Až 30 percent oslovených uviedlo, že si v prípade takýchto príznakov nemôže dovoliť zostať doma, preto chodia naďalej do práce či školy. Ďalších 12 percent hovorí, že v prípade takýchto príznakov do práce alebo školy naďalej chodí, ale s rúškom.
Naopak, takmer tretina (32 percent) respondentov tvrdí, že v prípade príznakov respiračného ochorenia ihneď zostáva doma buď s využitím PN alebo home office s tým, že to trvá približne týždeň. Ďalšia štvrtina (26 percent) opýtaných hovorí, že ak príznaky trvajú viac ako týždeň, čerpajú dovolenku, ale určite nechodia do kolektívu. „Vo svojich rukách máme vo veľkej miere nielen naše zdravie, ale aj zdravie našich blízkych. Tým, že sa budeme chrániť, znížime pravdepodobnosť prenosu vírusu na osoby so zníženou imunitou alebo staršie osoby,“ vysvetľuje odborný garant Virostop MUDr. Martin Duračinský, Ph.D.
Prieskum sa zaujímal aj o to, koľko stojí Slovákov nákup v lekárni v prípade bežného respiračného ochorenia. Takmer tri štvrtiny (73 percent) z nich sa zmestia do 30 eur. Ďalších 23 percent respondentov nechá v lekárni do 50 eur. Viac ako 50 eur míňajú štyri percentá Slovákov. Podobné je to aj v Českej republike, kde obdobný prieskum pre spoločnosť Herb-Pharma ukázal, že 90 percent českých pacientov sa zmestí do sumy 36 eur.
Dáta tiež ukázali, že veľkej väčšine Slovákov záleží aj na prevencii pred vírusovými ochoreniami. Najčastejšími spôsobmi sú časté vetranie, umývanie rúk a vitamínové výživové doplnky. Túto cestu si volí 64 percent opýtaných Slovákov (v ČR 60 percent). Certifikovanú zdravotnícku pomôcku v podobe pastiliek či spreja, ktorá preventívne zabíja vírusy a skracuje dobu liečby v prípade už existujúceho ochorenia, si volí 19 percent opýtaných (v ČR 20 percent). Ďalších šesť percent respondetov si vyberá ako prevenciu očkovanie proti chrípke (v ČR je to takmer 8 percent). Zvyšných 11 percent Slovákov priznáva, že prevenciu nijako nerieši. V Českej republike je to 12 percent ľudí. „Na liečbu symptómov existuje množstvo aj voľne predajných prípravkov – či už liekov alebo zdravotníckych pomôcok, ako sú rôzne pastilky či spreje. Výhodou zdravotníckej pomôcky v podobe spreja je okrem iného to, že si môžeme zvoliť prírodnú variantu, teda s jemnejším zložením z rastlinných a bylinných extraktov. Tento sprej možno používať dlhodobo aj preventívne, nielen počas akútnej fázy, a nehrozí pri ňom vznik závislosti. Aký prípravok je vhodný pre vaše príznaky, vám kvalifikovane poradí aj lekárnik,“ hovorí odborný garant Virostop MUDr. Martin Duračinský, Ph.D.