Spýtame sa na úvod, kedy budeme vidieť žilinskú basketbalistku na nejakom šampionáte? Nedávno boli majstrovstvá Európy, ktoré sa skončili pre slovenské farby úspešne, a zo Žiliny nik.
Je to beh na dlhé trate, nikdy neviete niečo spraviť hneď. Nemalo by to dlho trvať, pretože mám jedno horúce želiezko pri mládeži v podobe Emy Koristovej. Táto 13-ročná hráčka sa presadzuje už v kategórii do 15 rokov, keď s Ružomberkom získala titul. Pracujem s ňou individuálne a podľa mňa o štyri či päť rokov bude v ženskej reprezentácii. Po ére Slávky Frniakovej či Lujzy Michulkovej bude určite ďalšia Žilinčanka. Verím, že za ten čas sa nepomýlim, ale bude to skvelé, keď sa to Eme podarí.
Čím to je, že Žilina už ani netuší o ženskom basketbale?
V Žiline funguje mládežnícky dievčenský basketbal, bohužiaľ, nedarí sa im vychovať reprezentantky a vzbudiť v dievčatách taký zápal pre basketbal, aby vydržali až do kategórie dospelých. Ďalšia dôležitá vec je, že v Žiline chýba extraliga. Bola tu liaheň šikovných hráčov a hráčok, táto generácia má dnes okolo 45 rokov a vyšli z mládežníckej základnej pred 25 rokmi. Jednoducho nepracujeme dobre s mládežou a odvtedy sme okrem Rožánka či Merešša u mužov nevyprodukovali nikoho a aj to je zásluha iba pána Milana Rožánka. U žien sme na tom ešte horšie, čo je doslova alarmujúce.
Sú vôbec dnes deti, že by z nich mohli vyrásť úspešní basketbalisti?
Určite sú, len nám chýba kvantita, aby sme z nej mohli vyťahovať kvalitu. Nikdy to nebude proces na jeden, dva či päť rokov, Žilina potrebuje systematicky pracovať s mládežou 20 rokov podľa jasných pravidiel a potom sa úspech dostaví. Tu sme však pri otázke ďalších záležitostí, ktoré jednoducho nevieme ovplyvniť – od výstavby športovej haly až po prenájmy telocviční.
Váš klub sa etabloval na slovenskej scéne, ako sa mu momentálne darí?
Veverice po dvoch rokoch dosahujú športové úspechy a rozrastá sa nám členská základňa. Z nuly pred dvomi rokmi je 80 registrovaných členov, čo je úplne fantastické.
Zažili ste z pohľadu výsledkov úspešnú sezónu?
Túto sezónu sme odohrali s tromi tímami, najmenšia z nich bola mikroliga U10, kde to je a aj bude hlavne o radosti. V novovytvorenej kategórii chlapcov U14 predtým nebola skúsenosť s organizovaným basketbalom, no napokon sa z nich vytvorila výborná partia. Za zmienku stojí, že prvý zápas prehrali o 150 bodov, keď boli prvýkrát na ihrisku a sezónu sme ukončili víťazstvom o 10 bodov v Rožňave, s ktorou chalani prehrali pred tromi mesiacmi o 15 bodov. Je tam výkonnostný rast, čo nás teší. Kadeti U17 pod vedením Jakuba Grisa skončili na majstrovstvách Slovenska na skvelom štvrtom mieste, čo je výborné.
Kto všetko zastrešuje tréningový proces, opierate sa o bývalých žilinských basketbalistov?
Áno, hrávali za toto mesto a nedostali šancu stať sa trénermi, čo sa my snažíme meniť. Jakub Grisa bol niekedy mládežnícky reprezentant, teraz je tréner. Jakuba Merešša si všetci pamätajú ako špičkového hráča, dnes už je pre zdravotné patálie na trénerskej dráhe. Ďalším do partie je Šimon Ďuriš a máme v tíme aj Ninu Ičovú, ktorá si momentálne plní materské povinnosti. Na novú sezónu máme plán, že sa chceme rozrastať aj po trénerskej stránke. Pribúdajú nám kategórie, vyzerá to tak, že ich budeme mať až šesť, čo je podľa mňa za dva roky fungovania klubu hotový zázrak.
Zrejme to nie je jednoduchá vec finančne zabezpečiť chod klubu...
Kvalitný tréner so zodpovednosťou za deti musí byť zaplatený, potom Žilina trpí dlhodobo nedostatkom hál a aktuálne ceny telocviční sú doslova šialené. Kolektívne športy budú mať vždy najväčšiu položku nájmy, čo je u nás asi v priemere 30 eur na hodinu. Pri najmenšej kategórii U10 len mesačne zaplatíme asi 500 eur. Robíte niečo pre najmenšie deti a rok v telocvični vás stojí 6000 eur, je to jednoducho realita. My máme čo najmenej zaťažovať rodičov, v tejto kategórii bolo členské symbolické na hodnote 20 eur mesačne, čo je pri dvanástich tréningoch niekde na úrovni jednej kávy, ak to rozmeníme na drobné. Alebo toto u nás za mesiac necháte za jeden film v kine s vaším dieťaťom. Samozrejme, toto celé by nebolo možné bez pomoci sponzorov.
Kto všetko vám pomáha prežiť každý súťažný ročník?
Okrem rodičov si vážime podporu našich sponzorov na čele s Jánom Majerským, generálnym riaditeľom firmy Proma, a potom aj Juraja Málika, majiteľa spoločnosti Poradca podnikateľa, ktorí napriek nie ľahkým časom s radosťou pomáhajú a zdieľajú rovnaké hodnoty ako my. K nim máme aj menších partnerov, čo nám pomáhajú hlavne s technickým zabezpečením.
Táto práca vás osobne stále napĺňa alebo toho máte už plné zuby?
Deti sa chcú hýbať, začínali sme počas kovidu a všetci mi hovorili, že som si nevybral dobrý čas. Ja som naopak celej žilinskej verejnosti tvrdil, že práve toto je ten najlepší čas. Rovnako je to určitá splátka dlhu, že ma Žilina vychovala a mohol som si splniť svoj basketbalový sen. Ja som produkt poslednej generácie a veľmi ma mrzí, že za ostatné roky sa v tomto meste žiadna silná éra reprezentantov nevychovala. Toto je aspekt, ktorý ma motivuje vybudovať spoločne s partnermi a trénermi naozaj silnú akadémiu, aby sa žilinský mládežnícky basketbal vrátil tam, kam patrí – na „vrchol hitparády“. Takže áno, táto práca ma napĺňa.
Kedy pôjdete na extraligový zápas Žiliny v basketbale mužov a žien?
Netajím sa ambíciou pokračovať po mládeži aj v práci so seniorským celkom. Budúci rok z tímu U17 vyskočí päť chlapcov a budeme zvažovať prihlášku do súťaže, kde chceme dávať chalanom priestor. Nebránime sa časom ani extralige, lebo deti potrebujú vidieť svoje vzory a basketbal tu veľmi chýba. Robíme aktivity na nábor detí, z nich budeme tvoriť talenty, aby sme tento cieľ v určitom horizonte naplnili.
Čo všetko musíte zabezpečiť pred štartom novej sezóny a aké budete mať ciele?
V prvom rade pracujeme na finančnom zabezpečení klubu na najbližšiu sezónu, čo sa nám v spolupráci s našimi partnermi podarilo, potom sú to dohody s trénermi, s ktorými chceme pracovať dlhodobo, a v neposlednom rade je to technické zabezpečenie družstiev, to sú telocvične, dresy, lopty, preprava na zápasy a podobne. Naše ciele v prichádzajúcom ročníku sú nemenné – dať deťom možnosť športovať, pomáhať im spolu s mladými a kvalitnými trénermi napredovať a vychovávať hráčov pre reprezentácie a mužskú extraligu. Samozrejme, dbať aj o vzdelanie hráčov a trénerov, a naďalej rozširovať našu základňu.
Aké sú najbližšie plány TSM Slávia Žilina?
Tréneri a funkcionári už aktívne pracujú na novej sezóne, tréneri po športovej stránke, funkcionári po materiálnej. Ako prví začnú letnú prípravu v polovici augusta naši juniori U19, po nich budú začínať kadeti U17 a starší žiaci U15. Nižšie kategórie budú začínať svoju sezónu od septembra. V auguste nás ešte čaká „DRAFT 2023“ nábor hráčov 2011 a mladších formou otvoreného tréningu, ktorý mal minulý rok veľký úspech, preto v ňom budeme pokračovať. Samozrejme, všetky deti sú vítané, v prípade, že majú chuť hrať basketbal, všetky informácie nájdu na našej webovej stránke www.tsmslavia.sk alebo na sociálnych sieťach.