Žilinský Večerník

20. november 2024 | Félix
| 4°C

Poradňa

Príklady rizík pri práci v priemysle a spôsoby ich minimalizovania

Práca v priemyselnej výrobe je často náročná a naviac skrýva rôzne riziká, čo sa týka fyzického zdravia. A aj keď mnohé riziká budú prítomné vždy, každé z nich sa dá aspoň minimalizovať. Ako na to, si ukážeme v nasledujúcich príkladoch.

19.11.2024 | 10:12

 

Ochranné oblečenie a pomôcky chránia pred pracovnými úrazmi

K práci vo výrobe spravidla patrí pracovné oblečenie, ktoré spolu s bezpečnostnou pracovnou obuvou a ochrannými pracovnými pomôckami slúži ako prevencia voči priamym rizikám na pracovisku. To, aké ochranné prvky sú potrebné, závisí od konkrétneho pracoviska a rizík, ktoré na ňom hrozia. To znamená, že výber pracovného oblečenia a ochranných pomôcok sa môže líšiť nielen medzi firmami, ale aj medzi rôznymi pracoviskami v rámci jednej firmy.

 

Odhlučnenie zariadení a priestorov pridá na pohode aj zdraví 

V priemyselnej výrobe môže byť rizikovým faktorom aj hluk. Proti negatívnym účinkom hluku slúžia na to určené ochranné pracovné pomôcky, ale znížiť hlučnosť rôznych strojov alebo celých priestorov vo výrobe je možné tiež individuálnym odhlučnením technických priestorov a zariadení. Používa sa na to široká škála protihlukových materiálov a riešení, ktoré sa realizujú na mieru.

 

Aj vysokozdvižné vozíky by mali mať ergonomické sedačky 

Aj keď riziká plynúce z dlhodobého sedenia v práci sa týkajú najmä kancelárií, číhajú aj na zamestnancov, ktorí trávia pracovný čas obsluhou vysokozdvižných vozíkov a podobnej techniky, ktorú môžeme nájsť vo výrobných halách. Preto v prípade potreby netreba riešiť napríklad „len“ nové pneumatiky na vysokozdvižný vozík, ale tiež preskúmať možnosť inštalácie ergonomickejších sedačiek do takejto techniky.

 

Kvalita osvetlenia je v priemyselných halách veľmi dôležitá

Problémom v priemyselných halách, ktorý sa na pracovníkoch dokáže prejaviť z dlhodobého hľadiska, je aj častý nedostatok denného svetla. O to lepšie musí byť umelé osvetlenie, ktoré je potrebné realizovať nielen s prihliadnutím na rozmery haly a množstvo prirodzeného svetla v nej, ale aj na charakter vykonávaných činností, povrchy stien a podlahy, či umiestnenie jednotlivých strojov a zariadení.

Zdroj: PR

Foto: Gorodenkoff / Stock.adobe.com

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod