteľstva. V tom prvom období však riešili najmä veci, ktoré neboli z môjho pohľadu prioritné. Napríklad budovali arborétum pri Vlčincoch, v ktorom vysádzali cudzokrajné stromy. To bolo pomerne nákladné. Dnes som, samozrejme, rád, že sa to urobilo. Ale z reakcií ľudí vieme, že oni majú úplne iné priority. Že je pre nich prioritné, aby bol v lesoparku funkčný a udržiavaný mobiliár a aby sa mali deti kde hrať. My sme sa teda pustili práve do toho.
Ako ste teda zistili názory a preferencie Žilinčanov na to, čo treba v lesoparku urobiť?
V roku 2016 sme medzi Žilinčanmi spravili veľký prieskum, v ktorom sme zisťovali, čo by v lesoparku bolo z dlhodobého hľadiska potrebné urobiť. Dostali sme niekoľko stoviek odpovedí a okrem toho sme absolvovali aj niekoľko desiatok osobných stretnutí. Chceli sme ten problém naozaj exaktne uchopiť a zistiť, čo sú tie základné veci.
Aký bol výsledok?
Na základe výsledkov sme začali postupne rekonštruovať. Úplný základ bola výmena celého mobiliáru – lavičky, koše, piknikové stoly, informačné tabule. To sme urobili v roku 2017, keďže to nebolo veľmi finančne a technicky náročné. Medzi základné priority Žilinčanov však patrilo najmä riešenie stavu detského ihriska, ktorý bol veľmi zlý. V auguste 2017 ho totiž mesto uzavrelo po tom, ako tam spadlo dieťa a zistilo sa, že mesto nemá k dispozícii všetky potrebné certifikáty, ktoré od neho požadovala Slovenská obchodná inšpekcia. Začiatkom roku sme dali vypracovať projekt rekonštrukcie celého areálu, ale keďže je veľmi finančne náročný a nad sily nadácie, čakali sme na dohodu o spolupráci s mestom. Sily sa nám nakoniec podarilo spojiť. Peniaze zastupiteľstvo schválilo v máji.
Dnes už vidno prvé výsledky.
Nadácia si zobrala na starosti úplnú asanáciu betónových plôch, starého hradu, všetkých starých prvkov a vybudovanie ihriska pre najmenšie deti do 6 rokov. To tu nikdy nebolo a rodičom veľmi chýbalo. K tomu sme pridali aj prvok, ktorý odkazuje na starý lesopark, ako si ho Žilinčania pamätajú, a to je detská lanovka. Podarilo sa nám tu umiestniť aj kolotoč pre telesne postihnuté deti, ktorý môžu zároveň využívať aj zdravé deti. Zaujímavosťou sú celoročné trampolíny, ktoré môžu slúžiť mladším aj starším deťom.
Aká je úloha mesta?
Mesto teraz projekt dokončí. Mal by sa tu postaviť veľký hrad pre deti nad 6 rokov. Kompletne by mali byť zrekonštruované trávniky, chodníky a vybudovaná škola v prírode pre veľké skupiny detí. Tiež by malo mesto dorobiť lavičky a stoly. Po dokončení by to mohol byť pomerne veľký a slušný areál.
Kedy sa na to môžu Žilinčania tešiť?
Dnes už netrpezlivo čakáme na to, kedy mesto vyhlási verejné obstarávanie. Práce chcú potom začať v októbri. Verím, že do konca roka to bude hotové.
Lesopark je však veľký. Ďalej ste nad rekonštrukciou nerozmýšľali?
Ale áno. Oslovili sme mesto s tým, že treba uvažovať aj o tom, ako by sa dala revitalizovať zóna pri hvezdárni. Mesto už oslovilo Slovenský pozemkový fond, aby získalo do prenájmu všetky potrebné pozemky. Začali sa aj rokovania so Žilinskou univerzitou a Žilinským samosprávnym krajom. Ten proces je dosť pomalý, ale aspoň sme docielili to, že sa o tom začalo debatovať a rozmýšľať.
Akú máte predstavu o priestore pri hvezdárni?
Je veľmi veľký a veľmi zanedbaný. Sú tam cyklodráhy a má veľký neuchopený potenciál. Primátor svojho času vyhlásil, že by si tam vedel predstaviť amfiteáter. Myslím si však, že na to nie je publikum a že sa opäť treba ľudí pýtať a identifikovať ich potreby. Až potom začať plánovať, nie naopak. Ja by som bol za veľké zapojenie verejnosti a všetkých zúčastnených strán. Je tam hvezdáreň aj cintorín. Sú tam nové bytovky. Treba to všetko rozumne skĺbiť.
Aké je financovanie vašich aktivít?
Nadácia, keď sme ju v roku 2015 prebrali, mala na účte asi 160-tisíc eur. To boli peniaze, ktoré do nej prúdili zo sponzorskej zmluvy s firmou T+T. Bohužiaľ, niekedy pred dvomi rokmi mesto túto zmluvu vypovedalo a doteraz nevieme prečo. Asi potrebovali tie peniaze niekde inde, takže príjem sa zastavil. Teraz je úlohou nadácie pokúsiť sa získať a pritiahnuť lokálnych partnerov, ktorí by pomohli a chceli pomôcť, lebo peniaze, ktoré sme mali, sme minuli na aktivity spojené s obnovou detského ihriska.
Vaše združenie Preles v lesoparku prevádzkuje aj lanový park. Je to tak?
Áno. Robíme to od roku 2009. Vtedy sme združili naše a mestské peniaze a v roku 2014 sme ho otvorili. Následne sme ho previedli do majetku mesta, ktoré nám ho prenajíma za 1 euro na rok.
Má dnes lesopark potenciál? Chodia tam ľudia?
Je pravda, že v porovnaní s Vodným dielom Žilina, lesopark dlhodobo stráca. To však bolo spôsobené najmä nefunkčným detským ihriskom, ktoré je základom jeho života. Je to škoda, lebo tento priestor je pre ľudí z Vlčiniec a zo Soliniek úplne jedinečný. Sú to desaťtisíce ľudí, ktorí sú zavretí na sídliskách a tu majú pod nosom výborný priestor, kde sa môžu zrelaxovať. Ľudia sem síce prestali chodiť, ale myslím si, že znova začnú. Dlhodobo sa tu dejú rôzne akcie, napríklad Míľa pre mamu, Detská tour Petra Sagana či Žilinské blatíčko. Tí sem privedú davy a keď ľudia uvidia, že je tu veľmi podnetné prostredie, opravené detské ihrisko, vymenený mobiliár, budú sa sem radi vracať. Na druhej strane by sme ale mali do budúcna zvážiť, prečo by ľudia z Hájika nemali mať svoj lesopark tam? Myslím si, že by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako takéto drobnejšie rekreačné zóny vytvoriť aj po okolí, aby do lesoparku nemuseli ľudia dochádzať autom z Hájika či Bánovej.