Teraz žije v Žiline, trénuje deti v Bytči a onedlho začne aj v MŠK Žilina. Na Slovensku má priateľku aj dcérku a cíti sa byť Slovákom. Túži však pomáhať africkým chlapcom, aby sa mohli presadiť v Európe.
Kde ste sa narodili?
Narodil som sa v hlavnom meste Ghany, v Akkre. Má 7 miliónov obyvateľov. Celá Ghana má 27 miliónov.
Aká je Ghana?
Je to veľmi pokojná krajina. Akkra je i naproti tomu pomerne rýchle mesto, je tam veľa áut. Je to klasické veľkomesto, len ešte viac zapchaté autami. V Európe ľudia rešpektujú predpisy, platia tu pravidlá. V Akkre napríklad autobus zastaví tam, kde si šofér zmyslí, aby mohli ľudia nastúpiť. Teraz, keď idem do Ghany, tak mi to trošku prekáža. Tu som si zvykol na to, že všetko má svoj systém. Ak je tu dopravná zápcha, existuje na to príčina a pravdepodobne bola nehoda. Ale tam je možné, že niekto len tak zastaví auto v strede cesty a ide si niečo vybaviť.
Vyrastali ste v Akkre?
Presťahovali sme sa za mamou do blízkeho mesta, kde pracovala v predajni potravín. Tam som mal aj starého otca a starú mamu. Ale onedlho sme sa vrátili späť do Akkry.
Kde ste začínali s futbalom?
V Akkre. Futbal ma od malička bavil. Chodil som na zápasy dvoch veľkých klubov v meste. Jeden z nich je najväčší v krajine, založili ho v roku 1911. Fandili sme, chodili sme na všetky zápasy.
Považovali vás od detstva za talent?
Začal som hrávať v kategórii U 10. Trénoval nás chalan bez licencie. Hrali sme bosí a vždy nás rozdelil do dvoch tímov. V kategórii U 12 sme už mali bývalého futbalistu. Mal som talent, ale boli aj lepší hráči. Bavilo ma to, a tak som sa snažil, trénoval som aj sám, kde sa dalo. V kategórii U 13 som už bol kapitánom.
Do Žiliny ste prišli z Beninu. Ako ste sa tam dostali?
Ako 15-ročný som už v Ghane hral III. ligu. Našiel si ma manažér, ktorý hľadal mladé talenty. V minulosti už objavil napríklad Muntariho alebo Essiena. Zobral ma do profesionálneho klubu Liberty Professional, ktorý hrával v I. lige. Mal som sedemnásť. Tam som však nemal šancu presadiť sa v takom mladom veku. Dali ma teda do akadémie v Benine na polroka, aby som stále hral. Vtedy sa tam objavil vtedajší tréner MŠK Pavel Vrba a manažér Michal Holeščák. Práve sme hrali zápas a povedali nám, že sa na nás prídu pozrieť z Európy. Pamätám si, že riadne pršalo. Po zápase nám povedali, že ja, Bello a Wisdom môžeme ísť, že nás zoberú do Žiliny. Veľmi som tomu vtedy neveril, lebo vtedy tam chodilo veľa zahraničných agentov. Pozreli zápasy, sľúbili, že hráča zoberú, a už sa neozvali.
Vedeli ste vtedy niečo o Slovensku?
Nič. V škole sme sa učili o Československu. Keď nám preto povedali, že sú zo Slovenska, nič mi to nehovorilo. Ja som ale vedel, že idem do Európy, a to ma veľmi zaujímalo. Vedel som, že odtiaľ budeme mať väčšiu šancu presadiť sa ako z Afriky. Rozhodol som sa, že idem.
Nebol to risk?
Áno, bol. Michal Holeščák nám o Žiline rozprával. Ja som mal ale vtedy 17 rokov. Zaujímalo ma len to, že idem do Európy. Mama sa však bála a nechcela ma pustiť. Bol ju preto presviedčať môj manažér. Vysvetlil jej, že len málo chlapcov z Afriky má takú šancu, a tak ma nakoniec pustila.
Aké to bolo, keď ste prvýkrát prišli do Žiliny?
V prvom rade tu boli úplne iné podmienky ako v Afrike. Tam sme hrali skoro stále na hline. Tu boli pekné trávnaté ihriská, štadióny. V Benine sme trénovali vo vlastných veciach. V Žiline sa nám o všetko starali. Veľmi som sa tešil, že som prišiel do dobrého profesionálneho klubu.
Ako sa vám darilo po futbalovej stránke?
Trénoval som s A-tímom, na zápasy som chodil s nimi, ale zväčša na lavičku náhradníkov. Zápasy som hrával za B-tím. Môj prvý zápas, na ktorý som nastúpil, bol v Trnave. Vyhrali sme 3:0. Bol som obranca, ale Pavel Vrba ma na 5 minút postavil do zálohy. Postupne som začal nastupovať viac, v tíme však boli veľmi kvalitní hráči, napríklad Benjamín Vomáčka alebo Zdeno Štrba. Takže som len naskakoval do zápasov ako náhradník. Bohužiaľ, v roku 2007 som sa zranil.
Ako sa to stalo?
Bolo to presne 6. februára. V prípravnom zápase som si roztrhol väz v kolene a musel som ísť na operáciu. Kým som sa z toho dostal, trvalo to 10 mesiacov. Vrátil som sa v roku 2008. V prípravnom zápase s Olomoucom som si ale znova zranil to isté koleno. A trvalo skoro 2,5 roka, kým som sa z toho dostal. Až v roku 2010, po štyroch operáciách, som sa cítil dobre, a tak ma dali na hosťovanie do Petržalky. Hrali sme II. ligu a skončili sme na 2. mieste za Trenčínom, ktorý postúpil do I. ligy.
Ešte hrávate futbal?
V Brvništi v V. lige ZsFZ. Majiteľ AutoContu je tam sponzorom. Beriem to už rekreačne, pre zábavu a snažím sa pomôcť aj klubu.
Ako ste sa dostali k trénovaniu detí?
Ani som o tom nesníval, že to budem raz robiť. Až Juraj Kováč ma zoznámil s Bytčanmi. Tí ma oslovili, či chcem u nich trénovať. Nebol som si tým istý, ale rozhodol som sa skúsiť to, či mi to pôjde alebo nie. Okrem toho, že som začal robiť v AutoConte, toto bolo asi moje najlepšie rozhodnutie. Veľmi ma to baví. Či budem niekedy trénovať aj dospelých, to naozaj neviem. Nechám to na osud.
Teraz máte pred sebou novú výzvu.
Áno, oslovili ma z MŠK Žilina s ponukou trénovania detí u nich. Rozhodol som sa to skúsiť. Okrem toho by som mohol pre klub pracovať aj ako skaut pre Afriku. Dostal som sa k tomu náhodne. Viem, že Žilina má ambíciu pracovať s mladými hráčmi a posúvať ich ďalej. Mne zase robí radosť, keď môžem pomôcť chalanom z Afriky, ako to bolo v prípade Bensona. Viem, aké je ťažké presadiť sa v Afrike. Je tam mnoho talentov, ale kto im dá príležitosť? Bol som na dovolenke v Ghane na Vianoce a Benson sa mi páčil. Tak som mu dal príležitosť, aby sa mohol v Žiline ukázať. On sa toho chopil. Prajem mu všetko dobré. Keď sa chytí, budem šťastný. Aj ja som v detstve hrával s množstvom talentov, ale ani jeden sa v Európe nepresadil. Preto sa snažím chalanom pomôcť.
Je v Ghane ťažký život?
Celkovo je Ghana pre niektorých ľudí ťažká a pre niektorých úžasná krajina. Je tam obrovský rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Na Slovensku, pokiaľ má človek prácu, má aspoň istotu, že bude mať čo jesť a kde spať. V Ghane však človek robí a niektorí zarobia 100, alebo 50 eur mesačne. Z toho sa veľmi ťažko dá vyžiť. Je tam však aj veľa bohatých ľudí.
Páči sa vám na Slovensku?
Cítim sa už ako Slovák. Nerozmýšľam, že by som odišiel. Inak to bolo v roku 2009, kedy som sa trápil so zraneniami. Chcel som vtedy odísť do Nemecka, ale dal som sa dokopy a už by som nechcel odísť.
Čo sa vám na Slovensku páči?
Na Slovensku veľa vecí funguje. To sa mi páči. Je tu poriadok. Pokiaľ máte prácu, tak život funguje. Doma je doma. Afrika je úžasná. Je super, ako tam ľudia spolu žijú. Tu v Žiline nepoznáme ani svojich susedov. Tam sa poznáme v celej štvrti všetci. To sa mi veľmi páči. Žijeme tam ako rodina. Ľudia sú tam šťastní, aj keď nemajú peniaze. V Európe sme všetci nervózni, naháňame sa za prácou, peniazmi. Žijeme v strese. V Afrike ľudia nemajú veľa, ale sú spokojní s tým, čo majú. Mňa tu život baví, lebo tu všetko funguje. Ale napríklad moja mama nikdy nevarila len pre nás, lebo hocikedy hocikto príde a vypýta si niečo jesť. Takisto ani ja som nejedával len u mojej mamy. Mohol som ísť k hociktorým známym či susedom a najesť sa u nich. Takýto kolektívny život je úplne super.
Čo vám na Slovensku najviac chýba?
Rodina. Mama a sestra. Ale teraz sú sociálne siete aj Skype, takže to nie je až taký problém.
A čo more?
More mi nechýba. Neviem ani plávať, hoci som sa narodil pri mori a býval som 8 minút pešo od mora. Máme tam oceán a ten je aj nebezpečný. More mi nič nehovorí. Minulý rok som bol s priateľkou v Ghane a ani raz som nevliezol do mora. Radšej pri ňom behám alebo hrám futbal.
Máte na Slovensku už aj rodinu?
Mám dcérku a priateľku. Som veľmi spokojný. Priateľka je pre mňa veľkou oporou.
Máte plány do budúcnosti?
Nedávam si ich. Futbal ma veľa naučil. Prišiel som do Žiliny s tým, že za dva roky už budem vo Francúzsku alebo v Španielsku, ale po všetkých tých zraneniach to nešlo. Keď som prišiel do Karvinej, povedal som si, že mám ďalšiu šancu a že o rok budem hrať prvú ligu v Česku alebo na Slovensku. A zase som sa zranil. To ma naučilo, že mám nechať všetko na osud. Musím však byť vždy poctivý, koncentrovaný. Pre mňa plány nefungujú. Nechávam všetko na Boha a na osud.
Čo by ste dodali na záver?
Chcel by som poďakovať Bytčanom, konkrétne trénerom Pastorkovi, Weberovi a Filekovi, ale aj rodičom detí, najviac ale mojim hráčom v Bytči. Sme kamaráti, niekedy po nich kričím, niekedy sa aj pohádame, ale vidím, že stále chcú. Veľmi veľa som sa od nich naučil. Bol som tam ako tréner, ale v skutočnosti boli oni moji učitelia a ja ich študent. Videl som, koľko vnímajú, koľko vedia. Ešte by som chcel poďakovať trénerovi Jurajovi Kováčovi, ktorý mi veľmi pomohol, vážim si ho, rovnako aj šéfovi. Na prácu v Žiline sa teším.