Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -5°C

Zdravie a životný štýl

Problematické zuby múdrosti

Osmičky, nazývané aj zuby múdrosti, dokážu poriadne potrápiť väčšinu populácie v priebehu života.

02.11.2016 | 09:56

Zuby múdrosti nemusia vyrásť každému, prípadne môžu vyrásť len čiastočne. Podľa štatistík má až 70 % z nás problémy už pri ich prerezávaní. Väčšine z nás tieto zuby vyrastú v dospelosti – pravdepodobne preto ten prívlastok . U niekoho môžu osmičky prerezať ešte koncom puberty, prípadne sa pre nedostatok miesta neprerežú vôbec, a môže sa dokonca stať aj to, že u niekoho nemusia byť ani založené v kosti. Aby toho nebolo málo, sú aj „šťastlivci“, ktorí sú obohatení aj o deviatky.  Prečo je to tak? To žiaľ ešte nikto nedokáže vysvetliť...

Osmičky sú tretie stoličky a u pračloveka slúžili na lepšie požutie surovej potravy. „Dnešný človek má už oveľa menšiu sánku a osmičky na žutie prakticky nepotrebuje, ani pre ne často nemá miesto v ústach.

Pri zuboch múdrosti je väčšie riziko kazivosti. Dôvodom však nie je to, že by tieto zuby mali inú štruktúru alebo boli inak špecifické. Je to skôr ich postavením v zuboradí. „Keďže sú úplne vzadu, sú ťažšie prístupné čisteniu a pokiaľ nie sme zvyknutí systematicky a poriadne umývať celé plochy zubov aj vzadu a aj medzizubné priestory, zubný povlak nám na osmičkách zostáva a spôsobí vytvorenie zubného kazu a zápalov okolitých tkanív.“ Veľmi účinnou formou, ako možno predísť lokálnemu zápalu, spôsobeného na podklade bakteriálneho povlaku, je pravidelná dentálna hygiena vo forme pieskovania. Systém profesionálnej dentálnej hygieny očistí aj priestor ,,hluchých miest“ v okolí osmičiek, ktoré slúžia ako miesto, kde sa baktérie rozmnožujú a kvasia a následne spôsobia zápal okolitých mäkkých tkanív.

Nevyhnutnou súčasťou extrakcie je RÖNTGENOVÁ SNÍMKA. Samotný zákrok, takéhoto zuba sa vykonáva v lokálnej anestézii, čo je úplne dostačujúca forma „umŕtvenia“. Vždy je lepšie zákrok plánovať na obdobie, kedy má samotný pacient relatívne pokoj s daným zubom. Lepšie vtedy účinkuje anestézia, pacient nevníma až tak bolestivo napätie líca, ktoré je potrebné odťahovať pre dobrý prehľad operačného poľa. Zákrok vyžaduje malý chirurgický rez, pri ktorom sa uvoľni okolité ďasno, extrahuje sa zub a samozrejme vzniknutý defekt kosti treba patrične očistiť a zašiť niekoľkými stehmi, podľa toho ako si vyžaduje situácia. Rovnako na zvážení chirurgom je aj antibiotická liečba, či už pred zákrokom, alebo po ňom.

,,Pri akútnom zápale pacienti trpia silnými bolesťami, opuchom, majú ťažkosti pri prehĺtaní a otváraní úst, zvýšenú teplotu. Tento stav môže skončiť vážnymi následkami, na celkovom zdravotnom stave. Pokiaľ sa tento stav nerieši, infekcia sa môže rozšíriť ďalej do okolitých priestorov čeľuste. V horšom prípade môže zápal skĺznuť aj do mediastina, čo ohrozuje pacienta priamo na živote. Preto určite radím osmičky, ktoré sú indikované na extrakciu, extrahovať v správnom čase, keď ešte nie sú v akútnom stave. “Hovorí zubný chirurg MDDr. Marián Kasaj z Kliniky maxilofaciálnej chirurgie v Martine, ktorý realizuje takéto zákroky aj v súkromnej zubnej ambulancii Dentoma v Žiline. Čakacie lehoty sú rádovo len hodiny alebo pár dní, maximálne týždeň.

Mnohí sa obávajú veľmi dlhého hojenia rany po vytrhnutej osmičke. Z hľadiska hojenia, je prvých 5 dní najdôležitejších. Potrebné je nefajčiť, dodržiavať režimové opatrenia chirurga, kľudový režim pacienta a iné nariadenia pre správny hojivý proces. Pacient sa musí pripraviť aj na určitý diskomfort, nakoľko po extrakcii vznikne nejaký kostný defekt. Opuch a bolestivosť bývajú po takomto type zákroku normálne.

To, ako dlho bude proces hojenia prebiehať, závisí podľa lekára od celkového stavu organizmu, stavu ťahaného zuba ale aj od hygieny ústnej dutiny. „Dôležitá je tiež hygiena a výplachy ústnej dutiny jednotlivými prípravkami, ktoré eliminujú rast mikroorganizmov v rane, ale hlavne aby neobsahovali alkoholovú zložku, ktorá operačnú ranu skôr dráždi ako hojí“ 

Zdroj: MUDr. Marián Kasaj

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod