Odkalisko popolčeka na pomedzí Rosiny a Bytčice, ktorý vzniká pri spaľovaní uhlia pri výrobe tepla v Žilinskej teplárenskej (ŽT), dlhodobo traumatizuje miestnych obyvateľov. Tvrdia, že im to dlhodobo spôsobuje zdravotné komplikácie. Jeho kapacita je už takmer naplnená. Podľa starostu Rosiny Jozefa Machynu vedenie spoločnosti nemá vykúpené pozemky, vydanú EIA ani stavebné povolenie. Podľa jeho slov sa snaží, aby mohlo odkalisko využívať čo najdlhšie. Podľa generálneho riaditeľa ŽT Františka Pompuru, naopak, robia všetko preto, aby bolo odkalisko najneskôr do ôsmich rokov uzatvorené a kompletne zrekultivované.
„Odkalisko bude čoskoro plné. Voľných im zostáva ešte asi 60-tisíc kubíkov, čo je asi na tri roky. My odmietame, aby sa navyšovala hrádza a robili ďalšie odťažovanie. Je to v rozpore s územným plánom. Odťažovanie, teda odvážanie popolčeka, robili do roku 2014, kedy im to na podnet občanov zastavila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP),“ hovorí Jozef Machyna.
Podľa jeho slov je najväčším problémom odvážania popolčeka enormná prašnosť. Stovky áut vraj chodili cez dedinu a kontaminovali celú ulicu. „Dýchali sme to, bolo to v pôde, vode, na ovocí a zelenine. Popol pritom obsahuje ťažké kovy, arzén, olovo a dokonca aj ortuť. Zloženie popola je veľmi negatívne a jeho vplyv na zdravie a životy ľudí je enormný,“ dodal starosta.
ŽIADA O ZASTAVENIE NAVÁŽANIA POPOLČEKA
Tepláreň vraj ešte v roku 2007 mala v úmysle požiadať o možnosť spracovávať popolček suchou metódou priamo vo svojom areáli. To sa však doteraz nestalo. Dnes preto starosta s podporou spoluobčanov žiada o čo najrýchlejšie zastavenie navážania popolčeka a rekultiváciu odkaliska. Má však obavy, že vedenie ŽT má opačné úmysly a bude chcieť hrádzu navýšiť, aby mohli navážať ešte niekoľko rokov. „Žiadal som od nich projekt rekultivácie, ale predložili len taký, ktorý nespĺňa podmienky. Na stretnutiach deklarujú, kedy čo urobia. Keď som od nich žiadal garancie termínov, nevedeli to sľúbiť. V prvom rade musia získať stavebné povolenie na celé odkalisko, a to nezískajú, pokiaľ nebudú mať vysporiadané všetky pozemky. Preto spochybňujem, že sa im rekultivácia podarí urobiť do ôsmich rokov, ako prezentujú. Ja by som bol rád, aby to bolo čo najskôr, najradšej už zajtra a aby čím skôr prestali naplavovať ďalší popolček, lebo úmrtnosť ľudí v obci je „vďaka“ tomu vysoká,“ dodal Jozef Machyna.
OBČANIA SAMI SEBE
Na Žilinský večerník sa obrátili aj čitatelia z iniciatívy Občania sami sebe. Žiadali nás, aby sme uverejnili opravu údajne nepravdivých tvrdení, ktoré mala uviesť ŽT 15. mája na stránkach našich novín. „Tvrdíte, že znižujete vplyv odkaliska na životné prostredie. Tak prečo ešte aj v roku 2018 na odkalisko vyvážate nezákonne a bez súhlasu úradov technologické odpadové vody z čistenia spalín a iné odpady? Prečo ste občanom nepovedali, že odkalisko Rosina nemá zabezpečenú úplnú recykláciu vôd a že dodnes cez odkalisko nezákonne vypúšťate nevyčistené odpadové vody do potoka pretekajúceho Bytčicou?“ pýta sa Marián Mach z iniciatívy. Upozorňuje aj na to, že podľa iniciatívy je odkalisko už preplnené a nevie zabezpečiť bezpečnostnú kapacitu potrebnú pre akumuláciu prípadnej povodňovej vlny. Na ostatok sa domnieva, že ŽT odmieta zaplatiť za prenájom pozemkov súkromným vlastníkom.
PROJEKT REKULTIVÁCIE
Žilinský večerník požiadal o vysvetlenie generálneho riaditeľa Františka Pompuru. Ten nám nedávno odpovedal na otázku, aká je aktuálna situácia týkajúca sa možnej rekultivácie odkaliska, takto: „Dali sme si vypracovať projekt rekultivácie a v súčasnosti robíme prípravu na vydanie stavebného povolenia. Po jeho získaní by samotná rekultivácia mala byť hotová do piatich rokov. Samotné odkalisko sa bude podľa projektu tvarovať. Vytvorí sa strieška od stredu po okraj. Na okrajoch sa vybudujú obvodové žľaby pre odvod vody a v zadnej časti od hrádze vznikne záchytné miesto pre storočnú vodu. Po vytvarovaní popolčekom bude do výšky 50 cm navezená zemina a odkalisko bude zatrávnené a my budeme mať 50 rokov povinnosť sa oň starať a monitorovať spodné vody. Ale okamžite po vydaní stavebného povolenia s ňou začneme v tých častiach odkaliska, ktoré nie je využívané,“ opísal situáciu generálny riaditeľ. Na margo vypúšťania kontaminovanej vody do Bytčického potoka a nadpriemerného výskytu onkologických ochorení v obci Rosina riaditeľ uviedol: „Odkalisko má obehový uzatvorený systém dopravnej vody. Prebytok dažďovej vody vznikajúci pri veľkých zrážkach či topení snehu musí byť odvedený do zbernej nádrže čerpacej stanice a následne cez núdzový prepad vypustený do Bytčického potoka. Ide o tzv. havarijné vypúšťanie, ktoré sa vykonáva v súlade s integrovaným povolením za účelom bezpečnostného zníženia hladiny na odkalisku. Považujem za potrebné ešte zdôrazniť, že všetky odpady z chemických procesov, ktoré v zmysle integrovaného povolenia majú byť odstraňované špecializovanými spoločnosťami, sú aj takto odstraňované. Na tvrdenie o nadpriemernom výskyte onkologických ochorení v Rosine riaditeľ reagoval: „Zo stránky štatistického úradu sme si dali urobiť aj prieskum ochorení. Tam sme porovnávali 54 obcí okresu Žilina a obec Rosina sa v ničom neodlišuje od ostatných.“
NEUVAŽUJÚ NAD NAVYŠOVANÍM KAPACITY
Stavebné povolenie však môže spoločnosť naozaj získať až po tom, ako bude mať vysporiadané majetkové vzťahy k pozemkom, na ktorých odkalisko leží. „V prípade, že nebudeme mať zazmluvnené všetky pozemky, nebudeme môcť získať stavebné povolenie. To je pravda. V tejto chvíli je našich cca 75 % pozemkov a situáciu intenzívne riešime. Vlastníkom sme zaslali dohody a dokonca aj návrhy zmlúv s cenami podľa znaleckého posudku. My totiž za iné ceny vykupovať nemôžeme. Nie všetky doteraz reagovali pozitívne. Stále to však riešime a budeme s nimi ďalej komunikovať.“ Okrem získania stavebného povolenia si musí dať spoločnosť vypracovať aj posúdenie vplyvov na životné prostredie – tzv. EIA. Podľa riaditeľa je optimistický variant na získanie všetkých povolení vrátane stavebného tri roky. Do piatich rokov od jeho vydania by chceli mať rekultiváciu kompletne dokončenú. „Neuvažujeme s ďalším navyšovaním kapacity odkaliska akýmkoľvek spôsobom a neuvažujeme ani s druhotným využívaním popolčeka na odkalisku. Ako som už uviedol, popolček uložený na odkalisku má byť upravený od požadovaného terénneho profilu a v súvislosti s rekultiváciou odkaliska,“ upokojuje starostu a všetkých občanov František Pompura.
ZEMINA NA REKULTIVÁCIU
Na záver generálny riaditeľ uviedol: „Nie je v našich možnostiach ukončiť prevádzkovanie odkaliska okamžite a následne zabezpečiť jeho rekultiváciu. Odhliadnuc od majetkovoprávneho vysporiadania a potreby zabezpečovania povolení by bolo potrebné zabezpečiť novú technológiu odberu popolčeka a zabezpečiť náhradný spôsob nakladania s ním. V súčasnosti máme jedinečnú možnosť získať zeminu vhodnú na rekultiváciu odkaliska z výstavby diaľničného privádzača Lietavská Lúčka – Žilina. Doprava zeminy sa uskutoční mimo zastavaného územia obcí Rosina a Bytčica. Stretávame sa však so spochybňovaním zámeru využiť túto príležitosť a dočasne umiestniť zeminu v rámci dvoch depónií, ktoré sa budú nachádzať v areáli odkaliska, a to výlučne na pozemkoch v našom vlastníctve. V prípade, že by sme túto výnimočnú možnosť nevyužili, musela by byť zemina potrebná na uskutočnenie rekultivácie dovezená neskôr, a to jedine s využitím komunikácií vedených mestskou časťou Bytčica alebo obcou Rosina a s výrazne vyššími nákladmi.“