V Makovického dome sa stretli mladí rečníci na 13. ročníku krajskej súťaže v rétorických prejavoch pod názvom Mládež a odkaz Alexandra Dubčeka.
"Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách,“ povedala Anna Lovritšová z Krajského kultúrneho strediska v Žiline. V prvej boli žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ a v druhej súťažili stredoškoláci zo Žilinského kraja. Súťažiaci si pripravili rečnícky prejav na jednu z tém, ktoré sú súčasťou propozícií a každý rok sa menia.
„V tomto roku sa k témam o Alexandrovi Dubčekovi pridali aj témy o ďalšej významnej osobnosti našich dejín – o Ľudovítovi Štúrovi. Súťažiaci sa vo svojich príspevkoch zamýšľali nad posolstvom týchto dvoch velikánov a snažili sa nájsť odpoveď na otázku, čo majú spoločné a aký je ich odkaz pre súčasnosť.“
Členovia odbornej poroty v zložení Vincent Tkáč, Oľga Lenková a Milan Matušinský hodnotili nielen dodržiavanie zásad rétoriky, ale aj obsah prejavu, kompozíciu či celkový dojem rečníka. V prvej kategórii zvíťazila Denisa Fujašová zo Základnej umeleckej školy v Kysuckom Novom Meste, v druhej kategórii zvíťazila Žofia Kráľová z Gymnázia v Liptovskom Hrádku.
Predseda poroty Vincent Tkáč, ktorý sa rétorike systematicky venuje už dlhé roky a je lektorom Kruhu priateľov rétoriky pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, na záver vyhodnotenia povedal: „Táto súťaž je veľmi náročná, pretože sa týka len jednej osobnosti. Preto je dôležité pri rečníckom prejave používať pravdivé historické fakty. Rečnícky prejav je komplexný, je potrebné poznať mnohé súvislosti z daného obdobia. Vyvarujte sa používaniu zbytočných prázdnych fráz. Som rád, že úroveň rečníckych prejavov na tejto súťaži stúpa, za čo patrí vďaka všetkým súťažiacim aj ich pedagógom.“
-al-, -kk-, snímka z archívu KrKS