Žilinský Večerník

22. november 2024 | Cecília
| -2°C

Rozhovory

ROZHOVOR - Doktor Juraj Sokol: Tento mesiac nie je november, ale Movember

Viete, že rakovina prostaty a semenníkov patria k z najvážnejším a najrozšírenejším mužským ochoreniam? A viete, že prevenciou v podobe preventívnej urologickej prehliadky môžete týmto ochoreniam predchádzať alebo ich podchytiť včas? Presne o tomto je aj celosvetové podujatie Movember, ktoré trvá celý november a vyjadriť svoju podporu môžete aj vy. Mesiac boja proti rakovine u mužov je v plnom prúde, nechajte sa ním strhnúť. Viac na túto tému si môžete prečítať v rozhovore s MUDr. Jurajom Sokolom z URL Clinic v Trenčíne.

01.11.2024 | 09:31

November v spojení s mužským zdravím je už štandardne spájaný s kampaňou „Movember“. Čoho sa osveta Movemberu týka primárne?

Movember je každoročná udalosť, ktorá zahŕňa pestovanie fúzov počas mesiaca november (z ang. MOustache a noVEMBER). Cieľom je zvýšiť povedomie o zdravotných problémoch mužov akými sú onkologické ochorenia ako rakovina prostaty, semenníkov ale aj samovraždy. Pozornosť je venovaná nie len osvete pred mužskými ochoreniami ale aj zdravému životnému štýlu a duševnému zdraviu.

Registrujete, ako prebieha kampaň na Slovensku?

Kampaň môžeme vidieť prevažne na sociálnych sieťach, kde známe osobnosti upozorňujú na tému mužského zdravia a preventívnych prehliadok. Takisto Ministerstvo zdravotníctva ako aj Slovenská urologická spoločnosť podporujú túto celosvetovú kampaň, ktorá je prevencii venovaná.

Ako podľa Vás vnímajú slovenskí muži Movember? Vedia o čo ide?

Mladšie a stredné generácia vnímajú viac, že takáto udalosť existuje, otázkou však ostáva koľko z týchto mužov to neberie na ľahkú váhu. Jedna vec je nechať si narásť pekné fúzy, druhá nabrať odvahu a prísť na vyšetrenie. Môj názor je taký, že tie čísla čo sa týkajú prevencie u mužov nie sú také vysoké akoby sme si my lekári predstavovali.

Povedali ste nám teda, že Movember je primárne spájaný s prevenciou rakoviny prostaty. Aký je rozdiel medzi zhubným a nezhubným ochorením prostaty?

Zásadný rozdiel je v tom, že zhubné ochorenie prostaty ohrozuje muža priamo na živote, zatiaľ čo nezhubné ochorenie prostaty zhoršuje kvalitu života muža.  Rakovina prostaty sa môže šíriť po tele a spôsobovať ťažkosti nie len s močením ale aj bolesti z metastatického šírenia, opuchy z postihnutia lymfatických uzlín, orgánové zlyhanie až úmrtie. Nezhubné ochorenie spôsobí mužovi najčastejšie poruchy pri uskladňovaní moču a jeho vyprázdňovaní, čo vedie k zhoršeniu kvality života, následkom čoho môžu nastávať napríklad poruchy spánku ale aj zhoršenie sociálneho života.  

Ako veľmi mení prognózu včasný záchyt ochorenia?

Zásadne. Ak je ohorenie diagnostikované v rannom štádiu respektíve v štádiu lokalizovanom na orgán (v tomto prípade prostatu) mužovi vieme s vysokou pravdepodobnosťou zachrániť život. To znamená, že muž nezomrie na toto ochorenie.

Genetika a životný štýl muža hrá v ochorení určite rovnako veľkú úlohu.

Áno, genetika aj životný štýl sa významne podieľajú na výskyte NIE LEN onkologických ochorení. Pri rakovine prostaty môžeme povedať, že pokiaľ je príčina daná geneticky, teda prenosom onkogénu, potom môžeme sledovať, že ochorenie sa môže vyskytovať aj v mladšom veku a býva aj agresívnejšie. Nezdravý životný štýl , môže zvýšiť riziko onkologického ochorenia ale aj iných ochorení ako poruchy krvného tlaku, metabolizmu látok ako cukrovka a iných chorôb.


 

Myslíte si, že muži majú vo všeobecnosti ľahostajný postoj k preventívnym prehliadkam a odkladajú návštevu urológa?  Čím to je, že je to pre nich stále tak chúlostivá záležitosť, ktorej sa radšej vyhýbajú až kým sa nevyskytne problém či ťažkosti?

Muži sú v tomto menej zodpovední ako ženy, ale treba povedať, že ani u jednej skupiny to nie je tak ako by sme chceli. Muži častokrát odkladajú návštevu lekára až pokým nemajú ťažkosti. Častokrát sa hanbia prísť na vyšetrenie, ostýchajú sa hovoriť o svojich problémoch, majú svoju hrdosť, o ktorú nechcú prísť.

Vnímate rozdiel v starostlivosti o vlastné zdravie naprieč vekovými skupinami? Je pravda, že mladšie ročníky kladú väčší dôraz na prevenciu?

Ak sa na to pozriem spätne za posledné mesiace, stretávam čoraz viac mužov medzi 40-50 rokom, so záujmom o preventívne vyšetrenie z vlastnej iniciatívy. Starší muži chodia tiež, ale najčastejšie je to na odporučenie obvodného lekára alebo manželky, ktorá sa budí v noci na to, že muž ide viac krát močiť. :D Za čo som však veľmi rád je, že muži s výskytom rakoviny prostaty v rodine chodia aspoň u nás na klinike na preventívne prehliadky pravidelne.

Na čo má muž pri preventívnej prehliadke u urológa nárok – z čoho urologická prevencia pozostáva?

Preventívna prehliadka u urológa spočíva v odbere anamnézy. Pýtame sa muža otázky o jeho zdravotnom stave, aké lieky užíva, na aké ochorenia sa lieči, alergie, výskyt ochorení v rodine , subjektívne ťažkosti pacienta nie len s močením, ale napríklad aj s erekciou. Následne objektívne vyšetrenie, kde pohmatom vyšetríme pacienta. Sonografické vyšetrenie močových ciest, ktoré zahŕňa vyšetrenie obličiek, močového mechúra a prostaty ( tú pátrame po prítomnosti nádorov obličiek a močových ciest, poruchy odtoku moču, prítomnosť močových kameňov a cýst a meriame veľkosť prostaty a objem zostatkového moču v mechúri po vymočení). Pri vyšetrení prostaty pohmatom cez konečník, čo je asi najväčší strašiak mužov, sa často krát stretávam s otázkami: „Je to nutné?“ alebo „Môžeme preskočiť túto formalitu?“ Mužov upozorňujem, že je to dôležité vyšetrenie, nakoľko rakovina prostaty vo včasnom štádiu nemusí mať zvýšené hodnoty onkomarkeru v krvi, respektíve existujú druhy rakoviny prostaty, ktoré neprodukujú tento onkomarkerov a vieme to zistiť len pohmatom prostaty. Ďalej ide o vyšetrenie moču chemicky ( lakmusovým papierikom), sediment (pod mikroskopom) a odber krvi na PSA – prostatický špecifický antigén. V praxi využívame aj dotazníky ako napríklad IPSS (medzinárodná stupnica prostatických symptómov) alebo uroflowmetrické vyšetrenie a to u pacientov s poruchami močenia, kde sa pacient vymočí do pisoára upraveného tak, že nám v počítači ukáže krivku močenie a prietoky močovou trubicou, vďaka ktorým vieme objektivizovať subjektívne ťažkosti pacienta.

Okrem preventívnych prehliadok s čím sa na Vás pacienti - muži obracajú najčastejšie?

Najčastejšie sa u mužov stretávame s poruchami močenia, ťažkosťami s erekciou, s výskytom močových kameňov, infekciami nie len močových ciest ale aj vonkajšieho genitálu a samozrejme s onkologickými ochoreniami. U detí ale aj mladých chlapcov sú to ťažkosti s predkožkou ako jej zúženie ale aj semenníkmi, keď si niečo nahmatajú.

Dbáte na vlastnú prevenciu v rámci mužských ochorení ako je rakovina prostaty a podobne? Mnohokrát to býva totiž tak, že lekár si v otázke zdravia venuje menej času než svojim pacientom.

Aj ja sa snažím dbať na svoje zdravie. Čo sa týka preventívneho vyšetrenia prostaty na to mám ešte chvíľu čas, ale samovyšetrenie semenníkov nepodceňujem. Nie je to len o fyzickom ale aj o duševnom zdraví. Čo sa týka lekárov ako pacientov to býva často kapitola sama o sebe, ale je to dané tým, že ten lekár vie o danom ochorení o jeho priebehu, liečbe a jej možných nežiadúcich účinkoch viac.

Čo by ste mužom v súvislosti so starostlivosťou o vlastné zdravie odkázal a ako by ste ich presvedčil aby nebrali dôležitosť preventívnych prehliadok na ľahkú váhu?  

Prevencia je najlepšou investíciou akú môžete spraviť. Nie len urologická prevencia, ale aj prevencia kardiovaskulárnych a metabolických ochorení sú dôležitou súčasťou udržania aktívneho života a dobrého zdravotného stravu. Mužom by som rád odkázal, že vyšetrenia sa nemusia báť, nie je to nič bolestivé či už u urológa alebo u obvodného lekára.  Ak budú chodiť pravidelne na preventívne prehliadky, budú aj oni spokojní, že sú zdraví a nemusia si robiť zbytočne starosti.


 

 

Autor: - r -

Zdroj: PR

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod