Minulý týždeň odštartoval Knižný kompas, ktorého základom je vrátiť ľudí späť k čítaniu. V dvoch vlnách prinesie 35 pôvodných aj prekladových titulov od top autorov. Prvých 28 kníh je už na pultoch kníhkupectiev, z toho 12 od slovenských autorov. Medzi nimi je aj nové dielo Lucie Saskovej – Rozpoltená. Autorka, známa najmä pre úspešnú trilógiu Zlatokopka, sa vo svojom siedmom románe vracia k téme, ktorou zaujala už v knihe Nebezpečná. Bližšie o knihe, ale i o sebe nám prezradila v rozhovore.
Niekde som čítala, že každý váš román s vami niekam cestuje. Prezraďte, kde ste písali svoj najnovší román Rozpoltená?
Je to pravda. Keďže píšem úplne prvotný rukopis ručne perom na papier, má to výhodu, že si ho viem zobrať so sebou naozaj všade. Konkrétne riadky Rozpoltenej vznikali napríklad v Londýne, Prahe alebo na chorvátskej Brele.
Chodievate na besedy, s ľuďmi bývate často v kontakte. Čo ich najviac zaujíma? Na čo sa vás najčastejšie pýtajú?
Asi na každej besede padla otázka, ako a kedy som začala písať, čo ma k tomu viedlo, aké boli začiatky a ako sa na svoju tvorbu pozerám s odstupom rokov. A na každej druhej, či sú Zlatokopky o mne (smiech). Mnohí ľudia sa pýtajú na hlavné hrdinky a na to, čo je v knihách inšpirované skutočnými udalosťami. Rovnako ich zaujíma, aká som ja, čo čítam, čo robím, aké mám koníčky a ako celkovo žijem mimo písania.
O čom na besedách hovoríte najradšej vy?
Nie je pre mňa ani také dôležité, o čom sa rozprávame, ale aká atmosféra na besede je. Mám veľmi rada rozhovory, ktoré plynú prirodzene, ľudia sa neštítia pýtať na čokoľvek, rozoberáme moje knihy alebo si dávame navzájom tipy na iné diela a z oficiálnej, možno tak trošku škrobenej „besedy so spisovateľkou“ sa stáva priateľské posedenie s ľuďmi, s ktorými sa výborne porozprávame, zasmejeme sa a rozlúčime s takým dobrým pocitom, ako keď ste s kamarátkou na káve. Toto mi dáva na stretnutiach s čitateľmi najviac pozitívnej energie. Pretože nič nie je horšie ako silená beseda, nevhodné otázky a unudené publikum, ktoré moje knihy ani nepozná, ale z nejakého dôvodu sa prišli na mňa pozrieť. Pre dobrú besedu ale nie je dôležitý ani veľký počet ľudí, ktorí na ňu prídu. Často je aj v tomto prípade menej viac. Našťastie, takéto „zlé“ besedy nemávam, zažila som jednu, možno dve, uvedomila som si to až vo chvíli, keď mi neuveriteľne odľahlo, keď sa skončila.
V Rozpoltenej sa vraciate k téme zo psychiatrickej kliniky, ktorá tvorila gro aj v knihe Nebezpečná. Čo vás najviac láka na tejto tematike?
Psychológia a zákutia ľudskej duše ma vždy fascinovali. Prečo sú niektorí ľudia takí, iní onakí, prečo jeden človek reaguje na isté veci úplne inak ako druhý. A potom sú tu psychologické poruchy, do ktorých som nazrela už pri lekárskych konzultáciách pri Nebezpečnej a zaujímajú ma doteraz. Celé naše telo funguje podľa nejakých vzorcov a štandardov, čokoľvek sa v ňom stane, je zaužívaný postup, ako to odstrániť. Lieky, sadra, operácia, infúzia. Avšak ak sa stane niečo, ani nie tak v našej hlave, ale v našej duši, ktorá fyzicky neexistuje, nie je také jednoduché to napraviť. Zaužívané postupy nemusia vôbec zabrať a psychológ či psychiater musí prísť na to, ako a či vôbec sa dá takémuto človeku pomôcť. Ešte viac ma však zaujímal pohľad z druhého brehu, teda z pohľadu pacienta. Ako sa musí cítiť človek, ktorý trpí, ale nevie prečo, nevie ovládať svoje správanie alebo niečo neexistujúce ovláda jeho? A tak vznikla pred pár rokmi Nebezpečná a onedlho vychádza na podobnú nôtu Rozpoltená, v ktorej sa vyskytujú závažnejšie diagnózy.
Vraj budú hlavnými hrdinkami tentoraz dve osoby. Majú aj mená? Prečo ste sa tak rozhodli?
Áno, dve hrdinky, jedna uteká pred smrťou, ktorá ju sleduje na každom kroku a druhá si myslí, že žije normálny život, avšak časom zisťuje, že až taký normálny nie je. Ich cesty sa spájajú na psychiatrickej klinike, v ktorej spoznávajú sami seba a bojujú s mrazivými dôsledkami svojich diagnóz. Majú aj mená, predsa len, rozprávanie dvoch postáv by bolo bez mien veľmi chaotické a čitateľ sa v príbehu dozvie aj to, prečo som sa tak rozhodla.
Hrdinky majú svoje psychické problémy. Bojujú s nimi. S čím bojuje Lucia Sasková?
V poslednej dobe s časom. Stáva sa mojím úhlavným nepriateľom a každý jeden deň mám nalinajkovaný takmer na minútu presne. Napriek tomu sa dostávam do situácií, kedy jednoducho nestíham a dostávam sa do časového sklzu. Potom sú tu boje s veternými mlynmi ako týranie zvierat, ľudská sebeckosť alebo nenásytnosť. Najhoršie je, že mi isté situácie pripadajú tak, že bojujem sama so sebou.
Kto tvoril obálku? Kto prišiel s nápadom na ňu?
Nápad prišiel odo mňa, obálku som si predstavovala presne takto, nakoľko pomaľovaná tvár metaforicky znázorňuje práve obsah knihy. Avšak konečný vzhľad a grafickú podobu dal Rozpoltenej akademický maliar Juraj Šramko. Musím povedať, že sa mi páči zatiaľ najviac zo všetkých.