Žilinský Večerník

21. november 2024 | Elvíra
| -3°C

Zdravie a životný štýl

Rakovina hrubého čreva – nelichotivé postavenie Slovenska. Zachránia to roboti?

Slovensko je spolu s Českou republikou a Maďarskom na prvých miestach vo výskyte rakoviny hrubého čreva. Postihuje mužov aj ženy vo vyššom veku, ale mladých prípadov pribúda. Príčin je viacero, v podozrení sú aj stravovacie návyky a životospráva. Smutné je však, že pacienti k lekárovi a hlavne chirurgovi prichádzajú neskoro, vo vyššom štádiu ochorenia, kedy je šanca na úplné vyliečenia malá a komplikácie časté.

07.12.2015 | 12:37

Slovensko je spolu s Českou republikou a Maďarskom na prvých miestach vo výskyte rakoviny hrubého čreva. Postihuje mužov aj ženy vo vyššom veku, ale mladých prípadov pribúda. Príčin je viacero, v podozrení sú aj stravovacie návyky a životospráva. Smutné je však, že pacienti k lekárovi a hlavne chirurgovi prichádzajú neskoro, vo vyššom štádiu ochorenia, kedy je šanca na úplné vyliečenia malá a komplikácie časté.
 

Aké sú príznaky, ktoré by mali pacienta viesť k podozreniu na nádorové ochorenie?

Okrem neurčitých bolestí a nafukovania je to predovšetkým krvácanie z konečníka pri stolici alebo aj mimo tohto procesu. Pacient ho najčastejšie zistí pri splachovaní alebo pri kontrole toaletného papiera. Taktiež pri kontrole spodného prádla. Tu nastáva najčastejšia a niekedy kardinálna chyba, že sa pripíše krvácaniu pri hemoroidálnom ochorení, tzv. zlatej žile. S týmto ochorením sa totiž počas života v rôznej forme stretne až polovica nás všetkých.

 

Existuje prevencia?

Prevenciou je životospráva s úpravou stravy, najmä bohatej na vlákninu. Keďže sú aj hereditárne, čiže vrodené vplyvy ochorenia, u rizikových rodín je treba zvýšený dozor. Nie je presne stanovená veková hranica, nad ktorou by sa malo vyšetrenie (test prítomnosti skrytej krvi v stolici či kolonoskopia) vykonať aj bez príznakov – podľa rôznych krajín je to medzi 40. – 50. rokom života. Po štyridsiatke by už mal byť každý ostražitý.

 

Ako postupovať pri zistení krvácania?

Nezastupiteľná je úloha lekára prvého kontaktu – vášho tzv. obvodného lekára. Mal by vám poradiť a zmenežovať celý postup vrátane termínu kolonoskopie či príprave na ňu. Bez jeho odporúčania vás môže špecialista odmietnuť.

 

Čo je to takzvané skryté – okultné krvácanie?

Je to krvácanie, ktoré nie je na stolici vidieť a je zistiteľné len mikroskopicky alebo chemickou reakciou vzorky s farebným efektom. V lekárni sú bežne dostupné testy za veľmi prijateľnú cenu, vie ich odporučiť obvodný lekár, ale i farmaceut (TOKS-test na okultné krvácanie v stolici). Všeobecná zdravotná poisťovňa ho tiež prepláca svojim poistencom nad 40 rokov raz za 2 roky.


Aká je dostupnosť kolonoskopického vyšetrenia?

V súčasnosti je už toto vyšetrenie dostupné u špecialistu – gastroenterológa, i keď v niektorých regiónoch sú dlhšie čakacie doby. Krvácanie však musí viesť k prioritnému vyšetreniu v termíne 7 – 14 dní. Nafukovanie čreva potrebné k prehľadu pri vyšetrení čreva je pomerne nepríjemné, taktiež posun hadice môže spôsobovať bolesti, najmä ak sú zrasty čriev. Črevo je nutné pred vyšetrením pripraviť, väčšinou požitím väčšieho množstva tekutín a niektorého z čistiacich preparátov, ktoré sú dostupné aj bez predpisu v lekárni. Predpíše ich však gastroenterológ aj obvodný lekár pri objednaní termínu vyšetrenia.

 

Existujú aj šetrnejšie spôsoby?

Dá sa vykonať v celkovej anestéze, sú však nutné viaceré vyšetrenia pred uspatím pacienta, a preto by mal predchádzať pokus bez anestézy. Taktiež sa dá sa vykonať tzv. virtuálna kolonoskopia na modernejších CT prístrojoch – nedá sa však pri nej odobrať vzorka, ktorá je k diagnóze nevyhnutná.

 

Čo sa môže pri kolonoskopii nájsť?

Najčastejším nálezom je našťastie tzv. negatívny nález. Veľakrát sa pri krvácaní v hrubom čreve nenájde zdroj okrem už spomínaných hemoroidov. Na tie gastroenterológ nasadí liečbu. Okrem zápalových ochorení, ktoré preberieme v inom článku, je častým nálezom tzv. adenóm, čiže nezhubný nádorček. Ten však postupne rastie a treba ho pravidelne sledovať, pri raste a inom podozrení odobrať vzorky. Niektoré vhodné typy sa dajú aj kolonoskopicky elektrickou slučkou odstrániť. Výsledok histológie je väčšinou do pár dní a určuje ďalší postup.

 

Čo ďalej pri tzv. pozitívnom náleze?

Aj veľký nezhubný nádor treba odstrániť, nádorčeky nad 2 cm sa po veľmi krátkej dobe zmenia na zhubné. Ak ich nemôže odstrániť gastroenterológ pri kolonoskopii, treba ich chirurgicky eliminovať. A, samozrejme, operovať treba všetky zhubné nádory, ak to celkový stav pacienta dovolí. Niekedy sú už možné len tzv. paliatívne operácie, ktoré ponechajú nádor, ale ho len obídu tzv. bypassom, aby nedošlo k črevnej nepriechodnosti.

 

Aké sú šance pacienta?

Všeobecne platí, že čím skôr sa nádor zdiagnostikuje a operuje v nižšom štádiu ochorenia (sú stanovené 4 štádiá), tým je operácia jednoduchšia a má lepšie výsledky. Taktiež od toho závisí prežívanie pacienta po operácii. Preto sú vyššie uvedené riadky také dôležité. Po operácii môže najmä vo vyšších štádiách nasledovať chemoterapia.

 

Čo je nové v operatíve rakoviny hrubého čreva?

Predovšetkým je to laparoskopický prístup. Nielen preto, že je šetrnejší, ale menej atakuje imunitu a nádor je tým lepšie poraziteľný. Laparoskopia pre nádory hrubého čreva sa však vykonáva rutinne len na cca 30 % slovenských chirurgických pracovísk, preto si pri výbere treba dať záležať. Ich kontraindikáciou, tzn. nemožnosťou ich vykonania, nemôžu byť predchádzajúce operácie a tým možné zrasty (veľmi často vám toto uvedú ako dôvod na pracoviskách, kde ich nevykonávajú), ale dnes už ani vyšší vek a ochorenia srdca. Laparoskopia je pre chirurga, ale i anestéziológa náročnejšia, ale pacientovi to výrazne prospeje. Poslednými novinkami je aj možnosť operovať nádory konečníka cez konečník bez otvorenia brucha – len 4 – 5 pracovísk na Slovensku. Poslednými novinkami je aj nástup robotickej chirurgie.

 

Robotika v chirurgii

Operačný robot je prínosom najmä pri operáciách urologických a gynekologických. Na Slovensku je zatiaľ jediné pracovisko s robotom vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Okrem súčasného Da Vinciho systému momentálne až 7 firiem vyvíja nové robotické systémy, ktoré fúzujú s prvkami laparoskopie. Budú jednoduchšie, tým aj lacnejšie a dostupnejšie.

Napriek nelichotivému postaveniu Slovenska, čo sa týka výskytu ochorenia, je vyše 10‑členná skupina chirurgov zo Slovenska zúčastnených na vrcholnom podujatí z danej oblasti minulý týždeň v St. Gallene (10th European Colorectal Congres – ECC) prísľubom do budúcnosti.

 

Pozn. Tieto otázky sú najčastejšími, ktoré dostávam od pacientov počas 26‑ročnej praxe. Tento rok je 10. výročie prvej laparoskopickej resekcie hrubého čreva pre rakovinu v Žiline, ktorá bola aj prvou na Slovensku. S pacientkou som v kontakte, môžem skonštatovať úplné vyliečenie.

MUDr. Rastislav Johanes, PhD.
[email protected], www.donsp.sk

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod