Žilinský Večerník

20. február 2025 | Lívia
| -7°C

Z regiónu

ROZHOVOR - Bytčan Marek Kocian: Snažím sa v živote obklopovať inšpiratívnymi ľuďmi

Rodák z Bytče je študentom strednej školy v Bratislave a pochádza zo včelárskej rodiny. To bola živná pôda, aby Marek Kocian (19) mohol stále viac a viac rozvíjať svoj talent natoľko, že sa mu podarilo dostať aj prestížne ocenenie Cena mesta Bytča za rok 2024. Viac už prezradil v našom rozhovore, kde sa dozviete množstvo zaujímavosti.

18.02.2025 | 10:32

Marek, ste študentom Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave. Čo Vás inšpirovalo k tomu, aby ste začali študovať chémiu?

Už od malička ma veda veľmi zaujímala. V podstate už od útleho detstva som bol vedený ku vzťahu k prírode, ale samostatná láska k chémii prišla celkom nečakane, niekedy v 6. – 7. ročníku ZŠ. V tomto čase som sa začal zaujímať o Černobyľskú tragédiu, najprv som ju skúmal len tak z povrchu a podstatnú časť vecí, ktoré som nevedel pochopiť, som sa pýtal rodičov. Avšak časom moje otázky boli čoraz viac sofistikovanejšie a viac zamerané na jadrovú chémiu alebo fyziku, a tým, že moji rodičia nemajú vzdelanie v tomto smere, tak mi na moje otázky nevedeli odpovedať. Po čase sa moja láska k chémii mierne pretransformovala z jadrovej chémie na chémiu prírodných látok, čiže biochémiu. Pri výbere strednej školy som teda neváhal a vybral som si Strednú odbornú školu chemickú v Bratislave, odbor biotechnológia a farmakológia.

Pochádzate zo včelárskej rodiny. Ako Vás ovplyvnilo toto prostredie pri formovaní vášho záujmu o vedu a výskum?

Od malička som vedený ku vzťahu k prírode, čiže prirodzene som vnímal význam včiel v našom ekosystéme. A ako syn otca včelára a mamy, ktorá sa venuje liečivým bylinám, bola cesta môjho výskumu viacmennej jasná. Vo svojej práci sa venujem zvápenateniu včelieho plodu. Zvápenatenie včelieho plodu je ochorenie včiel, ktoré spôsobuje huba Ascophaera apis, teda ide sa o ochorenie mykotického pôvodu. Toto ochorenie sa prenáša najčastejšie prostredníctvom potravy a najčastejšie postihuje slabé včelstvá. V praxi sa toto ochorenie nelieči. Štátna veterinárna a potravinová správa SR odporúča premiestniť včelstvá na suché a svetlejšie miesta, poprípade spáliť plásty s infikovaným plodom. Preto prichádzam so svojím riešením, čo je využitie esenciálnych olejov ako prostriedok na liečbu prevenciu zvápenatenia včelieho plodu. Vo svojej práci využívam tymol, látku, ktorá sa vyskytuje napríklad v siliciach dúšky tymianovej (tymian) alebo pamajoránu obyčajného (oregano). Zistil som, že tymol má preukázateľné antifungálne (protiplesňové) účinky a vie sa využiť ako prostriedok na liečbu a prevenciu zvápenatenia včelieho plodu. S touto prácou som vyhral na celoštátnom kole stredoškolskej odbornej činnosti 2. miesto v kategórii chémia a cenu rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a špeciálnu cenu na festivale vedy techniky 2024 v kategórii biológia. Zároveň som svoju prácu prezentoval v rámci Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.

Akú úlohu zohrala vaša odborná prax na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava pri realizácii vášho projektu?

Ako druhák na strednej škole som dostal možnosť absolvovať týždňovú prax na Ústave biochémie a mikrobiológie FCHPT STU, a to za dobre výsledky v rámci chemickej olympiády, ktorej sa aktívne zúčastňujem. Táto prax vo mne naštartovala vedeckého ducha a práve tu som sa zoznámil s doc. Ing. Petrou Olejníkovou, PhD., ktorej som predstavil svoj nápad na stredoškolskú odbornú činnosť a zároveň som sa jej spýtal na možnosť pracovať pod jej vedením a ona súhlasila. Neodmysliteľný podiel na mojej práci majú aj moje stredoškolské profesorky Ing. Judita Dömötörová a Ing. Blanka Varganová, ktoré ma pripravovali na moju výskumnú činnosť.

Myslíte si, že je vaše riešenie uplatniteľné v praxi aj vo väčšom meradle? Máte už odozvy od včelárov?

Za mňa sú moje zistenia určite využiteľné vo včelárskej praxi, zatiaľ však som len na začiatku uvádzania svojej práce do praxe, preto poviem len toľko, že ambície a predpoklady sú, ale všetko ukáže čas. Od včelárov z môjho okolia mám odozvy na svoju prácu dobré a veľmi ich to aj zaujíma. Pretože, ak sa všetko podarí ako má, pôjde o šetrnú, ekologickú a nenáročnú možnosť liečenia včiel.


 

V roku 2019 ste získali Detský čin roka za záchranu života, čo vo vás toto ocenenie po rokoch evokuje?

Áno, v roku som 2019 som bol ocenený detským činom roka za záchranu života. Toto ocenenie som si vyslúžil poskytnutím prvej pomoci svojmu otcovi, ktorý si prerezal ruku uhlovou brúskou. Vtedy, a ani dnes to neberiem ako niečo významne, lebo sa jedna o morálnu povinnosť každého z nás, v tej danej chvíli som myslel len na jedno a to, nech tatovi pomôžem. 

Čo Vás motivuje k tomu, aby ste neustále prekonávali nové výzvy a hľadali riešenia?

Veľa ľudí by si myslelo, že to bude prestíž alebo niečo podobné, ale opak je pravdou. Skôr by som to opísal, že vždy keď niečo robím, respektíve ma zaujme, tak to robím na 110%. Hoci je to je niekedy ťažké. Preto sa snažím relaxovať pri takých mojich obľúbených koníčkoch, ktoré majú málo spoločné s chémiou, ako je napríklad Formula 1. Ale keď sa hlbšie zamyslím nad motiváciou, ktorá ma tlačí posúvať svoje limity, asi to bude tým, že sa snažím v živote obklopovať inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí sú mi vlastne vzormi.

Aké sú vaše plány po ukončení štúdia na strednej škole?

Moje kroky po strednej škole budú smerovať na vysokú školu so zameraním na biochémiu a mikrobiológiu, poprípade biotechnológiu. Možno je otázka, že na ktorú vysokú školu plánujem ísť. Pravda je taká, že ako väčšina mladých ľudí v mojom veku, aj ja rozmýšľam nad zahraničím. Ale domov je domov a všetko ukáže čas, ale zatiaľ vedie vysoká škola na Slovensku.

Mladých ľudí sa nie nadarmo pýtame, že sa vidia o pár rokov. Vy ste ako na tom s touto „zložitou“ otázkou?

V celku ťažká otázka, pretože som sa prednedávnom naučil nerozmýšľať nad veľmi vzdialenou budúcnosťou. Ale určite sa vidím vo výskume alebo na akademickej pôde. Ale nech to skončí akokoľvek, tak chcem aby ma chémia a spoznávanie sveta naokolo sprevádzalo naďalej.


 

 

 

INŠPIRATÍVNY PRÍBEH ŠIKOVNÉHO MLADÍKA 

Jedného dňa sa Marek dostal sa k cukromedovému cestu s obsahom tymolu, kedy ho veľmi zaujalo zloženie tohto cesta, ale najmä jeho hlavná zložka tymol. Po nejakom čase pri povinnej prehliadke úľov hygienou, bol nájdený zvápenatený plod, ktorý študenta zaujal. A vtedy vznikol nápad liečby včelstva od zvápenatenia včelieho  plodu pomocou tymolu. Tento nápad vznikol zhodou okolností počas jeho odbornej praxe na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava. Svoju prácu poňal aj v ekologickej rovine, a tu sa práve finalizoval konečný koncept, ktorý spočíval vo využití esenciálnych olejov s obsahom tymolu na liečbu zvápenatenia včelieho plodu. Marek Kocian sa týmto projektom v roku 2024 zúčastnil celoštátneho finále súťaže v odbornej tvorivosti "Festival vedy a techniky AMAVET 2024“ a celoštátneho finále stredoškolskej odbornej činnosti 2024. Dňa 23.1.2025 bolo Marekovi Kocianovi udelené ocenenie Cena mesta Bytča 2024. Okrem týchto ocenení Marek v roku 20219 vyhral Detský čin roka v kategórii Záchrana života.


 

 

Autor: - r -

Foto: archív M.K.

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod