Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -9°C

Z regiónu

Pri skúmaní kaplnky na Starom cintoríne našli historické zvony

O príbehu chátrajúcej kaplnky na Starom cintoríne, v ktorej sa svojho času zdržiavali bezdomovci či neprispôsobivé osoby, sme vás informovali ešte pred niekoľkými týždňami. Vrátiť 300-ročnej pamiatke život, ktorej majiteľ nie je dodnes známy, sa na podnet občanov rozhodla mestská poslankyňa Iveta Martinková.

21.12.2017 | 12:00

Tá pred časom podala ako občan žiadosť na Krajský pamiatkový úrad v Žiline o zaradenie kaplnky do Registra národných kultúrnych pamiatok. Úrad následne odoslal v tejto veci podnet na Pamiatkový úrad SR. Podľa Petry Plevákovej z Krajského pamiatkového úradu v Žiline nie je posudzovanie stále ukončené. „Vyhlásenie kaplnky za národnú kultúrnu pamiatku je v súčasnosti stále v procese posudzovania pamiatkových hodnôt objektu, ktorého výsledkom bude buď vyhlásenie objektu za národnú kultúrnu pamiatku, alebo jej nevyhlásenie,“ informovala nás Petra Pleváková.

ZVONY Z 19. A 20. STOROČIA

Informácia o pokuse zachrániť kaplnku zasvätenú sv. Magdaléne zo Starého cintorína sa dostala aj ku kampanológovi Danielovi Husárikovi z Kysuckého múzea v Čadci, ktorý poslankyňu Ivetu Martinkovú kontaktoval. Spoločne sa rozhodli kaplnku preskúmať a zistiť, čo všetko sa v nej nachádza. Pri obhliadke interiéru objavili v jej veži dva významné zvony, z ktorých jeden pochádza z 19. storočia. Podľa Daniela Husárika sú vo veži kaplnky, ktorej vznik údajne súvisí s epidémiou moru i vznikom samotného cintorína, dva zvony, ktoré sú zavesené v dvoch samostatných poliach drevenej zvonovej stolice. Prvý zo zvonov má hmotnosť 77 kilogramov, priemer 50,5 centimetra a ulial ho v roku 1924 Richard Herold z českého Chomutova. Zvon má tanierovú korunu, jeho obvod obieha trojica vypuklých plastických liniek. Spodná linka je zdvojená a zdobená florálnym pásom s pravidelne sa striedajúcimi padajúcimi kvetmi. Centrálnym výjavom zvonového drieku je plastický reliéf, ktorý zobrazuje portrétny medailón Panny Márie Bolestnej. Na druhej strane zvona je nápis, ktorý v preklade znamená – A keď moje telo skoná, daj, nech moja duša spozná život rajskej radosti. Pod ním sa nachádza ešte jeden nápis, ktorého preklad znie – Ulial ma Richard Herold z Chomutova roku Pána 1924. Zvonom sa podľa našich informácií zvonilo lanom a zvonovou pákou. Druhý zvon vo veži kaplnky váži 33 kilogramov, má priemer 38 centimetrov a v roku 1852 ho ulial Adalbert Littmann z Banskej Bystrice. Tento zvon je zavesený hneď pod prvým zvonom na drevenej zvonovej hlave, má šesťramennú zvonovú korunu a jeho obvod zdobí široký rastlinný ornamentálny pás so stredovým nápisovým polom. Rastlinná ozdoba je zložená z previazaného opakujúceho sa vzoru proti sebe zvinutých kvetov s olistenou stopkou. I keď materinským jazykom ulejára Littmanna bola nemčina, všetky nápisy na zvone sú v slovenskom jazyku. Zvon dal vyrobiť Štefan Tvrdý, rodák zo Žiliny, bytčiansky farár, nitriansky kanonik a dekan. Aj v tomto prípade sa ním zvonilo prostredníctvom lana a páky.

Foto: Daniel Husárik a Iveta Martinková

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod