Sú to vraj už roky, čo sa obyvatelia Bánovej a okolitých sídlisk zvykli cez leto kúpať v Rajčianke a vysedávať pri jej brehoch. Dnes to už, žiaľ, nie je možné, nakoľko je takmer celá rieka i jej blízke okolie zarastené krovím. Vodohospodári hovoria, že robia, čo je v ich silách.
ŽILINA–BÁNOVÁ. Na zarastenú a neprístupnú Rajčianku sme sa boli pozrieť s obyvateľom Bánovej pánom Dušanom. Ten pre nás zaspomínal na časy, keď bola Rajčianka vyhľadávaným miestom odpočinku, osvieženia či rekreačného športu, najmä pre mládež... Dnes sú však brehy Rajčianky v tejto časti mesta natoľko zarastené, že je priam nemožné dostať sa k vode. „Už niekoľko mesiacov je nad mostom smerom na Kamennú ulicu zachytený veľký kmeň stromu a doteraz to nikto neodstránil. Protipovodňové opatrenia sa tu robili pred niekoľkými rokmi a máme strach, že keď príde veľká voda, zaplaví nás. Mohutné stromy sú pri veľkej vode časovanou bombou na vytrhnutie kameňov a narušenia vybudovanej regulácie toku rieky a je tu pohroma, vzniknú materiálne škody a tie bude treba finančne riešiť,“ hovorí o svojich obavách pán Dušan.
Protipovodňové opatrenia zo 70. rokov
Bánovčania by uvítali aj očistenie brehov od prerasteného krovia. „Je to doslova mŕtvy kapitál. Keby to všetko orezali, vedeli by zabezpečiť energiu pre stovky ľudí. Veď dnes sa drevná štiepka používa bežne ako biopalivo. A nielen to, náletové dreviny sú obrovským zdrojom alergénov, proti ktorým bol vyhlásený neľútostný boj a ktoré veľmi znepríjemňujú život mnohým naším občanom,“ rozpráva.
Naposledy bolo koryto Rajčianky zabezpečené proti povodniam ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Šesťapolkilometrový úsek rieky od zaústenia do Váhu smerom proti toku vydláždili vodohospodári kamením do dvojitého lichobežníkového profilu. „Možno sa niekomu zdá, že to bolo už dávno, ale tieto protipovodňové opatrenia boli urobené kvalitne a stále vyhovujú a plnia svoj účel,“ argumentuje hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.
Od náletových drevín a krovín vraj Rajčianku čistia každoročne, a to vždy v mimovegetačnom období. „Naposledy to bolo vo februári a marci tohto roka, keď naši pracovníci zo Správy povodia stredného Váhu I. SVP, š. p., čistili zhruba 500‑metrový úsek Rajčianky od zaústenia do Váhu proti toku. Každý rok sa čistí iný úsek podľa potreby. Nemôžeme čistiť len Rajčianku, pretože tých vodných tokov má naša správa v oblasti Žiliny dosť,“ hovorí.
Zaujímali sme sa aj o to, či po silných dažďoch kontrolujú stav riek. Teda, čo všetko voda so sebou priniesla a či náhodou niečo nebráni v jej prietoku, ako napríklad veľký kmeň stromu v Bánovej. „Pridelený pracovník vykonáva podľa potreby pochôdzky popri Rajčianke, ale aj ďalších vodných tokoch. No často sa o prekážkach v toku dozvedáme aj od samotných občanov, ktorí bývajú v blízkosti vodného toku, a tak majú možnosť prekážku hneď zaregistrovať,“ vysvetľuje Ľuboš Krno.
Pod dozorom
Ako nám bolo povedané, veľké prečistenie Rajčianky plánujú vodohospodári spolu s mestom Žilina na mimovegetačné obdobie 2015 – 2016. „My, občania Bánovej, určite túto iniciatívu SVP, š. p. oceníme a pozorne budeme sledovať termín jej plnenia,“ hovorí pán Dušan z Bánovej. Rovnako pozorne bude na akciu dohliadať aj Okresný úrad Žilina. „Tunajší úrad ako orgán štátnej vodnej správy bude sledovať tento úsek a najmä to, či v nastávajúcom mimovegetačnom období bude zrealizované plánované prečistenie toku Rajčianka. Za neplnenie povinností ustanovených vodným zákonom môže orgán štátnej vodnej správy uložiť pokutu,“ upozorňuje Daniela Hančíková, vedúca oddelenia ochrany prírody a krajiny vybraných zložiek životného prostredia Okresného úradu Žilina.
Michala Stehlíková
Snímka autorka