O hrade Rajec nájdete zopár informácií aj na internete. Nie je ich síce veľa, ale niečo sa o zaniknutej pamiatke dozviete. Ako uvádzajú viaceré zdroje, hrad bol postavený na konci 13. storočia. Na rozdiel od iných okolitých hradov bol pomerne „malý“. Podľa odhadov sa rozprestieral na ploche nie väčšej ako 80 × 120 metrov. Pôvodne sa predpokladalo, že sa nachádzal v Baranovej doline. Až neskoršie prieskumy odhalili jeho skutočnú lokalitu. Rajecký hrad stál na severnom svahu vrchu Dubová, nad obcou Jasenové.
NEPRAJNÝ KRÁĽ AJ PRÍRODA...
Jeho výskyt práve na tomto mieste potvrdil aj nedávny archeologický výskum, ktorý sa uskutočnil vďaka projektu cezhraničnej spolupráce (vyhlasovateľ Žilinský samosprávny kraj) mesta Rajec s poľským mestom Czechowice-Dziedzice. Pomocou Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa podarilo vybudovať aj náučný chodník priamo k nálezisku hradu s príznačným názvom Okolím Rajeckého hradu. Súčasťou mikroprojektu bol aj spomínaný archeologický workshop, ktorý sa v severnej časti masívu Dubová uskutočnil v septembri 2017.
„Mesto Rajec bolo v projekte vedúcim partnerom. Do projektu bolo zapojené aj partnerské mesto z Poľska. Z ich strany sa zúčastnilo päť študentov a z našej strany tiež päť študentov. Okrem toho sa na prácach podieľalo aj veľké množstvo dobrovoľníkov v celkovom počte 236, ktorí odpracovali viac ako 900 hodín,“ informoval prednosta Mestského úradu v Rajci Ján Jasenovec.
Archeologický workshop viedli archeológovia Ján Zachar a Milan Horňák. Počas výskumu lokality sa spolu so študentmi a dobrovoľníkmi sústredili najmä na líniu opevnenia hradného brala z východnej a južnej časti. Z ostatných strán bol hrad prioritne chránený strmými svahmi. Hlavným cieľom výskumu bolo zistiť konštrukciu opevnenia a jeho datovanie. Pomocou piatich sond, ktoré boli vytýčené najmä na južnej a východnej strane hradného brala, bolo zistené, že hlavným prvkom opevnenia boli jednoduché priekopy vyhĺbené do zeme.
„Výskum nepreukázal existenciu zložitejších valových konštrukcií, čo zrejme súvisí aj s krátkou existenciou hradu (približne jedno storočie), čo neumožňovalo výstavbu zložitejších a komplexnejších opevňovacích systémov. Výskum takisto odhalil možnú príčinu, prečo sa upustilo od ďalšej výstavby hradných architektúr. Súviselo to pravdepodobne s veľmi nestabilným podložím, ktoré nevytváralo dostatočne pevný podklad pre prípadnú stavebnú činnosť. Získaný hnuteľný materiál je datovateľný prevažne do 14. storočia, čo korešponduje s písomnými prameňmi s dĺžkou trvania hradu,“ píše sa v článku na stránke mesta Rajec. Ako sa ďalej dočítame na internete, v roku 1297 hrad násilne zabral pôvodným majiteľom uhorský šľachtic a vojvoda Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti pripadol hrad „korune“. Koncom 14. storočia ho dal kráľ Žigmund Luxemburský zbúrať. Posledná zmienka o hrade pochádza z 18. storočia. Dnes sa z hradu nezachovalo takmer nič a hustý lesný porast a nánosy zeminy ho storočiami doslova „pochovali“.
Z RAJCA AŽ NA HRAD A SPÄŤ
V súvislosti s projektom výskumu bolo ďalším cieľom vybudovanie náučného chodníka k miestu, kde kedysi hrad stál. Ten je už úspešne dokončený. Trasa k Rajeckému hradu sa začína pri Mestskom múzeu v Rajci, pokračuje okolo kúpaliska Veronika a postupne sa vnára do hustého lesného porastu Dubovej. Chodník stúpa až na hrebeň, po ktorom sa návštevník dostane priamo k nálezisku Rajeckého hradu. Odtiaľ trasa pokračuje do obce Jasenové a po turistickej značke popri potoku Čierňanka sa končí v Rajci.
Súčasťou nového, viac ako päťkilometrového chodníka sú aj informačné tabule, ktoré zvedavcov oboznamujú s miestnou faunou, flórou a v neposlednom rade s históriou regiónu Rajeckej kotliny aj samotného hradu. Na mieste, kde sa našli jeho pozostatky, je vyhotovená palisáda – replika obrany hradu. Popri chodníku je vytvorených aj niekoľko oddychových zón, a to v podobe lavičiek a piknikových stolov.
„Tento projekt žil v našej mysli už dlhšie. Aj keď sa na hrad takmer zabudlo, v histórii je viacero zmienok o jeho existencii. Týmto projektom sme chceli dosiahnuť, aby hrad povstal z popola a mohol byť prezentovaný všetkým, ktorí v Rajeckej doline bývajú, ale aj návštevníkom, ktorí do Rajca prichádzajú,“ skonštatoval prednosta mestského úradu Ján Jasenovec.