Vianoce sú na Slovensku najmä o rodine. Vyplynulo to z prieskumu marketingovej agentúry TNS. Zo všetkých respondentov sa až 74 percent vyjadrilo, že vníma Vianoce hlavne ako rodinné sviatky. Ostatní považujú decembrové sviatky za pokojné, ale aj tradičné. Jedenásť percent opýtaných sa priznalo, že Vianoce sú pre nich stresujúce. „Dve tretiny (69 percent) obyvateľov Slovenska si čaro Vianoc začínajú uvedomovať v decembri, pričom jedna tretina (33 percent) ich začína prežívať až tesne, teda týždeň pred Vianocami a približne druhá tretina (36 percent) už od začiatku adventu. S príchodom adventu si Vianoce uvedomujú skôr ženy a ľudia vo veku 45 až 54 rokov,“ uviedla agentúra TNS.
UMELÝ STROMČEK Z LENIVOSTI?
Podľa prieskumu vraj Slováci uprednostňujú umelý stromček, pretože si nemusia lámať hlavu nad tým, kde zoženú živý. Zároveň ho môžu používať aj niekoľko rokov po sebe. „Takto sa vyjadrili tri štvrtiny (75 percent) slovenskej populácie. Živý stromček si plánuje kúpiť pätina (21 percent) opýtaných, pričom 13 percent si kúpi živý zrezaný stromček, 3 percentá kúpia stromček v kvetináči a päť percent si ho pôjde urezať do lesa,“ poskytla zaujímavé informácie marketingová agentúra.
OHŇOSTROJ AŽ NA NOVÝ ROK
Žilina žije Vianocami už niekoľko týždňov. Od 1. decembra sú na Mariánskom a Hlinkovom námestí otvorené vianočné trhy, ktoré tam budú do 23. decembra. V závislosti od predajcov občerstvenia môžu trhy v Žiline zotrvať až do 2. januára 2017. Tradične je malým i veľkým milovníkom zimných športov k dispozícii aj umelé klzisko, ktoré bude na Mariánskom námestí do Silvestra. Korčule si záujemcovia môžu požičať priamo na mieste. Príchod nového roka oslávia Žilinčania tento rok naozaj netradične. Namiesto 31. decembra bude novoročný ohňostroj odpálený až na druhý deň. „Zmenu termínu ohňostroja sme riešili najmä z dôvodu podnetov od občanov, ktorí mali záujem vidieť ohňostroj, ale hodina (polnoc) im nevyhovovala. Išlo nielen o rodičov malých detí, ale aj o starších ľudí. Preto sme zmenili ohňostroj zo silvestrovského na novoročný. Podnety sa týkali najmä neskorej hodiny – ľudia zvyčajne na polnočný prípitok počkajú, ale doma, v kruhu rodiny. Chceli sme teda vyjsť v ústrety a dať možnosť, aby ohňostroj mohli sledovať aj menšie deti a starší ľudia,“ zdôvodňuje preloženie ohňostroja hovorca mesta Pavol Čorba.
PREDSAVZATIA NÁM NIE SÚ VEĽMI BLÍZKE
S príchodom nového roka si ľudia zvyknú dávať aj rôzne predsavzatia. Ako zistila agentúra TNS, Slovákom nie sú až také blízke. Len necelá tretina sa vyjadrila, že sa plánuje v niektorých oblastiach v novom roku polepšiť. „Novoročné predsavzatia si do nového roka dajú v porovnaní s ostatnými skôr mladí ľudia vo veku 18 - 24 rokov. Na druhej strane, predsavzatia si nedávajú prevažne starší ľudia,“ vyplynulo z prieskumu. Slováci si zvyknú dávať sľuby najmä ohľadom zdravia a zmeny životného štýlu. Niektorí chcú viac šetriť, relaxovať a venovať sa rodine. „A napríklad fajčiť by chcelo prestať 10 percent ľudí,“ uvádza marketingová agentúra.
VIANOCE OPÄŤ BEZ SNEHU?
Podľa prvých predpovedí počasia by tieto Vianoce mali byť veľmi podobné tým vlaňajším. Teplota by sa na Štedrý deň mala pohybovať okolo šiestich stupňov Celzia, pričom na Božie narodenie sa mierne ochladí. Model ALADIN, ktorý je dostupný na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu, sneh na Štedrý deň nepredpokladá, aj keď v noci z 25. na 26. decembra by malo trochu nasnežiť.