Deti sú umiestnené v detskom domove z veľkej časti rozhodnutím súdu, ktorý im nariadil ústavnú starostlivosť. Tá však po dosiahnutí plnoletosti zaniká. Môže však na ňu nadviazať dohoda medzi mladým dospelým a riaditeľom zariadenia, že v ňom môže ďalej zostať až do doby osamostatnenia sa. To znamená dovtedy, kým si nenájde bývanie a nenadobudne schopnosť sám sa uživiť. Riaditeľka Alžbeta Masnicová hovorí, že v Detskom domove v Bytči kladú dôraz na to, aby každé dieťa končilo minimálne s výučným listom. „Tento rok máme dokonca dve maturantky. Verím, že sa im podarí dostať sa aj na vysokú školu. No a v súčasnosti je u nás jedna vysokoškoláčka. Urobíme všetko preto, aby doštudovala,“ pochválila sa riaditeľka.
Práca s deťmi je veľmi náročná. Cieľom Alžbety Masnicovej je vychovať mladých dospelých, ktorí sa dokážu postaviť na vlastné nohy a vstúpiť do života. Aby sa to podarilo, na tomto cieli musia pracovať hneď od príchodu dieťaťa do zariadenia. „Najčastejším dôvodom na vyňatie dieťaťa z rodiny je alkohol. Deti nechodia do školy, nie je o nich postarané, žijú v nevyhovujúcich sociálnych podmienkach, kedy sa o ne rodičia nedokážu postarať. Napriek tomu je mimoriadne dôležité, aby u nás nestratili kontakt s rodičmi. Aby za nimi rodičia chodili, trávili s nimi čas. Snažíme sa rodičom takéto úlohy dávať. Lenže keď je pre niektorých už aj toto ťažká úloha, ide ma poraziť a veľmi ťažko to prežívam,“ hovorí.
Dokonca chodia s deťmi rodičov navštevovať. Napríklad aj do Žiliny na Bratislavskú ulicu. „Je to tak, že každé jedno dieťa ľúbi svojich rodičov. Každé by bolo najradšej s mamou a s otcom. To sa nikdy nezmení. Paradoxne, po vyňatí dieťaťa z rodiny je našou prvou úlohou snažiť sa prehĺbiť puto medzi rodičmi a ich dieťaťom. Ak by sme to nerobili, veľmi často by sa stalo, že rodičia si od detí akoby odvyknú. Zvyknú si na život bez nich.“
Aj koncepcia štátu stavia na tom, aby rodičia kontakt s deťmi nestratili. Dokonca môžu dostať aj príspevok od obce na dochádzanie za deťmi. V Detskom domove v Bytči sa zase môžu počas návštevy ubytovať. Sami sa musia jedine prestravovať. „Myslím si, že sa nám začína dariť. Samozrejme, nie u detí, ktoré sú tu už 15 rokov. Týka sa to hlavne nových detí. Ale musí sa s nimi a s rodičmi pracovať. Rozbiehame tiež prípadové konferencie, stretnutia rodičov s deťmi, učiteľmi, lekárom.“
Pre deti, ktoré majú z detského domova vyjsť do života, je dôležité aj to, že klasické detské domovy sú už dnes minulosťou. Deti v nich žili pokope, jedli v spoločnej jedálni, v práčovni im prali veci, v kuchyni varili, umývali riad. Takto to však už dnes nikde neexistuje. „Dnes v podstate fungujeme ako bytovka s bytmi. Deti aj tu žijú v rodinách. Sami si varia, upratujú, o všetko sa starajú, hospodária so svojím rozpočtom. Samozrejme, pod dohľadom dospelých vychovávateľov, v závislosti od veku. Do budúcna však plánujú aj tento systém nahradiť rodinnými domami, aby pod jednou strechou nežilo 40 detí.“
Ak v zariadení zostáva dieťa aj po dovŕšení osemnásteho roku, prechádza do samostatnej skupiny. Tam funguje už bez vychovávateliek, v podstate úplne samostatne. „Nik ho už nebudí, aby išiel do školy, musí si sám navariť, o všetko sa postarať. Majú jedného sociálneho pracovníka, ktorý na nich len dohliada, či si plnia povinnosti. Dokonca si sami musia vybavovať aj úradné záležitosti. Okrem toho sa ich snažíme naučiť finančnej gramotnosti, napísať si životopis atď.,“ prezradila riaditeľka.
Už v detskom domove tak prakticky fungujú akoby v domove na polceste. Kým sa úplne osamostatnia, majú šancu v takýchto zariadeniach naučiť sa žiť v reálnom svete, bez cudzej pomoci. Žiadne z detí tak nie je po osemnástke len tak hodené do vody, aby samo plávalo životom. Našťastie, najviac sa aj tak z nich po skončení ústavnej starostlivosti vracia k pôvodnej rodine. Mnohí sa však aj osamostatnia, nájdu si prácu, podnájom či vlastný byt. A to je to, čo Alžbetu Masnicovú teší. „Z našej práce mám dobrý pocit. Myslím si, že úsilie a vynaložené prostriedky sa nám takto vyplácajú. Pre mňa sú totiž tie deti, ktoré opúšťajú detský domov, výsledkom mojej práce,“ uzavrela riaditeľka.