Združenie K8 si minulý týždeň zvolilo zo šéfov radníc aj svojho predsedu, stal sa ním primátor Košíc Jaroslav Polaček. Post podpredsedníčky bude v nasledujúcom období zastávať primátorka Prešova Andrea Turčanová. Minulotýždňovým stretnutím v Bratislave rezonovala najmä aktuálna téma chodníkovej novely, ktorá dáva jednotlivým samosprávam povinnosť postarať sa o milióny metrov štvorcových chodníkov. Novelizácia tak pridala radniciam o úlohu navyše, dostatočný čas na prípravu však vraj do úvahy nebrala. V praxi sme sa o tom mohli presvedčiť práve počas uplynulého týždňa, kedy sa do kritického stavu po výdatných snehových zrážkach dostali najmä oblasti na severe Slovenska.
Nedostatočná príprava
Upratať všetky chodníky k spokojnosti vedenia mesta a občanov túto zimu nie je možné, vyhlásili na stretnutí primátori krajských miest. „V budúcnosti budú potrebné investície do mechanizmov, navýšenia ľudských kapacít a aj vypísanie nových súťaží na dodávateľov," tlmčilo šéfov radníc hlavné mesto na oficiálnej webovej stránke. Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla sa v posledných dňoch stali ako primátori terčom útokov zo strany obyvateľov nie celkom oprávnene. „Novelu schválili poslanci v priebehu rozpočtového roka, teda v čase, keď boli zimné údržby miest a obcí zazmluvnené a rozpočtované. Novela nedala samosprávam možnosť sa na takéto výkony dostatočne pripraviť," informoval bratislavský primátor Matúš Vallo.
Navýšenie výdavkov
Podľa žilinkého primátora Petra Fiabáne chcú v rámci mesta komunikovať predovšetkým dve veci. „S jednotlivými bytovými družstvami by sme chceli hovoriť o modeli, podľa ktorého by sa pred vchodmi pokračovalo v zimnej údržbe. Druhý model, ktorý chceme zvážiť, by hovoril o "rozparcelovaní" mesta na menšie časti, ako je tomu aj v iných zahraničných mestách. Menšia jednotka tam zodpovedá za priestor, o ktorý sa dokáže v zime postarať oveľa lepšie," vysvetlil Peter Fiabáne. V prímestských častiach podľa jeho ďalších slov uvažuju osloviť lokálnych poskytovateľov služieb s technikou, ktorí by mohli situáciu pomôcť zvládnuť. „U nás v severnej časti je skôr problém, že v prímestských častiach dochádza k údržbe až na záver. Tam registrujeme najväčšiu nespokojnosť." Mimoriadna situácia v rámci starostlivosti o sneh má však priamy dopad práve na financie, podľa primátora Žiliny by museli v meste na stopercentné zabezpečenie situácie vyčleniť 700 až 800-tisíc eur naviac. „V rámci zimnej udržby máme momentálne vyčlenených 400-tisíc eur, pokiaľ bude dlhá zima, budeme to musieť dofinancovať z rozpočtu," doplnil Peter Fiabáne. Zástupcovia miest sa na spoločnom stretnutí ďalej zaoberali aj otázkou zmeny zákona o hazarde, o objektívnej zodpovednosti pre mestskú políciu či o príjmoch a výdavkoch samospráv.