„V Žilinskom kraji sa narodilo mnoho dejateľov, spisovateľov či iných známych osobností a som rád, že môžeme byť hrdí aj na Juraja Turza. Tento rok sme na Oravskom hrade, kde nechal vtedajší palatín vybudovať Kaplnku sv. Michala, otvorili nové expozície, ktoré sprevádzajú návštevníkov životom uhorskej šľachty a teraz sprístupníme jeho príbeh aj v Bytči,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár. Podľa jeho slov je príznačné, že výstava odhalí rodinu Turzovcov, ich rodinnú genealógiu a heraldiku či politickú činnosť samotného palatína práve v Sobášnom paláci. „Turzo ho dal vybudovať pre svadby jeho dcér a vďaka tomu máme v Hornom Považí tento unikátny palác, jednu z najvýznamnejších renesančných pamiatok v strednej Európe,“ zdôraznil J. Blanár.
Okrem otvorenia expozície vo štvrtok 27. 10. 2016 pripraví Považské múzeum v Žiline v župnej pôsobnosti ŽSK i odborný seminár venovaný historickej osobnosti palatína, ktorý sa uskutoční priamo v Bytči. Predstavená bude tiež nová publikácia „Uhorský palatín Juraj Turzo – renesančný človek“. „Sobášny palác ponúkne návštevníkom výnimočnú prehliadku do života Turzovcov. Lákadlom budú kvalitné fotografie sídiel, a to predovšetkým bytčiansko-oravskej vetvy, taktiež jedinečné historické údaje a fakty. Veríme, že novootvorená expozícia priláka záujemcov a sprostredkuje im život tejto mimoriadnej osobnosti, ktorá sa dôležitým spôsobom zapísala do politického, kultúrneho a náboženského života vtedajšieho Uhorska,“ uviedla riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová. Odborný seminár začne o 10-tej hodine a slávnostné otvorenie novej expozície sa uskutoční o 13.00 h v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči.
V Žilinskom kraji si Juraja Turza pripomínajú i ostatné kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinskej župy. „Už spomínaný Oravský hrad rozšíril koncom apríla prehliadkový okruh o vzácnu Klenotnicu s renesančnými hrobovými textíliami Turzovcov, šperkmi a ďalšími zaujímavými exponátmi. Turčianske kultúrne stredisko v Martine zase pripravilo spomienkovú slávnosť „Palatínovo dedičstvo“ spojenú s výstavou umeleckých diel neprofesionálnych výtvarníkov, ktorá bude v Evanjelickom kostole v Necpaloch prístupná do konca októbra,“ informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková Šumská.
Semináre a prednášky počas Roka Juraja Turza zrealizovali tiež regionálne knižnice v Liptovskom Mikuláši a Čadci. Ich cieľom bolo priblížiť osobnosť palatína verejnosti, ale zamerať sa aj na mladšiu generáciu, žiakov základných a stredných škôl. „V novembri nás čakajú ešte dve odborné konferencie, ktoré organizuje Kysucké kultúrne stredisko a Kysucké múzeum v Čadci a tiež ďalšie prednášky v našich regiónoch. Tento rok tak zorganizujeme približne 50 podujatí a aktivít, ktorými si uctíme rodáka Žilinskej župy, Juraja Turza,“ uzavrela M. Ševčíková Šumská.