Dotknutí občania sa rozhodli zablokovať ulicu, ktorou sa vodiči prepravujú z Bytčice do obce Rosina. Tí, čo mestskú časť poznajú, sa takto dokážu vyhnúť aj kolónam, ktoré sa pravidelne tvoria na hlavnej Rajeckej ceste v poobedňajších hodinách. Problémom ostatných rokov je, že premávka je stále hustejšia a vodiči často nedodržujú rýchlosť, čo jej aj hlavný dôvod protestu. Mnoho občanov ale namieta, že táto cesta tu bola vždy a využíva ju 90 % obyvateľov Bytčice i Rosiny. Takto si vraj hocikto môže zablokovať cestu pred domom a tvrdiť, že mu splodiny a doprava znepríjemňujú život. Problémom je však najmä tranzitná doprava nákladných áut. Popred rodinné domy sa premávajú dokonca i kamióny. „Včera išiel cez túto obytnú časť kamión s prívesom a blúdil po uliciach, bol to Poliak. Ostala som v šoku, keď sa točil do úzkych ulíc, aby sa dostal na Rosinu. Ak si niekto myslí, že toto je v poriadku, mal by sa zamyslieť,“ hovorí jedna z obyvateliek. Je možné, že kamionistov navádza na tento smer navigácia, ktorá automaticky hľadá do Rosiny najkratšiu cestu a navedie ich do obytnej zóny. Reč je o uliciach Berylová, Smaragdová a Ametystová. Už v minulosti sa obyvatelia snažili problém vyriešiť petíciou za zjednosmernenie, vtedy ju podpísalo do dvadsať ľudí. Vyskúšali to, no uznali, že to problém nerieši. Ešte v marci preto požiadali samosprávu, aby dočasné dopravné značenie odstránila a hľadala iné riešenie na odklonenie dopravy z týchto ulíc - pod túto petíciu sa podpísala takmer stovka obyvateľov.
Konajú občania v súlade so zákonom?
Mesto Žilina malo situáciu zohľadniť a navrhnúť riešenie, aby bola cesta medzi Rosinou a Bytčicou dočasne uzavretá. Okresný dopravný inšpektorát (ODI) Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline však podľa stanoviska hovorkyne Gabriely Kremeňovej neprijal od mesta Žilina žiadnu oficiálnu písomnú žiadosť o stanovisko k úplnej uzávierke komunikácie, ktorá prepája žilinskú mestskú časť Bytčica s obcou Rosina. Samospráva ale tvrdí, že dopravný inšpektorát bol informovaný o návrhu a spracovaní projektovej dokumentácie v 2 variantoch, ktoré riešili dočasné uzavretie komunikácie medzi Bytčicou a Rosinou do času vyriešenia sporu, a teda aj riešenie situácie. „ODI dostal pozvánku na stretnutie všetkých dotknutých strán v predmetnej veci, na ktoré však neprišiel. Zároveň sa odmietol k danej veci vyjadrovať. Mesto Žilina od začiatku situáciu s ODI intenzívne rieši,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Holienčíková. Cesta v Bytčici je verejná komunikácia III. triedy a organizátori protestu momentálne nekonajú v súlade so zákonom. Nemôžu zahradiť cestu ani pokiaľ ide o súkromné pozemky, no dokonca nie sú ani vlastníkmi pozemkov pod celou cestou. „Mesto Žilina koná ako vlastník a správca miestnych komunikácií na území mesta Žilina a ako príslušný orgán miestnej štátnej správy vo veciach miestnych a účelových komunikácií (cestný správny orgán) podľa Zákona o pozemných komunikáciách,“ podotkla hovorkyňa. Paragrafy hovoria jasne: „prekážkou cestnej premávky je všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov“ a ten, „kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť. Ak to neurobí, je povinný ju bezodkladne odstrániť na jeho náklady správca cesty“. Takisto podľa zákona nesmie nikto svojou činnosťou ohrozovať diaľnicu, cestu alebo miestnu komunikáciu a premávku na nich, ani sťažovať ich údržbu.
Mesto má záujem situáciu vyriešiť
Každá minca má dve strany a všetci majú vlastne pravdu. Samospráva vníma sťažnosti zo strany dotknutých obyvateľov Bytčice dlhodobo a snaží sa s týmto problémom pasovať. „Mesto eviduje sťažnosti zo strany obyvateľov, od začiatku navrhovalo riešenia a k veci aktívne pristupovalo v zmysle svojich kompetencií. Problém je však komplexnejší a vzniknutá situácia nie je len o samospráve, ale zahŕňa všetky dotknuté orgány a inštitúcie,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta. Akým spôsobom sa dá situácia riešiť? „Mesto Žilina v minulosti spracovalo jeden projekt v dvoch variantoch. Zároveň samospráva následne vypracovala i ďalší projekt organizácie dopravy práve na podnet zástupcov občanov, ktorí sa pod riešenie podpísali. Následne mesto osadilo dopravné značenie podľa projektu, ktorý odsúhlasil aj Okresný dopravný inšpektorát. Občania však dodatočne žiadali odstránenie značenia a uvedenie do pôvodného stavu, pričom mesto ich žiadosti vyhovelo,“ opisuje genézu problému Zuzana Holienčíková a dodáva: „Súčasne popri riešení neoprávnenej uzávere cesty a vytvorení prekážok cestnej premávky mesto zaslalo výzvy na odstránenie a neoprávnené zahradenie. Ako správca sme odstraňovali prekážky a uvoľňovali cestu - čo nám káže zákon a v danej veci vykonávame všetky možné procesné úkony. S cieľom vyriešiť situáciu mesto Žilina v minulosti zorganizovalo niekoľko stretnutí s občanmi, vrátane obhliadky na mieste, pričom pozvané boli všetky dotknuté orgány. Opäť pripomíname, že samospráva sa situáciou od začiatku intenzívne zaoberá a je jej cieľom vyriešiť ju.“