Počas veľkonočných sviatkov si spomenieme na tých ktorí už nie sú s nami. Mnohí sa vyberú na cintorín zapáliť sviečku. Spasiteľ zomrel na kríži, možno preto vnímame smrť a utrpenie osobnejšie ako po iné dni. Moje osobné utrpenie je spojené s výrubom stromov na mestskom cintoríne. Brezy pri hrobe mojich starých rodičov. Prečo?
Povedzme že, si niekto kto si váži neživé hodnoty viac ako tie živé. Strom je rozhodne z tých ktorý prináša úžitok v podobe kyslíka, tieňa, vône, pietnej atmosféry... Breza je alergén, no alergici v tomto areáli s ňou najmenší problém neriešia. Prečo ju teda niekto vyrúbal? Komu pomôže nový vyleštený kus kameňa? Obdivujem americké cintoríny, kde v trávniku leží kúsok kameňa na ktorom je meno. Nič viac, len tráva, kvety, kríky, stromy, pozostalá rodina, pieta.
Povedzme že dôvod sa našiel. Akým spôsobom bol strom vyrúbaný? Niekto si postavil lešenie a týmto spôsobom strom odstránil. Je to profesionálne? Myslím že si zajtra osedlám koňa a pôjdem ku kováčovi aby mi vytrhol zub, lebo ma bolí. V dnešnej dobe sa takto stromy nepília. Možno sa pojem arboristika - či arborista neudomácnil v našom slovníku, no je to človek ktorý sa venuje ošetrovaniu a výrubu stromov na ťažko prístupných miestach akým cintorín je. Na strom vylezie, zhodnotí stav a ak je potrebné strom vyrúbe. Bez lešenia, ťažkej mechanizácie a armádou robotníkov, ktorí nepracujú zadarmo! Tých treba zaplatiť!
Bola robená nejaká súťaž? Zaujímala niekoho cena za výrub a likvidáciu konárov? Alebo bola zadaná zákazka priamo vnúčikovi, ako je to bežné?
Zlikvidované bolo len palivové drevo, to sa hodí, zima sa ešte neskončila. Konáre ostali. Ako prekážková dráha počas sviatkov pre pozostalých. Nemám problém s pohybom, no chodia sem aj starší ľudia často opierajúc sa o paličku. Pre tých sú neupratané konáre prekážkou v chôdzi.
Bezohľadnosť? O tom by toto mesto mohlo písať román. A nejedná sa o jednu kopu ale asi desať. Na chodníku v uličkách a hroboch. Dokonca sústava lešenia na nových hrobových doskách. Kto to kedy videl?
Sú veľkonočné sviatky. Vo večerníku sme mohli čítať veľa článkov o starom správcovi, na jeho obranu si dovolím. Počas spravovania cintorína nikdy nebol takýto neporiadok na cintoríne. Ak sa v minulosti pílil nejaký strom a náhodou bol pohreb, tak všetko muselo byť upratané, pozametané a odvezené do obradu, alebo najneskôr v ten deň po obrade! Nie až po sviatkoch ako teraz. Za čo platí mesto novému správcovi? Mal som chuť zvracať a keďže na hroby sa to nehodí chcel som na toaletu.- Mal som smolu, bola zatvorená. Auto nového správcu fi. Žilbyt bolo zaparkované pred márnicou. Možno bol v inej márnici? Tak sa obsah môjho žalúdka vrátili na svoje miesto a s horkou slinou odchádzam domov. Je po voľbách a tí čo kričali že bude lepšie mali pravdu. Ale nie pre nás, občanov. A tým na cintoríne je to už jedno.
Zajtra je nedeľa, po rusky výstižné vozkresenie(vzkriesenie). Nebojte sa, bude lepšie. Kristus vstal z mŕtvych. Aj drevorubači sa vrátia po šibačke na miesto činu ako vrah a zahladia stopy po svojom hanebnom čine. Som naozaj hrdý na to že som Žilinčan!
P.S. A ešte jedna perlička: Kto chce vidieť strom, nech ide do lesa! Neviete kto to povedal? Máte krátku pamäť. Aj takéto hlasy sa ozývali zo Žilinskej radnice. Nebolo to tak dávno. Ten arogantný duch na radnici ostal. Možno by bol dobré ju zbúrať ako starú faru a postaviť za mestom novú, bez toho zlého ducha.
Juraj Seidl
(pôvodné znenie od autora)