Úvodné slová novej monografie umeleckého fotografa a výtvarníka Ivana Kellyho Köhlera do bodky vystihujú život, ktorý on jednoducho miluje. Na šťastie všetkých obdivovateľov fotografie, ktorá v sebe nesie príbeh, a v istej dobe i navzdory režimu, ho nikdy neváhal zachytávať okom objektívu. Z bohatého archívu tak vznikla prvá retrospektíva Kellyho života vo fotografii a výtvarnom umení. „Je v nej niekoľko kapitol, ktoré zahŕňajú moje najobľúbenejšie témy - od jazzu, cez fašiangy, až po erotické či africké sny,“ hovorí autor. Práve tradičné fašiangové slávnosti patria medzi najdôležitejšie v nespútanom živote Ivana Köhlera.
Kniha obsahuje však i veľmi vážnu tému v jeho inak veselom živote, s názvom Jude osudy. V tejto sérii fotografií dokazuje schopnosť uchopiť tému holokaustu a tragického osudu mladých žien deportovaných do koncentračných táborov. Köhler tému nielen dôkladne naštudoval, ale aj ju odvážne obohatil o prvok lásky, ktorá existovala aj v tomto prostredí, a podčiarkuje jej nesmrteľnosť.
Krst v Literárnej kaviarni Astoria
Do publikácie prispeli svojimi textami zvučné mená, medzi nimi i výnimočný sochár a maliar Vladimír Kompánek, český básnik a novinár Tomáš Mazáč, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline Milan Mazúr či slovenský režisér Nikita Slovák. Fotografické radovánky v knižnej podobe pripravila a vydala Výtvarná agentúra A1 Jaroslava Horečného a krstom prešla už koncom minulého roka v Literárnej kaviarni Astoria.
V Žiline je táto kaviareň novinkou, a nie je náhoda, že za myšlienkou jej vzniku stojí Ivan Köhler. „Ľudia boli kedysi zvyknutí chodiť do Astorie do knižnice. Kaviareň so svojou novou knihou otvoril Ľubomír Feldek a krstila sa tu i moja kniha. Naďalej tu budú predstavovaní spisovatelia, ktorí majú čerstvú knihu a pripravená je celá plejáda slovenských, českých a poľských autorov,“ oboznamuje Kelly. Najbližšie sa tu predstaví spisovateľ Jozef Banáš so svojou indickou knihou preloženou zo slovenčiny Zóna nadšenia a hudobným doprovodom dua Tomáš Bezdeda a Jozef Banáš.
Veronika Cvinčeková