Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -5°C

Zdravie a životný štýl

Raz si budú ľudia bazu označovať...

Tvrdí Marián, ktorý sa na dôchodku začal venovať zberu liečivých byliniek. V živote si s nimi pomohol veľakrát, no za liečiteľa sa nepovažuje.

21.09.2015 | 14:31

Tvrdí Marián, ktorý sa na dôchodku začal venovať zberu liečivých byliniek. V živote si s nimi pomohol veľakrát, no za liečiteľa sa nepovažuje.
 

To, čo máme okolo seba, považuje za prírodnú lekáreň. Málokto to tak vníma, a on si tiež začal rastlinky viac všímať až na dôchodku. „Bol som lesník, no k bylinkám som nikdy extra vzťah nemal. Nedávno, už to bolo ku koncu nášho podnikania, syn dostal zápal slepého čreva. Išiel do nemocnice, absolvoval operáciu, ktorá sa pomaly robí „na vrátnici“, no prechádzal deň za dňom a chlapec sa nevracal. Lekári si nevedeli dať rady, neprechádzali mu horúčky,“ spomína si. Keď prišiel za ním, všimol si čaj na nočnom stolíku. „Keď som ho ochutnal, chcel som ho vypľuť. Tá istá socialistická norma, ako keď som pred 30 rokmi ležal v nemocnici. Priniesol som mu iný čaj,“ hovorí.

Nepovažuje sa za poverčivého, ale veriaceho človeka, a verí, že mnohé veci sú predznamenia niečoho. „Ja som každý rok sušieval bazu, ani neviem prečo, ani čaj z nej som nepíjaval a koľkokrát sa v nej váľali psie chlpy. Od istého času si ju však vážim, a tvrdím, že raz si budú ľudia označovať, ktorá je čia. Budú si ju strážiť, lebo je to vzácna rastlina,“ podotýka. Práve čaj zo sušenej bazy doniesol synovi do nemocnice. Druhý deň volal, nech poňho prídu, že je zdravý. „Spolupacienti sa pýtali, čo je to za zázračný čaj. A aký bol ten zázrak? Baza je známa pre znižovanie horúčok,“ vysvetľuje.

Bolo to v roku 2007 a práve to ho povzbudilo do toho, aby sa začal venovať bylinkám.

 

Myší chvost ho vyliečil z „kyseliny“

Počas našej návštevy natrhal pár listov benediktu lekárskeho a vložil ich do čistej minerálky. Stačila chvíľa a z vody vznikol osviežujúci, chutný a povzbudivý nápoj. Rastlinka začala do nej rýchlo vypúšťať aktívne látky. „Benedikt môže pokojne nahrádzať energetické nápoje. Okrem toho, usušený sa rozdrobí na prášok púdrovej konzistencie a ten je dobrý na celenie rán, lebo má vlastnosť obnovovania buniek,“ hovorí.

Môže sa stať, že nie každý človek prijme tú‑ktorú bylinku. „Fakticky je to droga. Rastlina obsahuje účinné látky, a keď sa nimi človek predávkuje, sú škodlivé. Nie pre každého je tá istá bylina liečivá. Jedna z prvých, ktoré som zbieral, bol rebríček alebo myší chvost. Ten rastie ako burina. Mňa tento kvietok vyliečil z chronickej kyseliny, pálenia záhy. U nás sme to všetci v rodine mali po otcovi – ten jedával sódu bikarbónu v takom množstve, že sme z tých škatuliek stavali hrady. Čaj z rebríčka som pil asi tri mesiace a od toho času neviem, čo je to kyselina. No na moju sestru zapôsobil toxicky, a to tak, že skončila v nemocnici,“ popisuje. Nadmerné užívanie rebríčka je škodlivé aj počas tehotenstva.

Zelinky liečia pomaly, ale trvalo. Pri ich užívaní ale treba pár dní sledovať, ako na nás pôsobia. Na to vraj človek príde po krátkom čase. A keď „nesadne“, treba si nájsť inú, tú svoju.

 

Echinacea, zázračná bylinka

Druhý problém, ktorý si Marián vyliečil, sa týkal prostaty. „Dopočul som sa o bylinke, o ktorej písala Mária Trebenová vo svojich brožúrkach. Išlo o vrbovku malokvetú, ktorej existenciu oživili jej rodičia a liečili ňou práve ochorenie prostaty. Písala aj o prípadoch, kedy ju doslova vyhrabala spod snehu a ešte aj taká suchá dokázala liečiť. Mne sa ju podarilo nazbierať, aj keď ešte vtedy u nás rástla zriedka. Uvaril som si z nej čaj a problémy sa mi stratili. Vrbovky je teraz všade okolo nás veľa, má ju rada aj srnčia zver. Je celkovo dobrá na močové ústrojenstvo,“ dodáva bylinkár.

Vo svojich zdravotných záznamoch má len chrípky a angíny. Ako študent mal takmer každý týždeň hnisavú angínu. „Žiaden úraz mi nevadil, ale horúčka ma vždy položila na lopatky. Obdobie nešťastných angín po čase prestalo, ale asi 10 rokov dozadu som ju zas dostal a nič mi nepomáhalo. Ani kloktanie morskou vodou, ani antibiotiká. V čakárni u lekára som zrazu zbadal reklamu na echinaceu purpura. Kúpil som si ampulku v lekárni a prešlo ma to. Dovtedy, kebyže sa neobujem pri telke, tak prechladnem, taký háklivý som bol. No teraz sa môžem aj v trenkách v snehu váľať. Sem‑tam mám nábeh na angínu, lebo mám rád zmrzlinu a studené veci, ale vtedy mi stačí vykloktať hrdlo šalviou,“ pokračuje. U nás echinacea bežne nerastie, je to severoamerická rastlina, no on si ju už v záhradke nasadil. Je výborná aj na zuby. „Nášmu jazvečíkovi sa už rozpadávali zuby, tak som mu ich potieral echinaceou a pomohlo,“ hovorí Marián.

 

Málokto vie, čo okolo seba máme

„Náš kraj je posiaty liečivými bylinkami,“ upozorňuje. Preňho sú najcennejšími nechtík a benedikt. „Vychádza to z môjho liečenia pľúc. 52 rokov som fajčil a privodil som si rakovinu. Keď mi v Bytči povedali, že mám nález, dostal som strach. Určite to je prirodzená reakcia, keď sa človeku ešte nechce umrieť... No odrazu sa čosi zmenilo, prebudil sa môj pud sebazáchovy. Vedel som, že s tým musím čosi robiť,“ spomína si. Dozvedel sa, že na rakovinu pľúc je výborné kozie mlieko a založil si malú farmu. Kozie mlieko píjaval 15 rokov, tak sa udržiaval. Keď však raz dostal tupé bolesti do chrbta a nič mu nezaberalo, odvážil sa nalistovať v knihe rakovinu pľúc... „To musí človek prežiť, aké bolesti sú to... Našiel som, že zaberá nechtík. Nepovažujem sa za liečiteľa, ale je to moja pravda, lebo som ju prežil. Uvaril som si nechtíkový čaj. Keď som si dal už prvý dúšok a čaj mi ešte len putoval medzi jazykom a perami, cítil som, že mi zaberá. Bolesť prechádzala s každým dúškom viac. Presedel som celý večer v pokoji pri televízii. Nevedel som, či si to nenahováram, ale opakovalo sa to aj v ďalších dňoch,“ hovorí spokojne.

Liečil sa len prírodne a dodnes to tak robí, málokedy sa vraj lieči liekmi. „Každý deň si dám nejakú tinktúru. Imunita sa vytvára v žalúdku a črevách. Akonáhle ich nemáme v poriadku, strácame kvalitu svojej imunity,“ dodáva.

 

Rastie rebríček i zlatobyľ

Je tu jesenné obdobie a ľudia sú náchylní na choroby. Výborná prevencia proti chrípke je vraj baza.

Ale čerstvé bylinky sa dajú zbierať ešte aj teraz. „Všade rastie zlatobyľ obrovská. Je to invazívna, dá sa povedať, nepríjemná burina. Žltá rastlina, pôvodom kanadská. Je z nej veľmi dobrý čaj a má veľmi priaznivé účinky na močové cesty. Zlatobyľ obyčajná je dobrá na astmu, kašeľ, bolesť hrdla, má diuretické účinky, môže znižovať hodnoty cholesterolu. Pritom je to rastlina, ktorú si človek ani nevšimne. Teraz kvitne aj pyštek, dokvitá materina dúška a rastie aj rebríček,“ odporúča Marián.
 

Veronika Cvinčeková
Snímka autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod