Budatínsky hrad je na rozdiel od iných hradných pevností postavený na nízkom skalnom brale. Na atraktivite mu to však neuberá, ročne ho navštívi okolo 30-tisíc návštevníkov. Za zmienku určite stojí aj návštevnosť priľahlého parku, ktorá v priebehu roka dosahuje číslo 100 tisíc.
PÔSOBIVÁ OBNOVA
Hrad, ktorý pochádza z 13. storočia, bol naposledy rekonštruovaný na začiatku 20. storočia. Snahy o jeho obnovu boli už skôr, nakoniec sa s rekonštrukciou začalo až v roku 2009, a to úpravou Budatínskeho parku. Nasledovala kompletná obnova veže, kaplnky a postupne sa opravovali aj ďalšie časti hradného komplexu. Minulý rok sa podarilo dokončiť rekonštrukciu hospodárskej budovy z 18. storočia, kde sa dnes nachádza drotársky pavilón. Práce na obnove hradu pokračovali aj tento rok, konkrétne na druhom nadzemnom podlaží hradu.
„Priebeh rekonštrukcie bol podľa plánu. Výsledok je aj vďaka snahe všetkých zúčastnených strán mimoriadne pôsobivý. Reštaurátorský výskum priniesol nové objavy renesančných stavebných prvkov, ktoré sú aj odprezentované. Obnova je čistá, čitateľná a na návštevníka pôsobí veľmi príjemne. Rekonštrukcia druhého nadzemného podlažia sa začala na jeseň v roku 2018 a práce boli ukončené v máji tohto roku. Výstavba druhého nadzemného podlažia pravdepodobne siaha do 15. storočia, no vieme, že už v 16. storočí sa vykonala veľká rekonštrukcia,“ poznamenal riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký.
UNIKÁTNA VÝSTAVA
Obnova druhého nadzemného podlažia bola financovaná cez program cezhraničnej spolupráce Interreg SK-CZ za viac ako 591-tisíc eur. Partnerský český región v rámci projektu opravil časť hradu Hukvaldy. „Aktuálne prebieha kolaudačné konanie, ktoré by malo byť uzatvorené po prázdninách. Zrekonštruovaním druhého podlažia Budatínskeho hradu vznikol samostatný okruh, ktorý bude múzeum využívať napríklad na interaktívne výstavy či tvorivé dielne,“ informoval Martin Hromada, riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja.
V novozrekonštruovaných priestoroch pripravuje Považské múzeum v spolupráci so Žilinskou župou novú výstavu pod názvom Pred hradbami za hradbami. Výstava bude pozostávať z 3D modelov hradu a exponátov, ktoré zachytávajú tri hlavné úseky dejín – pravek, včasný stredovek a vrcholný stredovek. Ak všetko pôjde podľa plánu, netradičnú expozíciu múzeum slávnostne otvorí už v októbri tohto roka.
DOKONČENÝ DO TROCH ROKOV?
Od roku 2009 bolo do obnovy jedného z najstarších hradov na Slovensku investovaných už viac ako 7 miliónov eur z projektov financovaných z Európskeho spoločenstva. Rekonštrukcia ešte nie je definitívne ukončená. „Na hrade ostáva zrekonštruovať miestnosti vo východnom paláci, prípadne zobytnenie podkrovia, obnovu fasád na severnej a východnej strane hradu a na záver vykonať terénne úpravy a prípadnú rekonštrukciu mosta pred drotárskym pavilónom. Tieto etapy by mohli byť realizované v horizonte dvoch až troch rokov,“ uviedla hovorkyňa Žilinskej župy Martina Remencová, pričom poznamenala, že ďalší investičný zámer vo východnom paláci je odhadovaný na jeden milión eur.
Na ďalších etapách rekonštrukcie kraj pracuje, aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu.
Castrum Budetyn
Budatínsky hrad je jednou z najstarších stojacich architektonických pamiatok na území mesta Žilina. Najstarší stredoveký hrad vznikol na sútoku Váhu a Kysuce v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka, ktorá ho spomína ako castrum Budetyn, pochádza z roku 1321, kedy zomrel jeho majitel Matúš Čák Trenčiansky. Vybudovaný bol v močaristom teréne na nízkom skalnom brale, ktorého plochu rozšírili umelým hlinitým násypom. Najstarší hrad pozostával z valcovitej veže so vstupom z prízemia a ďalších stavieb z dreva a hliny, ktorých polohu však archeologický výskum neodhalil. Hrad bol obohnaný hradbou a vodnou priekopou na vonkajšej strane opevnenia. Hradba sa však v dôsledku zlého založenia do umelého násypu asi v druhej polovici 15. storocia zrútila. V druhej polovici 15., respektíve zacčiatkom 16. storočia, keď sa hrad dostal do rúk Suňogovcov, prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. V tom čase bola vybudovaná nová hradba a nová vodná priekopa, ktoré obkolesovali oveľa väčší hradný komplex.
Zdroj: PMZA, snímka PMZA