Vlastníci a nespokojní Žilinčania chcú Staré trhovisko zachrániť aj pomocou petície. Spustiť ju plánujú v týchto dňoch. Mesto chce trhovisko od novembra zrušiť a nahradiť ho novým pri autobusovom nástupišti.
„Dôvodom tohto kroku bola dlhodobá nespokojnosť a neustále sťažnosti občanov hlavne na čistotu, neestetickosť a úroveň predaja na Starom trhovisku. Ani spoločné rokovania s prevádzkovateľmi trhoviska neviedli k uspokojivej zmene. Na spoločnom rokovaní uviedli, že nechcú investovať finančné prostriedky do jeho zmeny, lebo počet predajcov aj kupujúcich neustále klesá a predpokladajú jeho postupný zánik. Preto sa už v roku 2014 začalo mesto Žilina zaujímať o náhradné riešenie trhoviska na území mesta,“ odôvodnil návrh hovorca mesta Pavol Čorba v minulotýždňovom vydaní Žilinského večerníka.
Ak sa vraj počas roka preukáže, že prevádzkovateľ trhoviska pri stanici naplní očakávanie mesta, môže byť Staré trhovisko vyradené zo zoznamu trhovísk k 1. novembru tohto roka. Na jeho mieste plánujú vybudovať oddychovú zónu, park. Jeden zo štyroch spolumajiteľov pozemkov je však z takéhoto postupu mesta rozčarovaný. Milan Sýkora tvrdí, že je to nefér. „Dlhé roky, prakticky od roku 1991, tu podnikáme. Nadviazali sme však na oveľa staršiu tradíciu, keď trhovisko tu bolo v minulosti oveľa skôr. Zažil som ho ešte ako chlapec. Povolenie sme žiadali na útvare hlavného architekta, nakreslili nám stoly, ako by mali vyzerať a presne podľa toho vyzerá trhovisko aj dnes,“ hovorí.
Mesto dnes tvrdí, že trhovisko je škaredé, že sa oň majitelia nestarajú. Milan Sýkora však oponuje, že to nie je celkom pravda. „Nemôžem hovoriť za ostatných majiteľov, ale my máme upratovačku, udržiavame si poriadok. Pred dvomi rokmi nás mesto vyzvalo, aby sme odstránili prístrešky a to sme urobili. Odvtedy s nami mesto nekomunikuje. Keď tvrdia, že to tu máme skultúrniť a zainvestovať, nech nám povedia, ako si to predstavujú a my to v rámci možností urobíme. A zrazu hovoria, že idú trhovisko zrušiť a na našich pozemkoch urobiť park. O čo im ide? Aby nás donútili predať im lacno pozemok?“ nechápavo sa pýta Milan Sýkora.
Za zachovanie trhoviska spustia už v najbližších dňoch petíciu. Zmenám sa však nebránia. Podľa jedného z majiteľov by súhlasili s tým, aby dostal charakter zeleninárskeho a ovocinárskeho trhu. Aby tu bolo dostať aj priesady, kvety, prebytky zo záhrady.
Aj predseda komisie územného plánovania Dušan Maňák si myslí, že Staré trhovisko by bolo dobré kultivovať, ale nesúhlasí s jeho zrušením. „Je to trhovisko s dlhodobou históriou, kde je ale potrebné sa zamyslieť, čo s tým cenným priestorom v historickom centre mesta ďalej. Ideálna by bola dohoda majiteľov s vedením mesta na celkovej revitalizácii územia kde v prvej etape by postačoval kvalitný dizajn stánkov so sortimentom, ktorý patrí na trhovisko,“ uviedol.
Ak budú mať vlastníci pozemkov záujem, vie si predstaviť spracovanie štúdie ktorá by znamenala v prvom kroku celkovú estetizáciu vzhľadu starého trhoviska. V minulosti spolu s Ing. arch. Dunajovcom už spracovali aj architektonickú štúdiu dostavby urbanistického bloku medzi existujúcou zástavbou. Hlavná idea spočívala v tom, že do existujúcej tržnice sa vrátila funkcia bývalej krytej tržnice, s dostavbou nového bloku s tromi nadzemnými podlažimi. Mohol by tu tak vyniknúť nový krytý priestor veľkej halovej tržnice alebo minimarket s parkovaním v podzemí a nové trhové námestíčko medzi Domom umenia a tržnicou. Všetci majitelia by však museli spojiť svoje záujmy a nájsť si na takéto riešenie solventného investora.
Michal Filek
Snímka archív