Takúto otázku si kládli vodiči, ktorí na hlavných ťahoch do a z mesta spozorovali popri cestách zariadenia nápadne pripomínajúce radary.
ŽILINA. Kvázi radary boli popri hlavných cestách na Rajec, Kysucké Nové Mesto či diaľnicu namontované dva týždne, a to do uplynulej soboty 4. júla. Vzhľadom na veľký záujem zo strany verejnosti vydalo k celej „udalosti“ oficiálne stanovisko aj mesto Žilina. „Systémy neslúžia na meranie rýchlosti,“ oznámil hovorca mesta Pavol Čorba, ktorý následne informoval, že ide o špeciálne kamerové systémy na detekciu vozidiel, ktoré prepravujú nebezpečný náklad.
Patria Žilinskej univerzite. „Systém na detekciu a klasifikáciu dynamicky sa meniacich objektov na statickom pozadí vyvíjame u nás na Katedre technickej kybernetiky. Cieľom je, aby zariadenie dokázalo fungovať čo najdlhšie len za využitia 5 V/12 V batérie,“ upresňuje Michal Hodoň z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.
Namerané dáta neskôr použijú na stanovenie rizík tunela Považský Chlmec. „Výsledkom analýzy je povolenie prepravy vozidiel ADR cez tunel alebo nutnosť použiť alternatívnu trasu, na ktorej tieto vozidlá predstavujú menšie riziko. Taktiež je možné navrhnúť a posúdiť bezpečnostné opatrenia umožňujúce takýmto vozidlám prejazd tunelom, avšak tie bývajú často finančne náročné,“ vysvetľuje Peter Danišovič zo Stavebnej fakulty ŽU.
Michala Stehlíková
Snímka ŽU