Peter Trumpeter otvoril svojimi melódiami výstavu (Po)expirácii v SOHO1 miniGallery. Všestranný výtvarník – grafik, ilustrátor, tvorca známok, pedagóg Robert Brun tu vystavuje svoje ilustrácie, ktoré pochádzajú z rokov 1972 – 1989. Robert Brun je tak pokračovateľom v úspešnej dramaturgii galérie, ktorej tohtoročnou koncepciou bolo Bombastic B, čo znamená, že sa v nej prezentovali autori, ktorých meno sa začína práve na písmeno B. A ako sme sa dozvedeli na vernisáži, Bombastic B bude pokračovať aj výstavami v budúcom roku, pretože autorov, ktorých priezvisko sa začína na toto písmeno, je ešte mnoho.
DO POPREDIA VYSTUPUJÚ VZŤAHY
Brun sa vo svojich dielach snaží dokumentovať vnútornú a vonkajšiu súvislosť určitého javu, jeho rub a líce, negatív a pozitív, večnosť a pominuteľnosť. „Táto snaha o postihnutie celej zložitosti, večného rébusu filozofov, umelcov a ostatných hľadačov pravdy a podstaty je v Brunovom prípade dokumentovaná v tých oblastiach, kde najvýraznejšie vystupujú do popredia vzťahy, kontrasty a konflikty či už v rámci jednotlivca, alebo society,“ vyjadril sa k jeho tvorbe kurátor Ivan Jančár. „Riešenie tejto dilemy prichádza v Brunovej tvorbe niekoľkými premenami, dostatočne ich môžeme pozorovať pri zobrazovaniach jeho ústredného motívu – ľudskej tváre. Ak v počiatočných kresbách tieto štúdie Brun výrazne preferoval a podriaďoval im vlastne celú obrazovú plochu, neskôr ich zrovnoprávňuje s viacerými výraznými a významnými zložkami,“ doplnil. Vo viacerých kresbách môžeme zaregistrovať, ako sa Brunov temperament neuspokojuje s vymedzeným priestorom, ale často naznačuje ďalšie pokračovanie.
OTÁZKY MOCI A NÁSILIA
Roberta Bruna v jeho tvorbe inšpirujú každodenné problémy v dnešnom svete, medzi ktoré patria hlavne otázky moci a násilia, vzťahy jedinca a spoločnosť a otázky muža a ženy. „Tiež otázky osamelosti a komunikatívnosti, ale zároveň aj otázky zvrátenosti, pretvárky, prchavého šťastia, živočíšnej radosti i neskrývanej erotiky. Mnoho sa skrýva za svetom masiek,“ tvrdí Ivan Jančár. „Napriek tomu, že Brunove kresby sú miestami prekrývané množstvom výrazových rovín, symbolov, inotajov, ich pôsobenie je neobyčajne výrazné a emotívne,“ dodáva.
KRESBY
Ilustračná tvorba, ktorú na výstave vidieť, pochádza z rokov normalizácie v Československu. O tvorbe z týchto rokov sa Ivan Jančár vyjadril nasledovne: „Môžeme konštatovať, že v tvorbe z obdobia sedemdesiatych rokov je diferencovaný prístup k jednotlivým vekovým kategóriám, symbióza s literárnou zložkou knihy, rešpektujúcou dva rovnocenné komponenty, že sa v nej prehlbuje imaginatívna zložka.“ Brunove ilustrácie sú naplnené harmóniou, poetickou atmosférou a vnútornou čistotou, o čom sa môžete presvedčiť v SOHO1 miniGallery do 14. decembra.