Čo vás viedlo k tomu, že ste v Bytči obnovili tradíciu ochotníckeho divadla?
Bolo to prirodzené. Som divadelník a pochádzam z Bytče, kde malo v minulosti ochotnícke divadlo silnú tradíciu. Aj napriek tomu, že času mám málo, povedal som si, že by malo zmysel oživiť ho. Na to však treba určitú skúsenosť. Keďže pôsobím ako pedagóg na ZUŠ aj na Konzervatóriu v Žiline, dostal som odvahu celé to nejako uchopiť. Mojím zámerom je urobiť divadlo, ktoré by fungovalo pod mestom. Aby sa tu vytvorila skupina ľudí, ktorí by hrávali divadlo pre Bytču a okolité dediny. Som herec a mám aj skúsenosti s vedením súboru. Ľuďom by som preto rád ukázal, že sa čas dá tráviť aj takto, s divadlom.
Je záujem zo strany hercov – ochotníkov?
Zámer som oznámil na sociálnych sieťach a ľudia záujem prejavili. V súčasnosti máme 16 hercov a skupinu už smerujem k tomu, aby vzniklo divadelné predstavenie. Teší ma, že sú to nielen Bytčania, ale aj ľudia z okolia a aj zo Žiliny. Medzi nimi sú aj mladí, ktorých som kedysi viedol v ZUŠ. Primárne je BOD určené pre pracujúcich ľudí a vysokoškolákov, ktorí sa chcú večer po práci zrelaxovať pri divadle a skúšaní. Niektorí z nich už teda majú určitú skúsenosť, ale sú medzi nimi aj úplní začiatočníci.
Majú potenciál?
Určite sa s nimi dá pracovať. Snažím sa s nimi robiť také workshopové divadelné dramatické cvičenia. Cez scénky a improvizáciu postupujeme ku konkrétnemu textu, s ktorým sa potom hráme, prispôsobujeme ho situácii a hercom, ktorých máme. Mám totiž pocit, že ich ešte trošičku zväzujú texty, ak sa ich majú učiť naspamäť. Keď sa však s textom hráme prostredníctvom improvizácie, je to omnoho prirodzenejšie a má to vo výsledku väčší efekt.
Prvý titul, ktorý ste si zvolili, je Kubo od Jozefa Hollého. Prečo?
Je to komédia a myslím si, že dobrý ťahák pre divákov. Dokonca mám aj herca, Martina Hôreckého, ktorý prišiel ako ochotník a výborne sa na postavu Kuba hodí. Hru sme potom začali skladať okolo neho. Aj v minulosti už robil ochotnícke divadlo v Kolároviciach. Nemá problém s energiou, a to je v takejto situácii veľmi dôležité. Keď vidím tú energiu a záujem vyžarujúci z celej skupiny, aj mňa to motivuje do práce.
Ako ste ďaleko?
Nahadzujeme to v priestore. Doplňujem postavy, lebo mužov sme mali málo. Keďže sa držíme konkrétnej predlohy, musel som súbor doplniť tak, aby bolo obsadenie správne. Pravdaže, vyskytnú sa aj prekvapivé momenty, keď jednu mužskú postavu bude hrať žena. Predstavenie bude aj vizuálne. Chceli by sme použiť premietanie na plátno a dokonca aj živú hudbu na ľudovú nôtu. Celkovo tam však bude posun do moderna.
Odkiaľ bude hudba?
Hudba bude zo ZUŠ od Aleny Čičkovej. Spolupracovali sme s ňou aj na hre Polepetko, ktorú sme robili s Dramaťákmi a veľmi sa nám to osvedčilo. Študenti a žiaci sú veľmi prístupní. Hudba hru oživí. Hrať bude aj Damián Gloser, s ktorým sme zase spolupracovali na hre Anna. S ňou sme teraz mali obnovenú premiéru kvôli súťaži. Je veľmi šikovný, nemá problém napočúvať si veci a zahrať ich na akordeóne. Chcel by som však aj tanečnú spoluprácu s Karin Holešovou a jej dievčatami.
To už však vyzerá ako veľ ký dramaticko-hudobno-tanečný projekt.
Vízia je veľká. Dokonca aj spev by tam mal zaznieť. Keď sa na to ľudia prídu pozrieť, tak by mali cítiť radosť, nadšenie zo života. Oddýchnuť si pritom, nie príliš rozmýšľať. Svet toho prostého Kuba je taký milý a svojský v tom, že môže človeka potešiť, keď sa naň pozerá. Bude tam aj príbeh mladých ľudí, láska a zábava. Budú tam vtipné dialógy, ktoré vznikajú od Kuba, ktorý vždy nedopatrením niečo dopletie.
Kedy by mohla byť premiéra?
Termín je 28. júna, ale len ak sa to podarí a budem mať pocit, že to bude mať taký tvar, aby sme to mohli ukázať verejnosti. Ak nie, necháme to cez leto oddýchnuť a na jeseň by sme urobili premiéru. Vízia je potom chodiť Kuba hrávať po okolí. Verím, že tu zostanú ľudia, ktorí budú mať záujem robiť pravidelne. Som ochotný robiť pravidelné predstavenia. Nielen večerné, ale aj nedeľné rozprávky. Možno si aj sám občas zahrám.
Očakávate záujem od bytčianskej verejnosti?
Netuším. Keď dnes hovorím, že ideme hrať od Jozefa Hollého Kuba, tak veľa ľudí nevie, o čom to bude. Je to však príbeh, ktorý je aktuálny aj v súčasnosti. Takže verím, že zaujme aj mladých ľudí.
Urobili ste si dobré meno s predstavením Anna s Dramaťákmi zo ZUŠ. Teraz ste ju teda kvôli súťaži obnovili?
Áno. Sú to starší Dramaťáci, ktorí majú 18 a viac rokov. Premiéru sme mali v synagóge počas Bytčianskeho zámockého dňa v roku 2016. Vtedy sme to hrali niekoľkokrát a hra mala úspech. Téma bola aktuálna, kryla sa s dianím na Slovensku. O to to bolo pre mňa zaujímavejšie. Divadelných hier pre mládež nie je mnoho. Držali sme sa príbehu Denník Anny Frankovej. Pre mňa bolo dôležité zachytiť príbeh mladého dievčaťa, ktoré je ako každé iné dievča aj v súčasnosti. Žiaľ, v tej dobe sa museli skrývať a ona nevedela, čo sa vlastne deje. A nakoniec prišla o život. Postupne sme menili hudbu, je tam živý akordeón. Umiestnili sme sa v Zlatom pásme a navrhli nás na krajskú prehliadku Turčianske javisko, čo je prehliadka divadiel mladých.
Vraj chystáte vystúpenie na sobotu 26. mája na Bytčianskom zámockom dni.
Áno, plánujeme tam vystúpiť s Polepetkom. Mal som víziu, že to raz zahráme na zámku. Bytčiansky zámocký deň je na to skvelá príležitosť. Tiež je to predstavenie, ktoré má živé hudobné teleso. Zaznejú tam ľudové piesne. Verím, že oživíme zámok, ako sme to urobili aj minulý rok.
Vy osobne ste dostali hereckú príležitosť aj v Bratislave.
V Bratislave som sa neplánoval angažovať. Hral som 10 rokov v žilinskom divadle, robil som pre Divadelné centrum Martin a teraz robím pre Clowndoctors pre celý severoslovenský región. Vyučujem na ZUŠ a konzervatóriu. Je však pre mňa fajn, keď dostanem príležitosť zahrať si aj v televízii. Zahral som si v Súdnej sieni a diváci ma uvidia v lete. Hneď potom som v Prahe točil film so štábom z Hongkongu. Hral som postavu maliara. Bol to pre mňa pekný zážitok. Kiežby bolo takých príležitostí viac.
Aké máte plány do budúcnosti?
Rád by som vytvoril vlastné predstavenie, napísal vlastnú rozprávkovú knižku. Určite by som si chcel v budúcnosti zahrať aj v nejakom ďalšom seriáli v televízii.